Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ukraina taip norėjo JAV raketų, kad įšaldė bendradarbiavimą su specialiuoju prokuroru Robertu Muelleriu

Jungtinėse Amerikos Valstijose Paului Manafortui gresia baudžiamoji atsakomybė už pinigų plovimą ir finansinį sukčiavimą – įtariami nusikaltimai susiję jo darbu buvusiai Ukrainos Regionų partijai. Bet pačioje Ukrainoje pareigūnai, regis, taip nenori supykdyti JAV prezidento Donaldo Trumpo, kad balandžio pradžioje prokurorai iš esmės įšaldė keturias bylas, kuriose minima P.Manaforto, buvusio D.Trumpo rinkimų kampanijos vadovo, pavardė, rašo „The New York Times“.
Raketų „Javelin“ gavusi Ukraina nenori rūstinti JAV prezidento D.Trumpo
Raketų „Javelin“ gavusi Ukraina nenori rūstinti JAV prezidento D.Trumpo / „Scanpix“ nuotr.

Garsi apžvalgininkė Anne Applebaum jau pastebėjo: „Tai dar vienas pavyzdys, kai JAV sąjungininkė pritaiko veiksmus prie asmeninių Trumpo pageidavimų.“

O amerikietis istorikas, Transatlantinės akademijos ekspertas Michaelas Kimmage'as tame pačiame tinkle „Twitter“ pridūrė: „Jei tai teisybė, būtina užduoti sunkų klausimą: ką mes (JAV, – red.) saugome ir giname tiekdami karinę pagalbą Ukrainai?“

Taip jie reagavo į „The New York Times“ rašinį, kuriame teigiama, kad Ukrainos prokurorai nusprendė sustabdyti bendradarbiavimą su JAV specialiuoju prokuroru Robertu Muelleriu ir patys įšaldė keturis su P.Manafortu susijusius tyrimus.

Anot dienraščio, bylos tiesiog pernelyg jautrios Kijevui, kuris labai priklausomas nuo finansinės ir karinės pagalbos iš Vašingtono.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas

Ukrainiečiai esą puikiai suvokia, kaip neigiamai specialiojo prokuroro R.Muellerio, kuris analizuoja galimą susimokymą tarp D.Trumpo kampanijos ir Kremliaus, tyrimą vertina D.Trumpas.

Be to, sprendimas sustabdyti tyrimus Ukrainoje buvo priimtas itin subtiliu metu – D.Trumpo administracija kaip tik raitė paskutinius štrichus ant planų parduoti Kijevui išmanių prieštankinių raketų „Javelin“.

JAV Valstybės departamentas eksporto licenciją raketoms išdavė pernai gruodžio 22-ąją, o kovo 2 dieną Pentagonas paskelbė pritariantis 210 raketų ir 35 jų paleidimo įrenginių pardavimui Ukrainai. Kijevas savuosius tyrimus, susijusius su P.Manafortu, sustabdė balandžio pradžioje.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Raketų paleidimo sistema „Javelin“
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Raketų paleidimo sistema „Javelin“

Prokurorui surišo rankas

Įdomiausia, kad Ukrainos politikai patys noriai pripažįsta bendradarbiavimo su JAV tyrėjais įšaldymo faktą. Pavyzdžiui, parlamentaras ir prezidento Petro Porošenkos sąjungininkas Volodymyras Arijevas – itin atviras.

„Visais įmanomais būdais stengiamės nesuerzinti aukščiausio rango Amerikos pareigūnų. Turime nesugadinti santykių su (D.Trumpo, – red.) administracija“, – pareiškė V.Arijevas.

Ukrainos tyrėjai bandė atsekti pinigus, kuriuos šalies politikai, siejami su nuverstu prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, sumokėjo P.Manafortui ir Niujorko teisininkų kompanijai „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“.

„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Janukovyčius
„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Janukovyčius

P.Manafortas ilgą laiką dirbo V.Janukovyčiaus, kuris paspruko iš Ukrainos per 2014-ųjų protestus, konsultantu – amerikietis bandė pataisyti politiko įvaizdį ir suteikti jam provakarietiškų spalvų. Misija pavyko – V.Janukovyčius 2010 metais laimėjo prezidento rinkimus.

Naujoji, porevoliucinė vyriausybė paskyrė specialųjį prokurorą, kuris turėjo tirti korupciją buvusioje administracijoje.

Iki praėjusių metų pabaigos Serhijus Horbatiukas atvertė apie 3 tūkst. bylų, iš kurių keturios buvo susijusios su P.Manaforto darbu V.Janukovyčiui ir Regionų partijai.

„Twitter“ nuotr./Serhijus Horbatiukas
„Twitter“ nuotr./Serhijus Horbatiukas

Tačiau balandį buvo paskelbtas įsakas, kuris išskyrė būtent šiuos keturis tyrimus. Generalinė prokuratūra patikslino, kad bylos ne uždaromos, o tik įšaldomos, tačiau pagal įsaką S.Horbatiukas nebegali skelbti šaukimų į teismą ir apklausti liudininkų.

„Mes nebeturime galios tęsti tyrimą“, – turėjo pripažinti S.Horbatiukas.

„Juodoji knyga“

Vienoje byloje buvo gilinamasi į įtariamo pinigų plovimo atvejį – 750 tūkst. JAV dolerių pervedimą P.Manafortui iš Ukrainos priedangos bendrovės. Ši įmoka – tik dalis lėšų, kurias amerikiečiui pervedė politikai Ukrainoje.

Kitoje kalbama apie buvusį Ukrainos Aukščiausiosios Rados užsienio reikalų komiteto pirmininką Vitalijų Kaliužną, kuris pasirašė po 9 iš 22 įsakų sumokėti P.Manafortui, rastų slaptoje knygoje po revoliucijos. Paaiškėjo, kad P.Manafortui buvo sumokėta 12,5 mln. dolerių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Manafortas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Manafortas

Ši „Juodoji knyga“ yra labai svarbi tiriant korupciją buvusioje V.Janukovyčiaus vyriausybėje. Paties P.Manaforto atstovas tikina, kad knyga gali būti klastotė.

Dar dviejose bylose žvelgiama į „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“ padedant P.Manafortui parašytą ataskaitą, kurioje teisinamas V.Janukovyčiaus politinės priešininkės Julijos Tymošenko areštas ir kalinimas.

Ar R.Muelleriui įdomu?

Sausį S.Horbatiukas pats kreipėsi į JAV specialųjį prokurorą R.Muellerį su formaliu pasiūlymu bendradarbiauti – dalintis surinktais įrodymais, kitais dokumentais.

S.Horbatiuko teigimu, atsakymo iš už Atlanto jis nesulaukė. O dabar pasiūlymas šiaip ar taip nebegalioja, nes prokuroras nebeturi teisės tęsti tyrimą.

Tiesa, Ukrainos parlamentaras Serhijus Leščenka įsitikinęs, kad minėtos „Juodosios knygos“ turinys būtų labai naudingas R.Muelleriui ir jo komandai, kuri galėtų sustiprinti prokurorų kaltinimus P.Manafortui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka

Pavyzdžiui, Ukrainoje buvo nustatyta, kad iš šios šalies buvo vykdomi mokėjimai kompanijai Kipre „Global Highways Limited“, kuri minima ir R.Muellerio šiemet federaliniame teisme Virdžinijos valstijoje paskelbtame kaltinamajame akte.

Sausį S.Horbatiukas pats kreipėsi į JAV specialųjį prokurorą R.Muellerį su formaliu pasiūlymu bendradarbiauti – dalintis surinktais įrodymais, kitais dokumentais.

Be to, Ukrainos teisėsauga įvykdė ir dar vieną R.Muelleriui kažin ar naudingą manevrą: leido iš Ukrainos į Rusiją išvykti vienam potencialiam liudininkui, galbūt galėjusiam padėti įrodyti susimokymą tarp D.Trumpo kampanijos ir Kremliaus.

Tas liudininkas – buvęs P.Manaforto patikėtinis Kijeve Konstantinas Kilimnikas, kuris yra siejamas su Rusijos žvalgyba. Šiuo metu jis jau gyvena Rusijoje.

Pačioje Amerikoje R.Muellerį, regis, vis dar labai domino galimi P.Manaforto ryšiai su Rusija. Šią savaitę JAV žiniasklaidoje buvo paviešintas galimų R.Muellerio klausimų D.Trumpui sąrašas, kuris buvo perduotas prezidento advokatams.

„Ką jūs žinojote apie bet kokį jūsų kampanijos, įskaitant Paulą Manafortą, bandymą susisiekti su Rusija dėl galimos pagalbos kampanijai?“ – taip, pavyzdžiui, skamba vienas klausimas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas

>>

Kijeve sandoris dėl raketų „Javelin“ vertinamas kaip P.Porošenkos politinė pergalė, esą įrodanti, kad amerikiečiai remia jo vyriausybę kovoje su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje.

Kai Ukraina balandžio 30-ąją paskelbė gavusi raketas, P.Porošenka feisbuke paskelbė, kad „ilgai laukti ginklai atkeliavo į Ukrainos armiją“. Be to, JAV kiekvienais metais remia Ukrainą maždaug 600 mln. JAV dolerių.

A.Derkačas: „Ukraina labai rizikuotų, jei padėtų politizuotam tyrimui Jungtinėse Valstijose. Ukrainoje visi bijo šios bylos.“

Davidas Sakvarelidzė, buvęs Ukrainos generalinio prokuroro pavaduotojas, kuris dabar veikia politinėje opozicijoje, sako netikintis, kad šalies teisėsauga su kuo nors JAV derino sprendimą sustabdyti su P.Manafortu siejamus tyrimus ar kad taip pasielgė susitarus dėl „Javelin“.

Esą Ukrainos politikai patys padarė išvadą, kad bet kokia pagalba JAV tyrėjams, dirbantiems su P.Manaforto byla, supykdytų D.Trumpą.

„Įsivaizduokite Trumpą tviteryje parašantį: „Jungtinės Valstijos neberems korumpuotų posovietinių lyderių, įskaitant Ukrainoje.“ Tai būtų jo pabaiga“, – mano D.Sakvarelidzė.

Aukščiausiosios Rados deputatas Andrijus Derkačas praėjusių metų vasarą jau buvo inicijavęs tyrimą dėl informacijos apie P.Manafortą supančius tyrimus tekėjimo į žiniasklaidą. Politikas teigė, kad gali kilti problemų dėl JAV pagalbos Ukrainai.

„Ukraina labai rizikuotų, jei padėtų politizuotam tyrimui Jungtinėse Valstijose. Ukrainoje visi bijo šios bylos“, – teigė A.Derkačas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs