Neseniai vienoje „Instagram“ paskyroje paskelbtas dviejų fotografijų, kuriose užfiksuota šiame didmiestyje stovinti Laivės statula, koliažas.
Viena – nespalvota – nuotrauka tariamai padaryta 1920 m., kita – spalvota – 2020 m.
Koliaže taip pat angliškai užrašyta „100 metų jūros lygio kilimo“. Prie įrašo taip pat ironiškai pakomentuota: „Pažiūrėkite, kaip pasaulinė pramonės revoliucija pakeitė jūros lygį. Stebėkite, kas buvo sunaikinta.“
Abiejose nuotraukose matomas toks pat vandens lygis. Akivaizdu, jog palyginimu norima parodyti, kad jūros lygis iš tiesų nepakilo ir pasakojimai apie klimato kaitą yra melagingi.
Pakilo trečdaliu metro
Tokia kadro interpretacija, per kelias savaites sulaukusi daugiau nei 10 tūkst. reakcijų, yra klaidinga.
Visų pirma dėl to, kad nežinia, kada – kuriuo paros ar metų laiku, kokiu tiksliai oru – buvo fotografuota. Kitaip tariant, jei nuotraukos padarytos ne tokiomis pačiomis sąlygomis, jų lyginti ir tokių prielaidų daryti negalima.
Viena iš Kolumbijos universitete veikiančios Kolumbijos klimato mokyklos įkūrėjų, dekanė Maureen Raymo pažymėjo, kad šis įrašas, jo skleidžiama idėja ir jame pateikti „įrodymai“ yra problematiški.
Anot jos, senoji nuotrauka galėjo būti padaryta per potvynį, o naujoji – atoslūgio metu. Ir nieko konkretaus patvirtinti ar paneigti vien pagal šias nuotraukas neįmanoma.
„Akivaizdžiausia problema, susijusi su nuotraukomis, yra ta, kad, jei jos nebuvo darytos tiksliai tuo pačiu potvynių ir atoslūgių ciklo metu, jos nieko nesako apie vidutinį jūros lygio kilimą“, – pabrėžė mokslininkė.
Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) renka duomenis apie jūros lygio pakilimą „The Battery“ parke. Jis įsikūręs piečiausiame Manhatano gale, priešais Niujorko uostą. Iš jo vykdomi reisai keltais į Eliso salą, kurioje ir stovi Laisvės statula.
Jos duomenys, kaupiami dar nuo 1856 m., rodo, kad per šimtą metų vandens lygis pakilo 29 cm (0,95 pėdos).
Šie skaičiavimai buvo nurodyti ir 2019 m. Niujorko klimato kaitos komisijos ataskaitoje apie jūros lygio kilimą.
Kaip teigiama „Sea Level Rise“ apžvalgoje, nuo 1950 m. Niujorko apylinkėse jūros lygis pakilo beveik 23 cm (9 colius). Negana to, per pastaruosius dešimt metų vandens lygio kilimo greitis dar labiau paspartėjo – per 7-8 metus pakyla vidutiniškai 2,54 cm (1 colį).
Šie pokyčiai apskaičiuojami naudojant tokius prietaisus, kaip palydovai, pakrantėje plūduriuojantys plūdurai ir potvynių bei atoslūgių matuokliai, kurie tiksliai matuoja vietinį jūros lygį kas 6 minutes.
Jūros lygio pokyčiui Niujorke daugiausia įtakos daro įlankos srovės lėtėjimas ir sausumos įdubimas. Kadangi Golfo srovė pastebimai sulėtėjo, Rytų pakrantėje užsilieka vis daugiau vandens. Dėl to kartu su vis labiau grimztančios žemės problema Niujorkas šiuo požiūriu tampa ypač pažeidžiamas.
Taigi dviejų nuotraukų paaiškinimas, esą jos patvirtina, kad jūros vandens lygis nekyla, neturi pagrindo. Nežinoma, ar jos buvo darytos vienodomis sąlygomis, o statistika rodo priešingai.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.