„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Uigūrų moterys Stambule protestavo prieš stovyklas Kinijoje

Keli šimtai uigūrų moterų Turkijoje Tarptautinės moters dienos proga pirmadienį žygiavo palei Bosforą reikalaudamos uždaryti masinio kalinimo stovyklas Kinijos Sindziango regione.
Uigūrų moterys Stambule protestavo prieš stovyklas Kinijoje
Uigūrų moterys Stambule protestavo prieš stovyklas Kinijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Protestuotojos skandavo „Sustabdykit genocidą“ ir „Uždarykit stovyklas“, žygiuodamos už kelių šimtų metrų nuo Kinijos konsulato Stambule.

„Išžaginimas yra nusikaltimas žmoniškumui“, – skelbė vienas plakatas, kuriuo užsimenama apie britų transliuotojo BBC pranešimą, kad tose stovyklose įtariamas sistemingas žaginimas ir prievartinė moterų sterilizacija.

Teisių gynimo grupės mano, kad mažiausiai milijonas uigūrų ir kitų daugiausia musulmoniškų mažumų atstovų yra kalinami stovyklose Sindziango regione Kinijos šiaurės vakaruose.

Pekinas iš pradžių neigė tokių stovyklų egzistavimą, bet dabar jas vadina profesinio rengimo centrais, skirtais kovai su musulmonų radikalizmo ir separatizmo tendencijomis. Anot oficialiojo Pekino, žmonės šiose įstaigose mokosi savanoriškai ir įgyja geresnes įsidarbinimo galimybes.

Dauguma Stambulo protesto dalyvių laikė uigūrų separatistų paskelbtos Rytų Turkestano valstybės mėlynas vėliavas.

Uigūrai kalba viena iš tiurkų kalbų ir yra kultūriniais ryšiais susiję su Turkija, tad į ją daug šios etninės grupės narių išvyksta, norėdami išvengti persekiojimo Sindziange.

Tačiau daug kas iš 50 tūkst. Turkijoje esančių uigūrų ir uigūrų kilmės žmonių baiminasi, kad Ankaros priklausomybė nuo Kinijos investicijų bei COVID-19 skiepų gali pakenkti jų ateičiai Turkijoje.

Dešimtys uigūrų prie Kinijos konsulato Stambule protestuoja jau kelios savaitės, ragindami Turkiją neratifikuoti ekstradicijos susitarimo su Kinija.

Kinijos parlamentas šią 2017 metų sutartį ratifikavo gruodžio mėnesį.

Turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu yra sakęs, jog Kinijos ratifikavimas nereiškia, kad „Turkija perduos uigūrus Kinijai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų