2017 12 27 /19:30

Ukrainoje įvyko apsikeitimo belaisviais procedūra

Kijevo vyriausybės pareigūnai ir prorusiški separatistai trečiadienį pradėjo ir sėkmingai užbaigė istorinį apsikeitimą belaisviais rytinėje Ukrainoje.
Apsikeitimo belaisviais procedūra Ukrainoje
Apsikeitimo belaisviais procedūra Ukrainoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vadinamosios Luhansko liaudies respublikos separatistai į neutraliąją zoną atvežė 16 belaisvių, o Ukrainos vyriausybės atstovai – 99 žmones. Tai vienas didžiausių apsikeitimų belaisviais per pastaruosius mėnesius.

Vėliau Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad visi 74 paleistieji iš nelaisvės Donbase ukrainiečiai po mainų jau yra Kijevo kontroliuojamoje teritorijoje.

„Visi 74 ukrainiečiai įkaitai jau namie, mūsų armijos kontroliuojamoje teritorijoje“, – parašė P. Porošenka savo paskyroje feisbuke.

Prezidento atstovas spaudai Sviatosalvas Ceholka taip pat feisbuke pranešė, kad P.Porošenka telefonu bendravo su kariavusiu Donecko oro uoste Oleksandru Morozovu, kuris yra tarp Kijevui perduotų belaisvių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Apsikeitimo belaisviais procedūra Ukrainoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Apsikeitimo belaisviais procedūra Ukrainoje

Konfliktas Rytų Ukrainoje tarp Rusijos remiamų separatistų ir vyriausybinių pajėgų nuo 2014 metų jau pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių.

2015 metais pasirašytos paliaubos numato apsikeitimą visais belaisviais, tačiau manoma, kad abi šalys laiko dešimtis, jei ne šimtus, belaisvių, kuriais naudojasi kaip derybų svertais.

Separatistų lyderiai ir Ukrainos vyriausybės atstovas dėl šio apsikeitimo susitarė praėjusią savaitę, tarpininkaujant Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui. Pagal susitarimą, Ukraina turėjo perduoti 306 belaisvius, o separatistai – 74.

Mainai belaisviais vyko prie kontrolės posto netoli Horlivkos, 40 km į šiaurės rytus nuo separatistų tvirtovės Donecko, nurodė naujienų agentūros AFP reporteris.

Jis sakė matęs pirmąją 15 asmenų grupę, atvežtą autobusu iš Ukrainos kontroliuojamos teritorijos.

Dėl šių mainų prieš pat Naujųjų Metų ir Ortodoksų Kalėdų šventes sutarta per derybas, į kurias buvo įsitraukę ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bei Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

„Prezidentas Porošenka asmeniškai koordinavo visą mūsų atitinkamų departamentų darbą“, – prieš pat apsikeitimą sakė parlamentarė Iryna Heraščenko, viena iš Ukrainos taikos derybininkų.

Apsikeitimas belaisviais vyksta laikantis Minsko susitarimų, kuriems tarpininkavo Vokietija ir Prancūzija 2015 metais.

Ankstesni mainai belaisviais tarp Ukrainos ir rusų palaikomų separatistų vyko 2016-ųjų rugsėjį. Tada viename kontrolės poste prie Luhansko du Kijevo šalininkai buvo iškeisti į keturis separatistų kovotojus.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas padėjo derėtis dėl dabartinių mainų.

„Tikiuosi, kad šis prasidėjęs procesas bus tęsiamas ir užtikrins tikros ir pastovios taikos įvedimą“, – sakė jis pirmadienį.

Vadinamosios Donecko Liaudies Respublikos vadovas Aleksandras Zacharčenka padėkojo patriarchui už jo dalyvavimą.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Vienas Donecko separatistų lyderių Aleksandras Zacharčenka
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Vienas Donecko separatistų lyderių Aleksandras Zacharčenka

„Daugiau kaip trejus metus buvusieji nelaisvėje galės grįžti namo bažnyčios ir valdžios dėka“, – sakė jis.

Konfliktas Rytų Ukrainoje tarp Rusijos remiamų separatistų ir vyriausybinių pajėgų nuo 2014 metų balandžio, Rusijai aneksavus Krymą kovo mėnesį, jau pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių.

Virtinė paliaubų leido sumažinti smurto lygį,bet kraujas liejosi ir toliau.

Ukraina ir ją palaikantys Vakarai kaltina Rusiją, kad ši per sieną remia separatistus kariais ir ginklais.

Maskva neigia šiuos kaltinimus, nors esama akivaizdžių faktų, kad ji dalyvauja kovose ir atvirai politiškai remia separatistus.

Tuo tarpu, anot „Interfax“, iš Luhansko pranešama, kad mainai jau įvyko,bet du asmenys atsisakė grįžti į Luhanską.

„Iš 75 asmenų du atsisakė grįžti ir lieka Ukrainoje“, – nurodė Olga Kobceva, LLR atstovė Trišalėje kontaktinėje grupėje konfliktui Donbase sureguliuoti. Ji patvirtino, kad į LLR grįžo 73 asmenys.

Luhanskas Kijevui perdavė 16 asmenų, tarp kurių yra ir kariškių, ir civilių.

Dar daugiau nei 100 – nelaisvėje

Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vadovas Vasylis Hrycakas tuo tarpu pranešė, kad šiai dienai iš viso išvaduota arba rasta 3215 asmenų, 103 lieka nelaisvėje Donecko ir Luhansko srityse, dar 402 laikomi dingusiais be žinios, nurodo SBU spaudos centras.

SBU sveikina išlaisvintus 74 įkaitus ukrainiečius, neteisėtai laikytus Donecke ir Luhanske, sakoma SBU paskyroje feisbuke.

„Kiekvienas karys svajoje ištarti savo motinai, žmonai, šeimai – aš namie! Šalis padarė viską, kas įmanoma, kad jūs galėtumėte apkabinti savo artimuosius prieš Naujųjų Metų šventes.

Atleiskite, kad taip ilgai. Mes nebaigsime mainų proceso, kol visi mūsų broliai grįš namo. Ukraina su jumis!“ – pabrėžė SBU vadovas.

V. Hrycakas pažymėjo, kad šiai dienai iš viso išvaduota arba rasta 3 215 asmenų, 103 lieka nelaisvėje Donecko ir Luhansko srityse, dešimtys – Rusijos Federacijoje.

„Mes žinome kiekvieną iš jų (likusių įkaitais), pavardėmis, ir mes nesustosime kol išvaduosime visus!“ – sakė V.Hrycakas.

„Mums svarbu taip pat ieškoti ir sugrąžinti artimiesiems 402 dingusius be žinios asmenis“, – pabrėžė jis.

SBU vadovas nurodė atitinkamoms tarnyboms aktyvinti paieškas.

„Deja, šiandien dalį Donecko ir Luhansko sričių yra okupavę rusų samdiniai, mes negalime patekti į okupuotą teritoriją, bet esame įsitikinę, kad kontrolės klausimas – laiko klausimas“, – pažymėjo V.Hrycakas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs