Pasak straipsnio, Ukrainos F-16 pilotas per masinę raketų ir bepiločių orlaivių ataką 2024 m. gruodį padarė neįsivaizduojamą dalyką. Pirmą kartą šių orlaivių istorijoje naikintuvas F-16 per vieną kovinę užduotį sunaikino šešias Rusijos pajėgų sparnuotąsias raketas.
„Viskas nutinka pirmą kartą... Pabandžiau, pavyko!“ – džiaugėsi pilotas.
Straipsnio autorius, buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų atstovas spaudai Jurijus Ihnatas priminė, kad gruodžio 13-osios rytą Rusija surengė masinę oro ataką – Ukrainą atakavo beveik 200 bepiločių orlaivių, „Kinžal“, balistinės ir 94 oro, jūros ir sausumos sparnuotosios raketos.
„Navigatorius nukreipia mane į priešo taikinius, aštuonių sparnuotųjų raketų grupė yra kurse. Aš priartėju atitinkamu atstumu, matau taikinius, o tai reiškia, kad raketos turi savo elektroninę kovą – vadinamąją „asmeninę elektroninę kovą“. „F“ taikiklis yra gana galingas, ir jei taikinys jau yra akiratyje, tai net ir veikiant elektroninei kovai jis neišvengs borto radaro. Nuskridau iki darbui patogaus atstumo, iš naujo užfiksavau taikinius, pakaitomis paleidau raketas ir... pataikiau!“ – pilotas prisiminė apie savo darbą tą dieną.
Naikntuvas F-16 po sparnais turi tik keturias vidutinio ir trumpojo nuotolio raketas „oras-oras“. Pilotas pirmiausia panaudojo ilgesnio nuotolio raketas, o tada turėjo priartėti maždaug 3,2 km atstumu, kad galėtų panaudoti trumpojo nuotolio raketas.
,,Tai buvo labai pavojinga, – paaiškino jis. – Pirmoji paleista raketa pataikė į taikinį, antroji – taip pat! Mano džiaugsmui nebuvo ribų, nes visus pataikymus į priešo raketas mačiau savo akimis! Viršgarsiniuose bakuose dar buvo likę šiek tiek degalų, ir kovinis darbas tęsėsi... Nukreipimo navigatorius davė man komandą eiti į budėjimo zoną, kad mano brolis Su-27 galėtų dirbti su taikiniais.“
Kai jis pagal įsakymą pajudėjo į paskirtą zoną, jo kursu skriejo dar viena raketa, kurią Rusijos pajėgos tikriausiai paleido į Kyjivą. Tuo metu naikintuvas F-16 buvo ginkluotas tik greitašaude aviacine patranka, kuria jis pataikė į taikinį.
Pažymėtina, kad ši užduotis irgi buvo itin pavojinga: reikėjo skristi arčiau raketos, o jei 450 kg sverianti kovinė galvutė sprogtų, lėktuvui grėstų didelis pavojus. Be to, vėliau paaiškėjo, kad raketos buvo dvi.
„Jos skrido „krūva“, viena šalia kitos. Priešas dažnai jas paleidžia tokia taktine konfigūracija, visa grupė priešo raketų gali skristi arti viena kitos, kad priešas jas matytų kaip vieną taikinį. Na, tiesą sakant, tą dieną tikriausiai užfiksavau rekordą... Džiaugiuosi, kad man pavyko, ir šią sėkmę skiriu visiems savo ginklo broliams, kurie išėjo į amžiną atilsį, dar nepamatę F-16 Ukrainos danguje“, – kalbėjo pilotas.
Jungtinėse Valstijose treniravęsi ukrainiečių pilotai mokėsi numušinėti oro taikinius lėktuvo ginklu tik treniruokliuose. Anksčiau ukrainiečių F-16 pilotai niekada nebuvo naudoję patrankos prieš raketą realaus skrydžio metu.
„Remdamiesi objektyvios kontrolės rezultatais, turime šimtaprocentinį patvirtinimą, kad pirmą kartą istorijoje amerikiečių naikintuvas F-16 priešlėktuviniame mūšyje numušė šešias sparnuotąsias raketas, dvi iš jų – iš aviacinės patrankos. Ir tai padarė ukrainietis!“ – džiaugsmu nesitvėrė Ukrainos gynėjas.
Praeitą savaitę pranešta, kad gruodžio 31 d. Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko pasiekti dar vieną rekordą: pirmą kartą pasaulyje oro taikinys buvo sunaikintas naudojant raketine ginkluote aprūpintą jūrinį droną „Magura V5“.
Tai įvyko per mūšį Juodojoje jūroje netoli Tarchankuto kyšulio okupuotame Kryme. Panaudojus raketas R-73 „SeeDragon“, buvo sunaikintas Rusijos sraigtasparnis Mi-8. Iš pradžių buvo teigiama, kad dar vienas panašus sraigtasparnis buvo apšaudytas ir sugebėjo pasiekti savo šalies aerodromą. Vėliau Ukrainos gynybos žvalgyba patikslino, kad buvo sunaikinti du rusų sraigtasparniai.