„Mes esame liudininkai tokios situacijos, kurioje Osama Bin Ladenas susipažįsta su „Facebook“ įkūrėju Marku Zuckerbergu, – dar praėjusią savaitę sakė Izraelio premjeras. – Ši teroro banga kilo dėl raginimų socialiniuose tinkluose.“
Todėl nevyriausybinė organizacija „Shurat HaDin“ („Izraelio teisės centras“) subūrė apie 20 tūkstančių Izraelio gyventojų ir pirmadienį teismui Niujorke jų vardu pateikė ieškinį prieš „Facebook“.
„Facebook“ tapo antisemitizmo ir žmogžudysčių inkubatoriumi.
„Facebook“ tapo antisemitizmo ir žmogžudysčių inkubatoriumi“, – sakė ieškovams atstovaujanti advokatė Nitsana Darshan-Leitner.
Ieškovai nori, kad „Facebook“ ne tik nuolatos stebėtų ir trintų medžiagą, bet ir blokuotų asmenis, kurie yra susiję su medžiaga, kurioje kurstoma palestiniečių neapykanta žydams arba net tiksliai aiškinama, kaip prieš juos surengti kruviną išpuolį.
Kaltas tarpininkas?
Ieškinyje teigiama, kad „Facebook“ ne tik nepašalina palestiniečių įrašų, kuriuose raginama žudyti žydus, bet dėl socialinio tinklo algoritmų tokios žinutės pasiekia žmones, kuriems tokia informacija gali būti aktuali.
Kitaip tariant, socialinis tinklas tampa tarpininku tarp islamistų ir potencialių žmogžudžių Vakarų Krante. „Todėl šioje situacijoje nebegalime žiūrėti į „Facebook“ kaip į neutralų veikėją“, – ieškinio argumentus aiškino advokatė.
Pasak ekspertų, turėdami galimybę stebėti tokio tipo turinį „Facebook“ galėtų elgtis kitaip ir užkirsti kelią žiauriems nusikaltimams. „Nėra jokių priežasčių, kodėl socialiniai tinklai neturėtų būti aktyvesni tais atvejais, kai jų publikuojamas turinys yra susijęs su terorizmu“, – sakė ekspertas, kuris užsiima nelegalios veiklos stebėjimu socialiniuose tinkluose.
Kova su socialiniais tinklais
Bet terorizmo tyrimų ir centro (TRAC) direktorė mano, kad ieškinys prieš „Facebook“ atakų prieš žydus nesustabdys. „Facebook“ yra tik viena iš daugelio internetinių platformų, kurias teroristai naudoja skleisti neapykantą“, – sakė Veryan Khan, TRAC direktorė.
Tarp kitų vietų, kuriose galima rasti neapykantą kurstančios medžiagos, ji vardijo „YouTube“, „Twitter“, „Instagram“ ir kitus socialinius tinklus.
„Šiuose puslapiuose vien tik nuo penktadienio išleista 19 teroristų vaizdo įrašų, kurie ragina rengti išpuolius prieš žydus“, – sakė ji.
Nors ieškovai supranta, kad teisinė sistema vertina socialinius tinklus kaip neutralų tarpininką, kuris už turinį neatsako, jie nesiruošia taip lengvai pasiduoti.
„Mes bandysime sukurti naują precedentą, – sakė „Shurat HaDin“ teisininkas. – O tada nusitaikysime į „Twitter“ ir „YouTube“.