„Turkijos požiūriu pabėgėlių klausimas nėra derybinis klausimas, bet vertybių, humanitarinių bei europinių vertybių klausimas“, – sakė A.Davutoglu, atvykęs į viršūnių susitikimą Briuselyje.
„ES ir Turkija, mes turime tą patį tikslą, tą patį siekį – padėti pabėgėliams, ypač sirams, taip pat užsitikrinti naują ateitį mūsų žemyne šviesiu būdu“, – sakė premjeras prieš pirmąjį susitikimą su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku.
D.Tuskas pristatys A.Davutoglu prieštaringai vertinamus Bendrijos planus dėl migrantų srauto pažabojimo. Juose numatyta, kad Turkija priims atgal visus migrantus iš Graikijos mainais į kai kurias svarbias nuolaidas, visų pirma – pažadą paspartinti seniai įstrigusį jos stojimo į ES procesą.
Europa viliasi, kad šis susitarimas leis pažaboti beprecedentį migrantų antplūdį, per kurį nuo 2015-ųjų į Senąjį žemyną atvyko 1,2 mln. žmonių, daugiausia nuo karo bėgančių sirų. Tačiau akivaizdu, kad Ankara už savo pritarimą šiam planui reikalaus didžiulės kainos.
„Esu tikras, kad sieksime savo tikslo padėti visiems pabėgėliams ir gilinsime savo ryšius“, – sakė A.Davutoglu.
Lietuvos prezidentė pabrėžė, kad susitarimas svarbus abiems pusėms
Susitarimas dėl Europos Sąjungos (ES) ir Turkijos dėl migrantų grąžinimo yra vienodai svarbus abejoms pusėms, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Šis susitarimas reikalingas, vienodai yra svarbus abejoms pusėms, tiek Europai, tiek Turkijai. Jo kaina abejoms pusėms yra be galo svarbi, nes tai yra pirmas mėginimas spręsti, kaip uždaryti dabar kol kas didžiausią nelegalių migrantų srautą“, - penktadienį prieš Europos vadovų derybas su Turkija sakė D.Grybauskaitė.
Jos pasisakymo įrašą perdavė prezidentės spaudos tarnyba.
Pasak šalies vadovės, nors šis sprendimas apima tik vieną migrantų kelią iš Turkijos į Graikiją, o toliau į Vakarų Europą, bet jis gali tapti simboliniu pavyzdžiu, kaip Europa gali tvarkytis su migracijos krize.