Į A.Bohdano vietą paskirtas V.Zelenskio patarėjas užsienio politikos klausimais Andrijus Jermakas.
Ukrainiečių politologas Volodymyras Jermolenka anksčiau A.Jermaką yra apibūdinęs kaip „turintį daugiau įtakos sprendimų priėmimui nei pareigūnai iš Užsienio reikalų ministerijos“.
V.Zelenskio sprendimas prezidento administracijos vadovu paskirti A.Bohdaną sulaukė kritikos, nes ligi tol jis buvo I.Kolomoiskio asmeninis advokatas.
JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Kurtas Volkeris per derybas telefonu su V.Zelenskiu „primygtinai rekomendavo nepaskirti Bohdano“ administracijos vadovu, skelbia vietos žiniasklaida.
Ukrainos žiniasklaida jau ilgą laiką praneša apie politinę kovą tarp A. Jermako ir A. Bohdano. Pasak tyrimų instituto „Penta Center“ vadovo Volodymyro Fesenkos, pastarasis dėl savo agresyvaus elgesio „prisidarė daug priešų ir trukdė tartis“.
Stebėtojai administracijos vadovo atleidimą įvertino kaip ženklą, kad buvęs komikas ir aktorius V.Zelenskis nori atsiriboti nuo ukrainiečių oligarcho Ihorio Kolomoiskio, kuriam A.Bohdanas anksčiau teikė advokato paslaugas.
„Prezidentas nori atsiriboti nuo Kolomoiskio, kuris neslėpė savo ambicijų daryti įtaką tiek vidaus, tiek užsienio politikai“, – sakė politikos analitikas Vadymas Karasevas iš Kijevo.
Ryšiai su Ihoriu Kolomoiskiu
Per priešrinkiminę kampaniją V.Zelenskis nuolat neigė jam mestus kaltinimus esą jis kandidatuoja į prezidentus atstovaudamas I. Kolomoiskio interesams. Verslininkui, be kita ko, priklauso televizijos kanalas, transliuodavęs komiko pasirodymus.
Ukrainos valdžia I.Kolomoiskį kaltino išgrobsčius 5,5 mlrd. dolerių iš didžiausio šalies banko „PrivatBank“, kuris vėliau, 2016-aisiais, buvo nacionalizuotas.
Kritikai teigė, kad A Bohdano paskyrimas yra ne tik politiškai įtartinas, bet ir neteisėtas, nes jis dirbo šalies vyriausybėje, kai Ukrainai vadovavo prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, vėliau nuverstas iš savo posto.
Asmenims, dirbusiems vyriausybėje valdant V.Janukovyčiui, įstatymas dabar draudžia užimti tam tikrus įtakingus valdžios postus.
2019-ųjų pabaigoje politologas V.Jermolenka 15min teigė, esą oligarcho elgesys, pavyzdžiui, interviu užsienio žiniasklaidai, kuriuose jis ragina Ukrainą grįžti į Rusijos glėbį, rodo, kad jis greičiausiai praranda įtakos monopolį. „Jis bando sukurti vyruko, su kuriuo geriau sutarti, įvaizdį“, – tuomet teigė V.Jermolenka.
Anot V.Jermolenkos, tokie oligarchai kaip Viktoras Pinčiukas ir Rinatas Achmetovas taip pat ėmė gerai sutarti su V.Zelenskiu.
Ukraina buvo prikausčiusi tarptautinį dėmesį neseniai vykusiame JAV prezidento Donaldo Trumpo apkaltos procese. Šią procedūrą išprovokavo liepos 25 dieną įvykęs pokalbis telefonu, kurio metu D. Trumpas prašė V.Zelenskio inicijuoti tyrimą dėl savo varžovo demokrato ir buvusio viceprezidento Joe Bideno bei jo sūnaus Hunterio, kuris yra dirbęs vienos Ukrainos energetikos bendrovės valdyboje. Praėjusią savaitę D.Trumpą išteisino JAV Senatas.
Pernai balandį išrinktas V.Zelenskis stengėsi atsiriboti nuo JAV apkaltos dramos, norėdamas išlaikyti abiejų JAV politinių partijų palaikymą. Tokia parama yra nepaprastai svarbi Ukrainai, jau daugelį metų konfliktuojančiai su Rusija, Maskvai 2014 metais aneksavus Krymo pusiasalį ir pradėjus remti separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje, pareikalavusį jau apie 14 tūkst. žmonių gyvybių.
Kai kurie analitikai mano, kad I.Kolomoiskis bandė priversti V.Zelenskį užimti D.Trumpui palankią poziciją.