Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 06 03 /15:42

Turkijos policija trečią dieną vaikė protestuotojus Stambule ir Ankaroje

Turkijos policija sekmadienį jau trečią dieną leido ašarines dujas, vaikydama protestuotojus, kurie žygiavo prie premjero Recepo Tayyipo Erdogano biurų Stambule ir Ankaroje.
Protestai Turkijoje
Protestai Turkijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šie susirėmimai, kuriuos išprovokavo pyktis dėl islamiškas šaknis turinčios vyriausybės, buvo naujausi per protestų virtinę visoje šalyje.

Oras prisipildė baltų dūmų, kai riaušių policijos pareigūnai leido ašarines dujas protestuotojų minioje, o akmenis svaidančius demonstrantus čaižė vandens patrankų čiurkšlėmis abiejuose miestuose.

„Diktatoriau, atsistatydink! – skandavo minia Ankaroje. – Mes priešinsimės, kol laimėsim.“

Policija šeštadienį atsitraukė iš Stambulo pagrindinės Taksimo aikštės, tapusios simboline demonstracijų širdimi, kilus protestams dėl nepopuliaraus statybų projekto tame rajone, kurie peraugo į pykčio bangą prieš vyriausybę.

Švilpiančių ir vėliavomis mojuojančių protestuotojų minios tebebuvo susirinkusios Taksimo aikštėje, tačiau sekmadienio vakarą pagrindinis protestų židinys Stambule persikėlė prie netoliese esančios R.T.Erdogano būstinės, kur, kaip pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai, policija vaikė tūkstančius demonstrantų.

Vidaus reikalų ministras Muammeras Guleras anksčiau sakė, jog daugiau nei 1 700 žmonių buvo suimti per neramumus visoje šalyje, nors dauguma jų vėliau buvo paleisti.

Tuo tarpu įvykių Ankaroje liudininkai pasakojo matę, kaip policininkai muša protestuotojus guminėmis lazdomis. AFP fotografai matė protestuotojus, išnešančius bent vieną sužeistą žmogų.

Ši protestų banga, nuvilnijusi per visą šalį, yra iki šiol didžiausias visuomenės nepasitenkinimo ženklas prieš R.T.Erdogano vyriausybę, atėjusią į valdžią 2002 metais.

Žmogaus teisių organizacijos, tarp jų „Amnesty International“, skundėsi dėl „gėdingo“ brutalaus policijos atsako, tuo tarpu Turkijos sąjungininkės Vakarų šalys ragino elgtis santūriai.

Šie neramumai prasidėjo nuo vietinių aktyvistų pasipiktinimo dėl planų pertvarkyti Gezio parką šalia Taksimo aikštės, tačiau po griežto policijos atsako demonstracijos peraugo į platesnius protestus – pasak kritikų, nukreiptas prieš stiprėjančią vyriausybės konservatyvią ir autoritarinę kryptį.

R.T.Erdoganas sekmadienį dar kartą pareikalavo baigti šiuos neramumus.

„Jeigu mylite šią šalį, jeigu mylite Stambulą – nepasiduokite šitiems žaidimams“, – premjeras sakė per televiziją.

Užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu socialiniame tinkle „Twitter“ perspėjo: „Tęsti šiuos protestus ... nebus jokios naudos, tik bus pakenkta mūsų šalies, kuria žavimasi tiek regione, tiek pasaulyje, reputacijai.“

Pasak M.Gulero, per pastarąsias protestų dienas buvo sužeisti 58 civiliai ir 115 saugumo pareigūnų, nors žmogaus teisių organizacijos teigia, kad sužeistųjų buvo keli šimtai.

Pareigūnai nurodė, kad buvo apgadinti beveik 100 policijos automobilių, 94 krautuvės ir dešimtys kitų automobilių.

M.Guleras padarytą žalą įvertino daugiau nei 20 mln. lirų (28,3 mln. litų).

Premjeras šeštadienį tvirtino, kad jo vyriausybė vykdys parko pertvarkymo planą, nors galbūt ten nebus pastatytas prekybos centras, ko baiminasi protestuotojai. Jis taip pat pripažino, kad policija, reaguodama į protestus, padarė kai kurių klaidų.

Turkijos premjeras Erdoganas atmeta jam lipdomą diktatoriaus etiketę

Turkijos ministras pirmininkas sekmadienį atmetė kaltinimus, jog jis esąs diktatorius, sakydamas, kad naujausius protestus prieš jo vyriausybę kursto radikalai ekstremistai, nors tūkstančiai demonstrantų vėl susirinko pagrindinėje Stambulo aikštėje, tapusioje iki šiol didžiausio pykčio protrūkio prieš dabartinę vyriausybę židiniu.

Pastarąsias tris dienas visoje šalyje vykę protestai atpalaidavo susikaupusį pyktį prieš premjerą Recepą Tayyipą Erdoganą, kurį po dešimtmečio darbo šiame poste daugelis turkų laiko kompromisų nepripažįstančiu veikėju, kuris stengiasi daryti nederamą įtaką visose gyvenimo srityse.

Dideli ir triukšmingi protestai Stambulo Taksimo aikštėje aprimo naktį iš šeštadienio į sekmadienį, tačiau sekmadienį apie 10 tūkst. žmonių vėl užplūdo tą teritoriją. Daugelis jų mojavo vėliavomis, skandavo „Pergalė!“ ir ragino atsistatydinti R.T.Erdogano vyriausybę.

Apie 7 tūkst. dalyvavo protestuose sostinėje Ankaroje, kur sekmadienį prasiveržė smurtas: demonstrantai apmėtė policininkus Molotovo kokteiliais, o šie atsakė ašarinėmis dujomis. Daug protestuotojų buvo sulaikyti.

Kai kurie protestuotojai vadino R.T.Erdoganą sultonu ir smerkė jį kaip diktatorių. Siekdamas pademonstruoti, kad nepasiduoda, ir apeliuodamas į daugelį jį palaikančių konservatyvių pažiūrų turkų, R.T.Erdoganas sekmadienį pasakė dvi kalbas ir davė interviu televizijai.

Turkijos žiniasklaida tik lakoniškai informavo apie šiuos protestus, todėl daugelis žmonių informacijos apie neramumus ieškojo socialiniuose tinkluose.

„Dabar yra nauja grėsmė, kuri vadinasi (socialinis tinklas) “Twitter„, – sakė R.T.Erdoganas. – Ten galima rasti geriausių melo pavyzdžių. Man socialiniai tinklai atrodo didžiausia grėsmė visuomenei.“

Vadovaujant R.T.Erdoganui, Turkijos ekonomika sparčiai augo, o šalies reputacija tarptautinėje arenoje labai sustiprėjo. Tačiau savo šalyje premjeras vertinamas prieštaringai. Jo vyriausybė neseniai priėmė įstatymą, smarkiai suvaržantį prekybą alkoholiu, taip pat demonstravo priešiškumą Sirijos režimui, o tokia pozicija, kai kurių nuomone, kelia pavojų šalies saugumui.

„Jeigu jie kuklų tarnautoją prilygina diktatoriui, tuomet man trūksta žodžių“, – R.T.Erdoganas sakė sekmadienį, kreipdamasis į vieną organizaciją, atstovaujančią migrantams iš Balkanų šalių.

„Man rūpi tik tarnauti savo šaliai“, – pridūrė jis.

Maždaug po valandos sakydamas kitą kalbą R.T.Erdoganas pareiškė: „Aš nesu žmonių šeimininkas. Diktatūros nėra mano kraujyje arba mano charakteryje. Esu liaudies tarnas.“

R.T.Erdoganas protestus vadino ideologiniais ir manipuliuojamos opozicijos, „neįstengiančios įveikti (vyriausybės) per rinkimus“. Pasak premjero, per praeitą savaitgalį vykusius neramumus buvo sunaikinti 89 policijos automobiliai, 42 privačios mašinos, keturi autobusai ir apgadinti 94 komerciniai objektai.

Užsimindamas, kad jo partiją palaiko didelė visuomenės dalis, R.T.Erdoganas sakė galintis sukviesti į mitingus daug daugiau savo šalininkų.

„Mūsų šalininkai skambina ir klausia: “Ar toliau tylėsime?„ Tačiau aš pasisakau už ramybę“, – premjeras sakė duodamas interviu televizijai „Haberturk“.

R.T.Erdoganas pakartojo, kad jo vyriausybę neatsisakys planų išpjauti medžius parke prie Taksimo aikštės, vykdant tos teritorijos pertvarkymo projektą. Pranešime, kuris gali sukelti dar didesnę priešpriešą, premjeras taip pat paskelbė, jog Taksimo aikštėje bus pastatyta mečetė.

Mečetės statybos planai jau seniai sulaukdavo priekaištų, nes dėl jos dar labiau sumažėtų žaliųjų erdvių Stambulo centre. Kai kurie argumentuoja, kad aplink Taksimo aikštę ir taip apstu mečečių.

„Neketinu prašyti (opozicijos) arba saujelės vandalų leidimo“, – pažymėjo R.T.Erdoganas.

Jis taip pat gynė savo vyriausybės aplinkosaugos programą, sakydamas, jog ji nuo atėjimo į valdžią 2002 metais pasodino 2 mlrd. medžių ir įkūrė 160 parkų.

Turkijos sąjungininkės NATO narės Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos paragino R.T.Erdogano vyriausybę elgtis santūriai.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent’as Fabiusas sakė, kad Paryžius pasisako už „taikų sprendimą“, tačiau nepritarė pastarųjų neramumų lyginimams su Arabų pavasario sukilimais, sakydamas, kad Turkijos vyriausybė buvo „demokratiškai išrinkta“.

Tuo tarpu smurto krečiamos kaimyninės Sirijos informacijos ministras Omranas al Zohbi apkaltino R.T.Erdoganą savo tautos „terorizavimu“.

„Turkijos žmonių reikalavimai nepateisina šios prievartos, ir jei Erdoganas nepajėgia naudoti nesmurtinių metodų, tada jis turėtų atsistatydinti“, – šeštadienį citavo O. al Zohbi Sirijos valstybinė televizija.

„Erdoganas veda savo šalį teroristiniu keliu, naikindamas Turkijos tautos civilizaciją ir pasiekimus“, – pridūrė jis.

Turkijos prezidentas Abdullah Gulas pirmadienį paragino elgtis ramiai po kelias dienas trukusių audringų susirėmimų tarp policijos ir demonstrantų, protestuojančių prieš vyriausybę, taip pat patikino, kad aktyvistų siunčiama žinia yra "priimta".

"Demokratija reiškia ne vien rinkimus, - A.Gulo pasisakymą Anatolijos naujienų agentūra citavo ketvirtąją protestų prieš vyriausybę visoje šalyje dieną, kai per neramumus buvo sužeisti dešimtys žmonių.

"Žinia, pasiųsta su gerais ketinimais, buvo priimta", - pridūrė šalies vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos