Prieš du mėnesius antrasis Kim Jong Uno susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu baigėsi be rezultatų. Tad jo pokalbis su V.Putinu pagal Pchenjano sumanymą esą turėtų priminti Vašingtonui, kad Šiaurės Korėja turi kitų rėmėjų regione.
Tačiau, nors Kim Jong Unas tikrai ieškos paramos ir užtarimo, Rusija jam gali pasiūlyti nedaug, todėl susitikimas, anot analitikų, labiau simbolinis – nedaug vilčių, kad bus paskelbta pranešimų apie naujas investicijas ar pagalbą.
„Kai Kim Jong Unas susitiks su Putinu, jis paprašys ekonominės pagalbos ir kad Maskva vienašališkai atšauktų sankcijas. Mažai šansų, kad Rusija išpildys jo norus“, – sako Tolimųjų Rytų federalinio universiteto profesorius Artiomas Lukinas.
Pažeidė sankcijų režimą
Teigiama, kad abiejų šalių lyderiai susitiks būtent šio universiteto miestelyje, kuris įsikūręs keli kilometrai nuo Vladivostoko esančioje Rusų saloje.
„Rusija yra nuolatinė ir veto teisę turinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė, tad negali aukoti savo reputacijos net vardan draugystės su Kim Jong Unu“, – tegia A.Lukinas.
Tiesa, nors Rusija tvirtina, kad taiko tarptautines sankcijas Šiaurės Korėjai, kurioms pati ir pritarė, Maskva kartu su Pekinu ragina atlaisvinti pančius Pchenjanui taip pripažįstant, jog ši šalis padarė pažangą bei pristabdė ginklų bandymus.
„Žingsniai nuoseklaus nusiginklavimo link turėtų privesti prie sankcijų režimo palengvinimo“, – praėjusių metų pabaigoje teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Tačiau JAV kaltina Rusiją „sukčiaujant“ ir pažeidžiant sankcijas Šiaurės Korėjai – Vašingtonas skelbia turintis įrodymų, kad Maskva „nuosekliai ir plačiai laužo susitarimus“.
Šių metų vasarį „Reuters“ pranešė, kad Rusijos tanklaivis 2017-2018 metais pažeidė tarptautines prekybos sankcijas, kai jūroje mažiausiai keturis kartus perdavė naftą Šiaurės Korėjos laivams.
Darbininkų klausimas
Savo ruožtu vienas Rusijos įstatymų leidėjas naujienų agentūrai „Interfax“ praėjusią savaitę teigė, kad Pchenjanas paprašė Maskvos leisti Šiaurės Korėjos darbininkams toliau dirbti Rusijoje, nors dėl sankcijų šie asmenys turi išvykti namo iki metų pabaigos.
„Taip, viena ypač skaudi teritorija Kim Jong Unui yra Šiaurės Korėjos darbininkai, plušantys Rusijoje“, – teigė Šiaurės Korėjos ir Rusijos santykių ekspertas, portale „Sino-NK“ dirbantis Anthony Rinna.
„Kim Jong Unas greičiausiai sieks išgauti iš Maskvos kažkiek erdvės, nors Kremlius kažin ar norės tenkinti jo prašymus, nes Rusija siekia save pasauliui vaizduoti kaip atsakingą valstybę“, – pridūrė A.Rinna.
JAV analitikų skaičiavimu, režimas Pchenjane iš beveik 100 tūkst. darbininkų užsienyje (30 tūkst. iš jų dirba Rusijoje, – red.) kasmet užsidirba daugiau nei 500 mln. JAV dolerių.
A.Rinna: „Kremlius kažin ar norės tenkinti Kim Jong Uno prašymus, nes Rusija siekia save pasauliui vaizduoti kaip atsakingą valstybę.“
Bet Rusija praėjusiais metais išsiuntė namo beveik du trečdalius šiaurės korėjiečių. Neoficialiais duomenimis, Rusijoje šiuo metu legaliai dirba vos apie 11,5 tūkst. darbininkų iš Šiaurės Korėjos.
Ilgalaikiai ryšiai
Rusijos ir Šiaurės Korėjos ryšiai nusilpo sugriuvus Sovietų Sąjungai. Beveik neabejojama, kad būtent dėl fakto, jog išseko finansinė parama iš Maskvos, praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje šalyje kilo didžiulis badas. Mirė šimtai tūkstančių žmonių.
Tiesa, Kim Jong Uno tėvas Kim Jong Ilas pasistengė atnaujinti santykius su Kremliumi po to, kai Rusijos prezidentu tapo V.Putinas. Kim Jong Ilas prieš mirtį 2011 metais Rusijoje lankėsi tris kartus.
Anot A.Lukino, Rusija per V.Putino ir Kim Jong Uno susitikimą gali sutikti atidaryti automobilių tiltą, kuris sujungtų šalies per Tumanajos upę.
Maskva gali ir pasiųsti daugiau humanitarinės pagalbos į skurdžią valstybę. Anksčiau šiais metais Rusija pagal Pasaulio maisto programą nugabeno į Šiaurės Korėją daugiau nei 2 tūkst. tonų kviečių, bet kalbama ir apie 50 tūkst. tonų.
Galiausiai pačios Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad Rusija vis dar parduoda labai nemažai naftos Šiaurės Korėjai, nors, kaip jau minėta, prekybą draudžia sankcijų režimas.
O A.Lukinas svarsto, kad V.Putinas svečiui gali pažadėti neremti griežtesnių sankcijų, jei jos būtų svarstomos – tiesa, Maskva, eksperto manymu, nerizikuos savo autoritetu ir nesiryš atvirai pažeidinėti sankcijų.
„Kim Jong Unas gali tikėtis, kad bus draugiškai sutiktas. Be to, tikėtini politinės ir ekonominės Rusijos paramos signalai“, – teigė A.Lukinas.