„Buvęs mūsų ambasadorius Japonijoje man sakė, kai ten lankiausi. Kai važiavome automobiliu, aš pasakiau: „Klausyk, kodėl čia tokia situacija, tokia padėtis, toks gimstamumas? Jis atsakė: „Žinote, kur problema. Čia, apklausų duomenimis, dauguma jaunų žmonių neturi draugų ir nenori jų turėti.“ Taigi štai ir gimstamumas. Tai buvo vienas iš buvusių ministrų pirmininkų [Japonijos], sėdėjome ir gėrėme sakę, jis sako: „Gal mūsų sperma netinkama?“ Ką bendro turi sperma? Visame pasaulyje viskas yra maždaug vidutiniškai ir maždaug vienodai. Tai visuomenės būklės klausimas“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.
Po tokio pareiškimo V.Putinas perėjo prie išvadų: „Klausimas yra visuomenės būklė. Štai kodėl žaislai yra svarbūs! Ir žaidimai yra svarbūs vaikams. Visuomenės nuotaika, tai priklauso nuo jūsų ir nuo manęs. Moralinė nuotaika, visuomenės vienybė.“
Apie demografinius rodiklius Valstybės taryboje V.Putinas prakalbo ne šiaip sau. Vykstant karui Ukrainoje ir mažėjant santuokų skaičiui, labai sparčiai mažėja gimstamumas Rusijoje.
Gimė trečdaliu mažiau vaikų
Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius Rusijoje gimė 920,2 tūkst. kūdikių, t.y. 3,5 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai.
Dar 2023 m. pabaigoje V.Putinas kalbėjo apie „sudėtingas demografines sąlygas“ Rusijoje ir ragino šalies gyventojus kurti gausias šeimas su septyniais ar aštuoniais vaikais, kaip tai esą buvo daroma Rusijoje praeityje.
„Daug vaikų ir gausios šeimos turėtų tapti norma, visų Rusijos tautų gyvenimo būdu“, – gyventojams aiškino Kremliaus lyderis.
Šių metų sausį V.Putinas paskelbė, kad kiekvienas Rusijos pilietis turėtų kuo greičiau sukurti šeimą. Vasarį jis teigė, kad „niekas negali būti svarbiau šaliai nei šeimų stiprinimas“.
Senstant visuomenei ir mažėjant gimstamumui, Rusija bando sustabdyti demografinį nuosmukį, kurį paspartino beveik prieš trejus metus Maskvos pradėtas karas Ukrainoje.