Pagal Rusijos agresijos prieš Ukrainą padarytos žalos registrą jau sulaukta tūkstančių kompensacijos prašymų.
Pernai balandį Hagoje atidarytame Registre bus žymimi visi kriterijus atitinkantys reikalavimai atlyginti žalą, nuostolius ir sužalojimus, patirtus per Maskvos 2022-ųjų vasario 24 dieną pradėtą didelio masto invaziją.
„Nuo šiandien šeimos nariai, netekę artimų giminaičių dėl Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą, gali siekti kompensacijos už savo patirtą psichologinį skausmą ir kančias pateikdami reikalavimą“, – sakoma Registre.
„Tai yra svarbus žingsnis į priekį sprendžiant klausimą dėl didžiulių asmeninių kančių, kurias sukėlė Rusijos agresija, suteikiantis galimybę šeimoms siekti teisingumo ir pripažinimo už jų didelę netektį“, – sakoma pareiškime.
Europos Tarybos (ET) įsteigtas Registras, prie kurio prisijungė Europos Sąjunga (ES), galiausiai nustatys bendrą finansinę sumą, siekiant Maskvos reparacijų.
Pernai buvo atverta kategorija, kurioje galima pareikšti reikalavimus dėl žalos ir turto sunaikinimo ir kuri dabar išplėsta, įtraukiant dėl invazijos žuvusių asmenų tėvus, sutuoktinius, sugyventinius ir vaikus.
„Kitų šeimos narių reikalavimai taip pat gali būti tenkinami, jei jie gali įrodyti teisėtą interesą, parodydami, kad su tuo šeimos nariu juos sieja glaudūs ryšiai ir priklausomumo elementai“, – teigiama Registre.
„Pareiškėjai turės pateikti informaciją apie savo tapatybę, mirusiojo tapatybę, savo santykius su mirusiuoju ir įvykį, lėmusį mirtį“, – sakoma jame.
Prašymus galima pateikti per populiarią Ukrainos skaitmeninę sistemą „Diia“, kuria naudojasi daugiau kaip 20 mln. ukrainiečių.
Pagal pradinę kategoriją jau gauta apie 13 tūkst. reikalavimų; bendra reikalaujama suma viršija 800 mln. eurų.
Tikimasi, kad netrukus bus galima pradėti teikti papildomų kategorijų pretenzijas.
Rusijos karas prieš Ukrainą jau vyksta beveik trejus metus. Ukrainos pajėgos mūšio lauke šiuo metu išgyvena pavojingą laikotarpį.