„Ukrainai bus atstovaujama NATO aukščiausiojo lygio susitikime Vilniuje. Nes kalbama apie pagarbą.
Tačiau Ukraina taip pat nusipelno pagarbos. Dabar, pakeliui į Vilnių, gavome signalų, kad tam tikros formuluotės svarstomos be Ukrainos“, – rašo V.Zelenskis.
„Aš norėčiau pabrėžti, kad ši formuluotė susijusi su kvietimu tapti NATO nare, o ne su Ukrainos naryste. Tai beprecedentis ir absurdiškas dalykas, kai nenustatytas nei kvietimo, nei Ukrainos narystės laikas“, – tviteryje parašė prezidentas.
Tai beprecedentis ir absurdiškas dalykas, kai nenustatytas nei kvietimo, nei Ukrainos narystės laikas.
„O tuo pat metu pridedama miglota formuluotė apie „sąlygas“ net dėl Ukrainos pakvietimo. Atrodo, kad nėra pasirengimo nei pakviesti Ukrainą į NATO, nei padaryti ją Aljanso nare“, – pridūrė jis.
Anot jo, tai reiškia, kad paliekama galimybė su Rusija derėtis dėl Ukrainos narystės NATO.
„O Rusijai tai reiškia motyvaciją tęsti terorą. Netikrumas yra silpnumas. Apie tai atvirai kalbėsiu aukščiausiojo lygio susitikime“, – rašo Ukrainos prezidentas.
V.Zelenskis pridūrė atvirai kalbėsiąs apie tai viršūnių susitikime Vilniuje. Pranešama, kad V.Zelenskis į Vilnių atvyksta antradienį. Trečiadienį suplanuotas jo susitikimas su JAV vadovu Joe Bidenu ir kitų šalių lyderiais.
V.Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas savo ruožtu pareiškė, kad NATO turi nustoti bijoti atsakomybės.
„Šiandien ir rytoj Vilniuje NATO galės ištaisyti lemtingas 2008 metų Bukarešto viršūnių susitikimo klaidas, kai atviros durys pasirodė esančios ne visai atviros, pataisyti supratimą, kas yra šiuolaikinis karas ir koks turėtų būti kolektyvinis karinis-pramoninis kompleksas ir aiškiai nustatyti privalomą Ukrainos ateitį vieninteliame pajėgiame kariniame aljanse“, – parašė jis tviteryje.
„Bet tam kolektyvinė NATO turi nustoti bijoti atsakomybės“, – pridūrė jis.
Sąjungininkai Aljanso viršūnių susitikime Vilniuje svarsto atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) vykdymo, įkurti NATO ir Ukrainos tarybą ir sutarti dėl daugiametės pagalbos Ukrainos kariuomenei.
Tačiau 31 NATO narė vis dar derasi dėl galutinės komunikato formuluotės, kaip įtvirtinti Ukrainos Aljanse perspektyvą.