Nors Ukrainoje daug metų įprasta buvo Kalėdas švęsti pagal stačiatikių kalendorių – sausio 7 dieną – vis daugiau ukrainiečių nori jas minėti gruodžio 25-ąją.
Kaip 15min teigė karo kapelionas Serhijus Dmytrijevas, „reikia atsikratyti visko, kas yra primesta Maskvos“ ir švęsti kartu su katalikiškuoju pasauliu.
Tačiau, anot jo, reikia dar šiek tiek laiko, kad ukrainiečiai pakeistų savo įpročius ir Kalėdas minėtų gruodžio 25-ąją.
Miestas pasipuošė
Nors visi Ukrainos miestai bemaž kasdien girdi oro pavojaus signalus, o dažnai ant jų namų krenta ir raketos, Kalėdas švęsti jie vis tiek nori.
„Negaliu pavogti švenčių iš savo vaikų“, – paaiškina ukrainiečiai šalies žiniasklaidos apklausoje apie šventes.
Tiesa, kai kurie atsako nežadantys nei statyti eglutės, nei sėsti prie šventinio stalo, nes „visa tai yra ne laiku“. Anot jų, kol vyksta karas, negali būti jokių švenčių.
15min kalbinti ukrainiečiai tikino, kad Kalėdas švęsti žada ir kai kurie jau yra pasistatę eglutes. Anot jų, netrukdo net tai, kad namie nėra šildymo ir nuolat dingsta elektra.
Lvive šiuo metu gyvenanti, bet iš Kyjivo kilusi žurnalistė Oleksandra Revucka sakė, kad Kalėdų eglės neturi ir Kalėdas švęs vėliau. Tačiau ne dėl apšaudymo ir karo, o dėl to, kad per šventines dienas dirba. Tačiau tvirtino, kad vos baigusi darbus skubės į kitą miestą pas savo tėvus.
O.Revucka: Kalėdos yra mėgstamiausia ukrainiečių šventė, todėl jie jas švęs bet kokiu atveju.
„Neturiu eglutės, nes negyvenu savo namuose ir negyvenu savo mieste. O mano mėgstamiausi mediniai eglutės žaisliukai liko Kyjive. Nors gal nupirksiu medelį ir girliandą. Pabaigusi darbus skubėsiu pas tėvus. Bandysiu jiems sukurti šventinę nuotaiką“, – teigė O.Revucka.
Anot jos, Lvive šventėmis kvepia jau kurį laiką ir žmonės nežada „atiduoti rusams Kalėdų“.
„Lvive, kur dabar gyvenu, Kalėdas švenčia labai gražiai, laikantis visų tradicijų. Jaučiama šventinė dvasia. Čia žmonės paruošia 12 patiekalų, simbolizuojančių apaštalus. Gamina kutią – patiekalą iš javų, medaus ir aguonų“, – pasakojo O.Revucka.
Nors žurnalistė dirbs, tikino, jog net ir darbe bandys nepamiršti Kalėdų.
„Abi Kalėdų dienas būsiu darbe. Kalbinsiu ekspertus ir kunigus, kurie kalbės apie kalendoriaus reformą ir kodėl verta Kalėdas švęsti tą pačią dieną su visu pasauliu“, – tikino žurnalistė.
Pasak jos, Kalėdos yra mėgstamiausia ukrainiečių šventė, todėl jie jas švęs bet kokiu atveju.
„Be to, tai simbolizuoja naują gyvenimą, šviesos pergalę prieš tamsą. Ko dabar siekia kiekvienas ukrainietis. Mano pažįstami savanoriai planuoja pagaminti tradicinius patiekalus ir atiduoti juos fronto kariams. Tiesą sakant, jie tai daro kiekvienais metais. Kad ir kovotojai pajustų šventės dvasią ir kad būtume didelė šeima“, – kalbėjo O.Revucka.
Žinojo, kad švęs Kalėdas
Kyjive gyvenanti žurnalistė Anastasija Krymova tikino nė neabejojusi, kad švęs Kalėdas nepaisant besitęsiančio kruvino karo.
„Iš karto žinojome, kad statysime eglutę, laukėme, kada ta diena pagaliau ateis. Su vyru bijojome, kad tie pardavėjai, kurie kasmet parveža eglutes iš Karpatų, neatvažiuos dėl karo.
A.Krymova: po paskutinės dronų atakos namuose beveik nėra elektros. Vakar, pavyzdžiui, davė tik vakare ir naktį, todėl greitai paruošiau dalį patiekalų.
Bet mūsų laimei ir nuostabai jie atvyko ir eglutę atvežė“, – pasakojo žurnalistė.
Tiesa, nuolatiniai apšaudymai ir elektros atjungimas privertė kiek pakoreguoti įprastus šventinius namų puošybos elementus.
„Iki šiol kabinome elektrines girliandas ir įjungiame jas, kai namuose būna elektra. Bet draugai iš Lenkijos mums padovanojo baterijomis maitinamas girliandas, tad jau po kelių dienų papuošime namus jomis ir jos galės šviesti net tada, kai nėra elektros“, – dalinosi A.Krymova.
Ji tikino, kad Kalėdas jau daug metų švenčia gruodžio 25-ąją. Tačiau šį kartą ruoštis joms nebuvo lengva, nes šventinius patiekalus teko gaminti tada, kai namuose atsirasdavo elektra. Kartais tai reiškė vidury nakties.
„Po paskutinės dronų atakos namuose beveik nėra elektros. Vakar, pavyzdžiui, davė tik vakare ir naktį, todėl greitai paruošiau dalį patiekalų“, – kalbėjo žurnalistė.
Tačiau tai, anot jos, nesugadina šventinės nuotaikos ir nepriverčia atsisakyti Kalėdų tradicijų.
„Sekmadienį planuojame, kad pas mus atvažiuos tėveliai ir švęsime! Antis, karpis, salotos – 12 patiekalų bus ant stalo. Viskas pagal mūsų tradicijas“, – tikino A.Krymova.