Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

V.Zelenskis: nutarimas dėl antikorupcinių įstatymų suduos „triuškinamą“ smūgį reformoms

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį sušaukė neeilinį Nacionalinio saugumo tarybos posėdį ir pareiškė, kad Konstitucinio Teismo sprendimas užblokuoti kai kuriuos kovos su korupcija įstatymus yra „triuškinamas“ smūgis šalyje inicijuotoms reformoms.
Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Teisėjai trečiadienį nutarė, kad dalis šiuo metu galiojančių antikorupcinių įstatymų prieštarauja Konstitucijai, įskaitant teisės aktą, leidžiantį visuomenei nevaržomai susipažinti su valdininkų turto deklaracijomis.

„Didžiulė žala, padaryta šalies pasiekimams veiksmingoje kovoje su korupcija Ukrainoje, negali būti ignoruojama“, – pareiškime cituojamas V.Zelenskis.

Prezidentas sušaukė skubų Nacionalinio saugumo tarybos posėdį, per kurį sakė, kad minimas teismo sprendimas yra „nepriimtinas“ ir kelia grėsmę „nacionaliniam saugumui bei gynybai“.

Jis pridūrė, jog vyriausybė turės įvertinti, koks būtų tinkamas atsakas, ir pabrėžė, kad tam tikrų „subjektų“ sprendimai „tampa vis pavojingesni visuomenei“.

42 metų buvęs komikas V.Zelenskis pernai atėjo į valdžią, žadėdamas iš esmės pakeisti politinę sistemą ir pažaboti korupciją.

Su šaknimis išrauti kyšininkavimą taip pat ragino 2013–2014 metais vykusio proeuropietiškos Maidano revoliucijos dalyviai. To paties reikalauja ir pagrindiniai donorai iš Vakarų valstybių.

Ukraina svajoja vieną dieną įstoti į Europos Sąjungą, o 2017 metais šalies piliečiai buvo atleisti nuo vizų reikalavimo išvykstant trumpalaikių kelionių į Šengeno zoną.

ES perspėjo, kad bevizis režimas gali būti įšaldytas, jei Kijevas nepakankamai griežtai kovos su korupcija, kurią blokas laiko didžiausiu pavojumi Ukrainai.

Ukrainiečių naujienų svetainė „Jevropeiska Pravda“ paskelbė Kijevo pasiuntinio ES Mykolos Točytskio laišką, kuriame įspėjama, kad Europos Komisija palaikytų tokį teismo sprendimą „pakankama priežastimi“ beviziam režimui su buvusia Sovietų Sąjungos respublika sustabdyti.

Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba savo ruožtu pareiškė, kad tiek vyriausybė, tiek V.Zelenskis yra „visiškai“ pasirengę ieškoti sprendimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dmytro Kuleba
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dmytro Kuleba

„Nors Konstitucinio Teismo sprendimas yra rimtas smūgis, jis vis tiek nesugriauna mūsų sąveikos su partneriais Vakaruose“, – per internetu transliuotą spaudos konferenciją sakė D.Kuleba.

„Tačiau jei mums nepavyks įveikti neigiamų šio sprendimo pasekmių ir užtikrinti tinkamo antikorupcinės infrastruktūros veikimo, turėsime problemų“, – pridūrė jis.

Po 2014 metais Ukrainoje kilusio sukilimo Vakarų šalys pareikalavo apčiuopiamos pažangos kovojant su korupcija, o Kijevas įsteigė įvairias antikorupcines įstaigas, tokias kaip Nacionalinė korupcijos prevencijos agentūra ir specializuotas teismas.

Ukraina pernai užėmė 126-ą iš 198 vietų nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sudaromame Korupcijos suvokimo indekse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos