Memorialą lankantys amerikiečiai „sužinos, kad ši amerikiečių karta atliko savo pareigą“, – sakė G.W.Bushas.
„Mes nesame nuvargę, mes nesame nusilpę, mes nežlugome“, – kalbėjo prezidentas.
Tūkstančiai žmonių, susirinkusių Pentagone, ketvirtadienį tylos minute prisiminė tą akimirką, kai JAV oro linijų lėktuvas įsirėžė į šios karinės organizacijos pastatą. Tuo metu žuvo 184 žmonės ir penki lėktuvo pagrobėjai.
Į Pentagoną buvo smogta po to, kai „al Qaeda“ mirtininkų užgrobti du keleiviniai lėktuvai jau buvo įsirėžę į Niujorko prekybos centrą. Ketvirtas užgrobtas lėktuvas sudužo laukuose Pensilvanijos valstijoje.
Anuomet per kelias valandas žuvo beveik trys tūkstančiai žmonių, po to kilo septynerius metus nesiliaujantis karas Afganistane, kiek vėliau – ir Irake.
„Vieną blogiausių Amerikos istorijoje dienų pasireiškė narsiausi Amerikos istorijoje veiksmai, – tęsė G.W.Bushas. – Mes visuomet gerbsime rugsėjo 11-osios didvyrius ir čia, šioje pašventintoje vietoje mes prižadame niekada neužmiršti jų pasiaukojimo.“
„Šių narsių vyrų ir moterų, visų tų, kurie apsaugojo mus, dėka mūsų žemėje jau 2557 dienas nebuvo jokio išpuolio“, – pabrėžė jis.
Aidint dūdmaišiams ir giedant choristams, aukų artimieji, aukšti asmenys, Pentagono tarnautojai nuo tribūnų, žvelgiančių į memorialą prie rytinės Pentagono pusės, kur sudužo lėktuvas, stebėjo ceremoniją.
Jūreivis varpo dūžiais paminėjo kiekvieną atakos prieš Pentagoną auką: 59 skrido lėktuvu, kuris įsirėžė į Pentagoną, 125 – buvo pastate.
Buvęs gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas, kuris išpuolio metu buvo Pentagone, kartu su G.W.Bushu ir dabartiniu gynybos sekretoriumi Robertu Gatesu stebėjo, kaip virš memorialo kyla JAV vėliava.
„Šis pastatas stūkso kaip tylus paminklas laisvų žmonių ryžtui, – sakė D.Rumsfeldas. – O jo šešėlyje tylus memorialas stovės ne tik kaip tautos sielvarto simbolis, bet ir kaip amžinas atminimas narsių vyrų ir moterų, kurie pamatę liepsnas ir dūmus, rugsėjo 11-ąją puolė gelbėti savo tautiečių amerikiečių gyvybes.“
Memorialas – paprasčiausia dviejų akrų aikštė, kurioje išdėstyti 184 plieno ir granito suolai, ant kurių iškaltos aukų pavardės. Jie orientuoti pagal artėjančio link Pentagono lėktuvo kryptį.
Žiūrint į 59 žuvusių lėktuvo keleivių pavardes, matyti dangus, o žiūrint į 125 Pentagone žuvusių asmenų pavardes – matyti ir Pentagono pastatas.
Suolai išdėstyti pagal aukų amžių, pradedant nuo jauniausios - trejų metų Danos Falkanberg – iki seniausio, 71-erių Johno Yamnicki.