Pasak pareigūnų, tarp šių pajėgų yra daug milicijos kovotojų ir Turkijos uniformuotų komandosų bei artilerijos, kurios sutelktos netoli Kobanio, kurdų daugumos miesto Sirijoje prie šiaurinės sienos su Turkija.
Vienas iš JAV pareigūnų išreiškė susirūpinimą, kad Turkija netrukus gali surengti tarpvalstybinę operaciją.
Straipsnyje pažymima, kad karius pradėta telkti greičiausiai po to, kai žlugo prezidento Basharo al Assado režimas. Tokie kaimyninės valstybės veiksmai prilyginami Turkijos kariniams ėjimams prieš jos 2019 m. invaziją į šiaurės rytų Siriją.
„Mes sutelkėme į tai dėmesį ir raginame laikytis santūrumo“, – žurnalistams sakė kitas JAV pareigūnas.
Sirijos kurdų civilinės administracijos pareigūnė Ilham Ahmed pirmadienį išrinktajam prezidentui Donaldui Trumpui sakė, kad Turkijos karinė operacija atrodo tikėtina, ir ragino jį paspausti Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą nesiųsti karių į kitą sienos pusę.
„Turkijos tikslas nustatyti faktinę mūsų krašto kontrolę prieš Jums pradedant eiti pareigas ir priversti Jus bendradarbiauti su jais kaip su mūsų teritorijos valdovais“, – laiške, su kuriuo susipažino „The Wall Street Journal“ D.Trumpui rašė I.Ahmed.
„Jei Turkija tęs invaziją, pasekmės bus katastrofiškos“, – pridūrė ji.
Turkijos ambasados Vašingtone atstovas spaudai iš karto neatsakė į prašymus pakomentuoti.
Dėl Turkijos grasinimo kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos, kurios kartu su JAV kariais šiaurės rytų Sirijoje medžioja „Islamo valstybės“ likučius, atsidūrė pažeidžiamoje padėtyje likus kelioms savaitėms iki Joe Bideno administracijos kadencijos pabaigos.
Praėjusią savaitę valstybės sekretorius Antony Blinkenas nuvyko į Turkiją aptarti Sirijos ateities su R.T.Erdoganu ir gauti garantijų, kad Ankara apribos operacijas prieš kurdų kovotojus.
Tačiau, pasak Sirijos demokratinių pajėgų atstovo spaudai, JAV tarpininkautos derybos dėl ugnies nutraukimo tarp Sirijos kurdų ir Turkijos remiamų sukilėlių Kobanyje pirmadienį žlugo nepasiekus susitarimo. Sirijos demokratinės pajėgos dabar stebi „reikšmingus karinius susitelkimus“ į rytus ir vakarus nuo miesto, sakė jis.
„Iš kitos sienos pusės jau matome besikaupiančias Turkijos pajėgas, o mūsų civiliai gyventojai gyvena nuolatinėje neišvengiamos mirties ir sunaikinimo baimėje“, – minėtame laiške dėstė I.Ahmed.
Sirijos lyderio B.al Assado nuvertimas, kurį įvykdė sukilėlių grupuotės, vadovaujamos „Hayat Tahrir al-Sham“, kuri anksčiau buvo susijusi su „al Qaeda“ grupuote, sukėlė neaiškumų dėl šalies ateities ir davė pradžią atsinaujinusioms kovoms tarp Sirijos kurdų ir Turkijos remiamų sukilėlių grupuočių.
B.al Assadui žlugus, Turkija suintensyvino operacijas prieš Sirijos demokratines pajėgas, kurias Ankara laiko uždraustos Kurdistano darbininkų partijos pratęsimu.
Ragina D.Trumpą imtis veiksmų
Pirmadienį D. Trumpas užsiminė, kad Turkija organizavo valdžios perėmimą Sirijoje, ir savo rezidencijoje Floridoje žurnalistams sakė, kad „Turkija įvykdė nedraugišką perėmimą be daugybės aukų“.
Turkijos invazija vien Kobanio mieste išstumtų daugiau kaip 200 tūkst. kurdų civilių gyventojų, perspėjo I.Ahmed D.Trumpą, kartu su daugeliu krikščionių bendruomenių.
Per savo pirmąją kadenciją D.Trumpas iš dalies išvedė JAV karius iš šiaurės rytų Sirijos, taip sudarydamas sąlygas didelio masto Turkijos invazijai, per kurią žuvo ir buvo priversti palikti namus šimtai tūkstančių sirų. D.Trumpo administracija galiausiai padėjo tarpininkauti dėl paliaubų mainais į tai, kad kurdai turkams perleido daugybę kilometrų pasienio teritorijos.
Nors D.Trumpas pareigas iš prezidento J.Bideno perims tik sausio 20 d., I.Ahmed paragino išrinktąjį prezidentą panaudoti savo „unikalų požiūrį į diplomatiją“ ir įtikinti R.T.Erdoganą nutraukti bet kokią planuojamą operaciją.
Ji užsiminė apie ankstesnį susitikimą su D.Trumpu, primindama, kad tuometinis prezidentas pažadėjo, jog „Jungtinės Valstijos neapleis kurdų“.
„Mes tikime, kad jūs turite galią užkirsti kelią šiai katastrofai“, – pareiškė I.Ahmed.