40 mln. gyventojų turinti šalis yra tarp neturtingiausių Europoje ir viena paskutinių regione pradeda skiepijimo programą.
Kijevo Boryspilio oro uoste nutūpė lėktuvas su 500 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos „Covishield“ dozių, pagamintų Indijos serumų institute (SII) – didžiausioje pasaulio skiepų gamintojoje.
„Jos atvyko“, – naujienų agentūrai AFP sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Sofija Fedčenko.
Sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas feisbuke sakė, kad vakcinų kroviniai bus „skubiai“ patikrinti oro uoste įprasta tvarka ir tada „nedelsiant“ bus siunčiami į regionus, „kad galėtume pradėti skiepijimą“.
Per antradienio popietę surengtą spaudos konferenciją sveikatos apsaugos viceministras Viktoras Liaška nurodė, jog vakcinavimo kampanija prasidės trečiadienį.
„Rytoj ryte 11 automobilių išvyks ir vakcinas pristatys į regioninius sandėlius“, – žurnalistams sakė viceministras.
Taip pat jis pabrėžė, kad vakcinacija bus savanoriška.
Mobilios komandos
Sveikatos apsaugos ministerija savo tinklalapyje išdėstė penkių etapų vakcinavimo programą. Pirmuoju etapu planuojama panaudoti mobilias komandas, kad būtų paskiepyta maždaug 367 000 žmonių.
Tai bus sveikatos priežiūros darbuotojai, gydantys COVID-19 pacientus, ir rizikos grupėms priklausantys asmenys, įskaitant 60 metų ir vyresni žmonės bei sergantieji lėtinėmis ligomis.
Prezidentas V.Zelenskis buvo kritikuojamas dėl to, kad nesugebėjo anksčiau gauti skiepų Ukrainai. Jis dėl vėlavimo kaltino turtingesnes Vakarų šalis, rezervavusias daug „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų dozių, ir ragino Europos Sąjungą padėti rytinėms Europos šalims gauti skiepų.
Jo vyriausybė iš pradžių skelbė, kad vakcinavimo kampaniją pradės vasario viduryje, bet pirmųjų vakcinų dozių pristatymas vėlavo.
Ukraina taip pat laukia 8 mln. skiepų dozių, pažadėtų pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) programą COVAX.
Antradienį V.Liaška sakė, kad Ukraina uždegė žalią šviesą „Pfizer“ vakcinos naudojimui ir dabar laukia jos pristatymo per COVAX programą.
Kijevas yra sakęs, kad taip pat užsitikrino 17 mln. „Novavax“ ir „AstraZeneca“ vakcinų dozių, įskaitant 500 tūkst. antradienį pristatytų dozių.
Ukraina taip pat yra pasirašiusi kontraktą dėl 1,9 mln. kinų „Sinovac“ vakcinos dozių.
Kremliaus remiamų separatistų kontroliuojamuose rytiniuose regionuose vasario pradžioje buvo pradėta skiepyti rusiška vakcina „Sputnik V“.
Ukraina anksčiau šį mėnesį uždraudė „valstybių agresorių“ – taip Kijevas nuo 2015 metų vadina Rusiją – kuriamas vakcinas.
Ukrainos provakarietiška vadovybė ne kartą atmetė promaskvietiškų politikų raginimus patvirtinti „Sputnik V“ ir vadina šiuos skiepus geopolitiniu įrankiu.
Ukrainoje jau užregistruota per 1,3 mln. užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir daugiau kaip 25 tūkst. mirties nuo COVID-19 atvejų.