Per penkerius metus pasaulyje mirė 6,9 mln. vaikų. 1990 metais skaičius siekė 12 mln. Pernai kasdien pasaulyje mirdavo 19 tūkst. vaikų iki penkerių metų.
UNICEF teigimu, mirčių sumažėjimą lėmė geresnė ekonominė padėtis skurdžiose šalyse. Mirčių išvengta ir dėl tikslingos pagalbos – paskatinus maitinimą krūtimi ir skiepijant nuo paplitusių ligų, praneša BBC.
Labiausiai vaikų mirčių sumažėjo tose šalyse, kurios gavo daug pagalbos iš išorės.
„Jei pažiūrėsime į šalis, kuriose rezultatai geriausi, Laoso Respubliką, Liberiją, Rytų Timorą, – tai geriausiųjų trejetukas. Manau, visose trijose pagalba buvo labai svarbus veiksnys“, – sakė UNICEF direktorius Didžiojoje Britanijoje Davidas Bullas.
Pastangos, skirtos kovoti su infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip tymai, pasaulyje mirčių sumažino penkis kartus: nuo 500 tūkst. 2000 metais iki 100 tūkst. pernai.
Nepakankama mityba yra trečdalio mirčių priežastis.
Pernai pusė visų vaikų iki 5 metų amžiaus mirčių įvyko penkiose šalyse – Indijoje, Nigerijoje, Konge, Pakistane ir Kinijoje.
Kai kuriose, į pietus nuo Sacharos esančiose šalyse, mažų vaikų mirčių skaičius itin išaugo 2001 metais.
Konge, Čade, Somalyje, Kamerūne, Burkina Fasoje ir Malyje mirčių skaičius pernai išaugo iki 10 tūkst. ir daugiau, lyginant su 1990 metais.
Beveik visi maliarija susirgę vaikai, kuriems buvo mažiau nei penkeri, mirė į pietus nuo Sacharos esančiose šalyse. Mirčių skaičius siekė pusę milijono.
Svarbiausios priežastys
UNICEF atstovų teigimu, konfliktinės situacijos šalyse yra pagrindinis vaikų mirčių faktorius. 8 iš 10 šalių, kuriose mirčių rodiklis aukščiausias, vyrauja nestabili arba konfliktinė politinė situacija.
Visoje planetoje maži vaikai miršta dėl penkių pagrindinių priežasčių: pneumonijos (18 proc.), priešlaikinio gimdymo komplikacijų (14 proc.), viduriavimo (11 proc.), komplikacijų gimimo metu (9 proc.) ir maliarijos (7 proc.).
UNICEF paaiškino, kad beveik pusė, apie 40 proc. vaikų iki penkerių metų mirčių įvyksta per pirmąsias 28 gyvenimo dienas. Vien tik pernai tai sudarė maždaug 3 mln. vaikų gyvybes.
Vaikų iki 5 metų amžiaus mirčių daugiausia šiose šalyse: Laose, Rytų Timore, Liberijoje, Bangladeše, Ruandoje, Nepale, Kombodžoje, Malavyje, Madagaskare, Butane.