Sankcijos įvestos Sakartvele valdžiai bandant numalšinti masinių protestų bangą, kurią sukėlė valdančiosios partijos sprendimas sustabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES).
„Ką tik pasirašiau dekretą, kuriuo suteikiama galia Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sprendimui dėl sankcijų. Tai yra sankcijos tai Sakartvelo vyriausybės daliai, kuri dabar atiduoda Sakartvelą Vladimirui Putinui. Būtent prieš tai vyksta protestai“, – kalbėjo jis.
Anot V.Zelenskio, svarbu, kad ir partneriai dabar išsakytų savo poziciją, sąžiningai įvardydami tai, kas vyksta.
„Ir mes turime veikti. Taip jau nutinka tarptautiniuose reikaluose: jei laiku nereaguojama arba jei nereaguojama iš principo, prarandami dešimtmečiai, iš šalių atimama laisvė.
Šiame regione negalime prarasti nė vieno – nei Sakartvelo, nei Moldovos, nei Ukrainos. Turime kartu gintis nuo Maskvos. Ukraina įvedė sankcijas Bidzinai Ivanišviliui ir 19 jo bendrininkų. Tai žmonės, kurie pardavinėja Sakartvelo ir jo žmonių interesus. Ir mes raginame Europą, Ameriką ir visus pasaulio gyventojus padaryti tą patį – veikti principingai“, – pabrėžė V.Zelenskis.
Liepos pradžioje V.Zelenskis dešimčiai metų įvedė sankcijas tiesioginius skrydžius į Rusiją atnaujinusiai Sakartvelo oro bendrovei „Georgian Airways“. Apribojimai apima turto blokavimą, prekybos operacijų sustabdymą, skrydžių ir tranzito per Ukrainą sustabdymą ir kt. Asmeninės sankcijos įvestos oro linijų bendrovės įkūrėjui Tamazui Gailašviliui.
Masiniai protestai Sakartvele prasidėjo spalio pabaigoje po to, kai parlamento rinkimus laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“. Balsavimo rezultatai sukėlė dalies gyventojų nepasitenkinimą, kurie įtarė, kad rezultatai buvo suklastoti.
Lapkričio pabaigoje nepasitenkinimas sustiprėjo ministrui pirmininkui Irakliui Kobachidzei paskelbus, kad derybos su Europos Sąjunga dėl šalies integracijos į Europos Sąjungą bus atidėtos iki 2028 m. Tbilisį, Batumį, Kutaisį ir kitus miestus apėmė protestų banga. Per protestus kilo susirėmimų su policija, kuri naudojo griežtas priemones. Šimtai žmonių buvo sulaikyta, dešimtys sužeista.
Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė sankcijas Sakartvelo valdžios institucijoms, įskaitant milijardierių ir buvusį ministrą pirmininką Bidziną Ivanišvilį. Estijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad šie apribojimai nukreipti prieš „save pasiskelbusią vyriausybę Sakartvele“ ir turėtų tapti pavyzdžiu Europos Sąjungai ir JAV.