Ukraina nusivylė JAV dėl F-16 naikintuvų pilotų apmokymų

Ukrainos pareigūnai spaudžia Jungtines Valstijas ir kitas šalis sustiprinti naikintuvų F-16 pilotų mokymus. Kyjivas pažymi, kad pagal dabartinę programą neparuošiama pakankamai pilotų, galinčių skraidyti naikintuvais. Apie tai rašo leidinys „Politico“.
Naikintuvai F-16
Naikintuvai F-16 / „Cover Images“/„Scanpix“

Pažymima, kad Ukraina paskelbė 30 pilotų, kurie gali nedelsiant pradėti mokymus Jungtinėse Valstijose. Tačiau J.Bideno administracija Kyjivui pasakė, kad Arizonoje vykstančioje jos mokymo programoje nėra pakankamai vietos, kad vienu metu joje galėtų mokytis daugiau nei 12 pilotų. Su panašia problema susiduria dar dvi institucijos Danijoje ir Rumunijoje.

Tai naujausia kliūtis ilgai trunkančiose pastangose gauti pažangius F-16 naikintuvus Ukrainai. Kyjivas pradėjo siekti gauti lėktuvus praėjus keliems mėnesiams po Rusijos plataus masto invazijos 2022 m. vasarį, tačiau J.Bideno administracija ne kartą prašymą atmetė.

2023 m. gegužę prezidentas J.Bidenas patenkino jau ne tik Ukrainos, bet ir kitų šalių prašymus atsiųsti F-16, tačiau dėl logistinių problemų ne kartą buvo atidėti mokymai, o situacija tapo dar labiau apsunkinta. Vakarų šalims prireikė kelių mėnesių, kol jos sutiko atsiųsti savo lėktuvus į Ukrainą.

Pastarosiomis savaitėmis Ukraina oficialiai paprašė Jungtinių Valstijų apmokyti daugiau pilotų Moriso oro pajėgų nacionalinės gvardijos bazėje Tuksone, Arizonos valstijoje. Kapitolijaus kalvos įstatymų leidėjai, įskaitant Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto vadovus respublikonus Jimą Himesą ir Mike'ą Turnerį, taip pat spaudė J.Bideno administraciją pritarti, kad būtų apmokyta daugiau pilotų.

Praėjusį mėnesį jie ir keli kiti įstatymų leidėjai parašė laišką Pentagonui, prašydami šiam klausimui suteikti pirmenybę.

„Scanpix“/AP nuotr./Pentagonas
„Scanpix“/AP nuotr./Pentagonas

Ką sako JAV

JAV teigia, kad kitos šalys taip pat laukia eilėje dėl F-16 mokymų bazėje ir negali atsisakyti savo įsipareigojimų joms.

„Suprantame, kad jie nenori nutraukti šių sutarčių, tačiau jie galėtų perkelti savo amerikiečių pilotus į kitą mokymo bazę“, – sakė Ukrainos parlamento narė Aleksandra Ustinova.

Pentagono atstovas spaudai majoras Charlie Dietzas sakė, kad dešimtys pilotų iš kelių šalių Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europoje atlieka bazinius skrydžių mokymus ir treniruojasi valdyti F-16, tačiau atsisakė nurodyti konkrečius skaičius.

„Mes parengėme ir įgyvendiname mokymo planą, atitinkantį numatomus orlaivių dislokavimo terminus, kuriuos galiausiai lemia daugybė veiksnių, įskaitant techninės priežiūros ir paramos poreikius, infrastruktūros ir pagalbinės įrangos poreikius, orlaivių gavimo terminus ir pilotų skaičių.“ – pridūrė Ch.Dietzas.

Kartu Arizonos nacionalinės gvardijos atstovė spaudai majorė Erin Hannigan patvirtino, kad vietų skaičius programoje yra ribotas dėl įsipareigojimų tenkinti tarptautinius mokymo prašymus, finansavimo ir anglų kalbos mokėjimo reikalavimų potencialiems studentams.

„Be Ukrainos kadetų, yra daug kitų šalių, rezervavusių vietas mokymams per metus. Užsienio kadetų pilotų skaičių ir tai, iš kur jie atvyks, lemia ne mūsų mokymo įstaiga, o daugelis kitų veiksnių, pavyzdžiui, finansavimas, šalių prašymai, kadetų baigimas po anglų kalbos mokymosi ir vieta“, – sakė E.Hannigan.

Ne tik Arizona: kur dar rengiami F-16 pilotai?

Karinės oro pajėgos taip pat rengia F-16 pilotus Luke AFB, Arizonoje, ir Jungtinėje San Antonijaus bazėje, Teksase, tačiau šiose programose taip pat yra ribotas vietų skaičius užsienio pilotams. Jos paprastai iš anksto rezervuojamos kitų šalių pilotams, skraidantiems su F-16.

Dar aštuoni ukrainiečių pilotai mokosi bazėje Danijoje. Tačiau ši bazė turi būti uždaryta kitais metais ir nebedalyvaus mokymuose, nes Danijos karinės oro pajėgos pereina prie naikintuvų F-35.

Tuo tarpu F-16 gamintoja „Lockheed Martin“ ir jos subrangovė „Draken“ taip pat planuoja rengti pilotus bazėje Rumunijoje. Tačiau ši programa yra brangi ir taip pat turės ribotą vietų skaičių.

Ukrainos pilotų mokymas: kokia padėtis dabar

Tikimasi, kad iki šių metų pabaigos mokymus baigs 20 Ukrainos F-16 pilotų. Pilnai 20 orlaivių eskadrilei pilotuoti reikia 40 pilotų.

Planuojama, kad aštuoni nauji pilotai pradės mokymus Rumunijoje, o dar aštuoni netrukus atvyks į Tuksoną, sakė buvęs Gynybos departamento pareigūnas. Tuo pat metu bazė Danijoje naujų pilotų nepriims.

Pasak leidinio pašnekovo, iki metų pabaigos Ukrainos pilotams mokymo bazėse bus laisvos tik keturios vietos. Tokiais tempais iki 2025 m. pabaigos Ukraina neturės pilnos apmokytų pilotų eskadrilės.

Ukraina turėtų gauti kelias dešimtis F-16 lėktuvų iš kelių šalių. Visų pirma naikintuvus dovanos Danija, Norvegija ir Nyderlandai.

Neseniai Nyderlandų gynybos ministrė Kaisa Ollongren pareiškė, kad šalis neprieštarauja, jog Ukrainos kariuomenė panaudotų suteiktus F-16 atakoms prieš taikinius Rusijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis