Daugiau kaip 57 mln. balso teisę turinčių žmonių laukiama 200 tūkst. rinkimų apylinkių visoje šalyje. Bus renkami 30 didelių metropolių merai, 51 provincijos sostinės ir 922 rajonų vadovai. Taip pat sekmadienį bus išrinkti vietos tarybų atstovai ir dešimtys tūkstančių gyvenviečių ar kaimų administratorių.
Praeityje R.T.Erdogano pasisekimas rinkimuose būdavo paremtas ekonomikos klestėjimu, tačiau silpstant valiutai, augant infliacijai ir maisto produktų kainoms, jo konservatyviai valdančiajai partijai kyla grėsmė prarasti kelis svarbius merų postus.
Vietos valdžios rinkimai taip pat yra pirmasis R.T.Erdogano išbandymas po to, kai pernai jis buvo perrinktas prezidentu, o pagal įsigaliojusią naują sistemą jam buvo suteikta daugiau naujų galių.
Opozicinės partijos savo ruožtu daugiausia koordinuoja strategijas ir buriasi į aljansus, kad padidintų savo galimybes išversti iš postų valdančiosios partijos pareigūnus.
Svarbiausias mūšis, regis, vyks sostinėje Ankaroje, kur, kaip rodo rinkėjų apklausos, opozicijos aljanso kandidatas Mansuras Yavasas gali užbaigti ketvirtį amžiaus trunkantį valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) vadovavimą.
Tuo metu R.T.Erdogano AKP ir partijos sąjungininkai nacionalistai Ankaros mero rinkimuose savo kandidatu iškėlė buvusį aplinkos apsaugos ir miesto planavimo ministrą Mehmetą Ozhaseki.
Dėl Stambulo mero posto varžosi ekspremjeras ir buvęs susisiekimo ministras Binali Yildirimas iš AKP bei opozicijos atstovas Ekremas Imamoglu.
„Kas nugalės Stambule, nugalės ir Turkijoje“, – per vieną iš rinkimų mitingų pareiškė R.T.Erdoganas. Jo kelias į valdžią prasidėjo nuo Stambulo mero posto, į kurį jis buvo išrinktas 1994-aisiais.
R.T.Erdoganas aktyviai agitavo už savo partijos kandidatus. Dėl šalies ekonominių bėdų jis kaltino Vakarų išpuolį prieš Turkiją, o pačius savivaldos rinkimus vadino „nacionalinio išlikimo“ reikalu. Šeštadienį prezidentas pasirodė šešiuose mitinguose Stambule, tiesiogiai transliuotuose per šalies televizijas.
Prezidentas per šių rinkimų kampaniją nevengė skaldančios retorikos, nukreiptos prieš opozicijos kandidatus. Valdančioji partija kandidatą į Ankaros mero postą M.Yavasą apkaltino klastojimu ir mokesčių vengimu bei pagrasino nuversti merus iš prokurdiškos partijos, jei jai pavyks laimėti Turkijos pietryčiuose, kur dominuoja kurdai.
Nuo 2016-ųjų R.T.Erdogano vyriausybė pakeitė maždaug 100 savivaldybių, kontroliuotų prokurdiškos Liaudies demokratijos partijos (HDP), merus. Joms vadovauti paskirti vyriausybės patikėtiniai, o nuversti politikai buvo apkaltinti tariamais ryšiais su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).
Dabar HDP tikisi atsikovoti prarastus postus. Vis dėlto partija nusprendė nekovoti dėl merų postų didžiuosiuose Turkijos miestuose, įskaitant Stambulą ir Ankarą, kad jų balsai atitektų AKP iššūkį metančiai opozicijai.