Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

V.Putino partijai prognozuojama dauguma šalies parlamente

Prognozuojama, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino partija po sekmadienį pasibaigsiančių tris dienas trunkančių visuotinių rinkimų išlaikys daugumą parlamente, nes daugumai Kremliaus kritikų buvo uždrausta dalyvauti rinkimuose.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Scanpix“/AP nuotr.

Rinkimai vyksta valdžiai šiemet imantis precedento neturinčių represijų prieš opozicija. Garsiausias Rusijos valdžios kritikas Aleksejus Navalnas šiuo metu yra kalėjime, o jo organizacija buvo uždrausta kaip „ekstremistinė“.

Prieš šį savaitgalį vykstančius rinkimus visi pagrindiniai A.Navalno sąjungininkai buvo suimti arba išvyko iš šalies, o bet kam, siejamam su jo organizacija, buvo uždrausta dalyvauti parlamento ir vietos valdžios rinkimuose. Balsavimas juose pasibaigs sekmadienį 20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

„Tai iš esmės nėra rinkimai. Žmonės iš esmės neturi pasirinkimo“, – agentūrai AFP sakė Vladimiras Zacharovas, 43 metų verslininkas iš antro didžiausio Rusijos miesto Sankt Peterburgo.

Rinkimų metu taip pat pasirodė pranešimų apie cenzūrą ir plačiai paplitusį rezultatų klastojimą.

Penktadienį prasidėjus balsavimui, „Apple“ ir „Google“ sukėlė Rusijos opozicijos nepasitenkinimą po to, kai iš savo programėlių parduotuvių pašalino A.Navalno „Išmanaus balsavimo“ programėlę, kurioje šalininkams nurodoma, už kuriuos kandidatus reikėtų balsuoti, kad jie įveiktų su Kremliumi siejamus politikus.

„Google“ ir „Apple“ artimi šaltiniai agentūrai AFP sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl Rusijos valdžios spaudimo, įskaitant grasinimus suimti technologijų milžinų vietos darbuotojus.

Taip pat vėlų penktadienio vakarą A.Navalno „Išmaniojo balsavimo“ botas dingo iš susirašinėjimo platformos „Telegram“. O ankstų sekmadienio rytą „Google Docs“ ir „YouTube“ blokavo dokumentus ir vaizdo įrašus, kuriuose nurodyti rekomenduojamų kandidatų sąrašai.

A.Navalno komanda sakė, kad „Google“ anksčiau skundėsi dėl Rusijos žiniasklaidos reguliavimo tarnybos „Roskomnadzor“ reikalavimų. Komanda taip pat greitai sukūrė naujus „Google Docs“ dokumentus ir „YouTube“ vaizdo įrašus su rekomenduojamų kandidatų sąrašais.

„Pažiūrėsime, kaip greitai „Roskomnadzor“ pateiks naują prašymą ir „YouTube“ jį įvykdys“, – tviteryje parašė uždraustas A.Navalno Kovos su korupcija fondas.

„Putinas švenčia pergalę“

Tuo metu Rusijos socialiniuose tinkluose sparčiai daugėja pranešimų apie rinkimų rezultatų klastojimą ir apie tai, kad balsavimo vietose patruliuoja kariškiai.

Kritikai taip pat sako, kad internetinis balsavimas, nauji nepriklausomų rinkimų stebėtojų skaičiaus apribojimai ir tai, kad rinkimai vyksta tris dienas, sukuria galimybes masiškai klastoti rezultatus.

Šeštadienio popietę nepriklausoma rinkimų stebėjimo grupė „Golos“, kurią valdžią yra pripažinusi „užsienio agentu“, pranešė užfiksavusi daugiau nei 2750 rinkimų tvarkos pažeidimų.

Tačiau Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Ela Pamfilova šeštadienį sakė, kad komisija gavo 137 pranešimus.

Verta paminėti, kad prieš žemųjų parlamento rūmų – Valstybės Dūmos – rinkimus V.Putino „Vieningosios Rusijos“ partijos reitingas siekė istorines žemumas. Naujausi valstybinio Rusijos viešosios nuomonės tyrimų centro „VTsIOM“ duomenys rodė, kad balsuoti už šią partiją planavo mažiau nei 30 proc. rusų, o tai yra mažiausiai dešimčia procentinių punktų mažiau nei prieš paskutinius parlamento rinkimus 2016 metais.

Nors 68 metų V.Putinas išlieka populiarus, „Vieningosios Rusijos“ populiarumas mažėja ir tai, be kita ko, lemia ekonomikos sąstingio sukeltas ne vienerius metus šalyje fiksuojamas pragyvenimo lygio smukimas.

Tačiau prognozuojama, kad valdančioji partija išlaikys dviejų trečdalių daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose ir tai jai leis priimti sprendimus be jokio pasipriešinimo.

Be „Vieningosios Rusijos“, rinkimuose dalyvauja dar 13 partijų, tačiau jos iš esmės yra laikomos simboline opozicija.

A.Navalno bendražygis Leonidas Volkovas šeštadienį pareiškė, kad „V.Putinas švenčia didžiulę pergalę“ po to, kai technologijų milžinės „pasidavė Kremliaus šantažui“. Tačiau jis ir toliau ragino šalininkus mėginti Rusijos lyderio džiugesį paversti „gedulu“.

„Mūsų Dovydo ir Galioto kovoje mes tikrai dar turime galimybių mesti akmenį“, – „Telegram“ platformoje parašė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos