Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkijos opozicija žada apriboti prezidento galias ir išplėsti demokratines teises

Turkijos opozicija pirmadienį pažadėjo apriboti prezidento galias ir ir išplėsti demokratines teises, pristatydama ilgai lauktą programą gegužės 14 dieną numatytiems prezidento ir įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimams.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas / „AFP“/„Scanpix“

Šešios partijos, nusiteikusios prieš Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, taip pat pažadėjo vasario 13 dieną susitarti dėl bendro kandidato itin svarbiems rinkimams, kurie laikomi vienais reikšmingiausių Turkijoje per kelių pastarųjų kartų gyvenimą.

Opozicijos 2 300 punktų programa siekiama panaikinti daugelį galių, kurias šalies lyderis sukaupė per jau du dešimtmečius trunkantį valdymą.

„Pereisime prie sustiprintos parlamentinės sistemos“, – teigiama programoje.

„Panaikinsime prezidento galią leisti dekretus“, – pridūrė opozicija.

R.T.Erdoganas savo valdymą pradėjo 2003-aisiais kaip ministras pirmininkas, o 2014-aisiais, kai baigėsi jo įgaliojimai, tapo šalies prezidentu. Tuomet šis postas buvo kur kas mažiau įtakingas nei dabar.

2017-aisiais jis įgyvendino konstitucijos pakeitimus, kuriais panaikino premjero instituciją ir įsteigė naują galingą vykdomąją valdžią, suteikdamas sau galimybę faktiškai valdyti dekretais.

Opozicija pažadėjo pakeisti konstituciją taip, kad ji veiktų panašiai, kaip veikė didžiojoje Turkijos dalyje po Osmanų imperijos laikų.

Ji įsipareigojo skubiai iš dalies pakeisti konstituciją, ir „nutraukti neaiškų ir savavališką susirinkimų ir demonstracijų laisvių ribojimą“.

„Stiprinsime minties, nuomonės ir saviraiškos laisvę“, – nurodė opozicija.

Konstitucijos pakeitimai gali būti ratifikuoti surinkus 400 balsų 600 narių turinčiame parlamente.

Jie taip pat gali būti pateikiami balsavimui nacionaliniu lygmeniu, jei opozicija surinktų 360 balsų, kurie būtini norint inicijuoti konstitucinį referendumą.

Po 2016 metų nepavykusio bandymo įvykdyti perversmą Turkijos prezidentas ėmėsi plataus masto valymų, kurie suvaržė daugelį laisvių, suteiktų per pirmąjį valdymo dešimtmetį.

Analitikų vertinimu, 90 proc. Turkijos žiniasklaidos šiuo metu kontroliuojama vyriausybės arba jos verslo sąjungininkų.

Dėl kaltinimų terorizmu, kuriuos, teisių aktyvistų nuomone, R.T.Erdoganas naudoja kitaminčiams slopinti, kalėjimuose šiuo metu uždaryti tūkstančiai aktyvistų, kurių daugelis yra kurdai.

Opozicija ne tik pasisako už minties ir saviraiškos laisvės stiprinimą, bet ir pažadėjo priversti Turkijos nacionalinį transliuotoją TRT ir valstybinę naujienų agentūrą „Anadolu“ laikytis „nepriklausomumo ir objektyvumo principų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas