Vašingtonas turi viliojantį pasiūlymą Sirijos vadovui B.al Assadui: už jį teks daug paaukoti

Vašingtonas ir Abu Dabis aptaria galimybę panaikinti sankcijas Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, jei jis atsiribos nuo Irano ir nustos tiekti ginklus Libano grupuotei „Hezbollah“, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė penki su derybomis susipažinę šaltiniai.
Sirijos prezidentas Basharas al Assadas
Sirijos prezidentas Basharas al Assadas / „Shutterstock“

Jų teigimu, šios diskusijos prasidėjo pastaraisiais mėnesiais dėl galimo JAV sankcijų Sirijai galiojimo pabaigos gruodžio 20 d. Derybos prasidėjo dar prieš sukilėliams pradedant puolimą prieš Alepo miestą.

Plačiau skaitykite: Suprasti akimirksniu: kodėl Sirijoje įsiplieskė naujas karas ir ką ten veikia Rusija?

Pažymima, kad naujas antivyriausybinių pajėgų puolimas rodo B.al Assado aljanso su Iranu silpnumą, savo ruožtu Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) ir Jungtinės Valstijos nori pasinaudoti situacija.

Tačiau jei Sirijos vadovas nuspręs prašyti Irano pagalbos kontrpuolimui, tai gali apsunkinti bandymus juos suskaldyti, įvertino agentūros šaltiniai.

Praėjusį sekmadienį Sirijoje lankėsi Irano užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchis ir išreiškė paramą B.al Assadui. JAE prezidentas šeichas Mohammedas bin Zayedas Al Nahyanas taip pat aptarė įvykius Sirijoje su valstybės vadovu.

„AFP“/„Scanpix“/Sirijos sukilėliai
„AFP“/„Scanpix“/Sirijos sukilėliai

Pasak „Reuters“, Abu Dabis atlieka svarbų vaidmenį reabilituojant B.al Assadą daugiausia sunitų arabų valstybių, kurios nusigręžė nuo jo po to, kai jis paprašė šiitiškojo Irano pagalbos sukilimui numalšinti, akyse.

JAE jau seniai siekia atitolinti B.al Assadą nuo Irano ir užmegzti verslo ryšius su Sirija, tačiau JAV sankcijos trukdė šioms pastangoms, pažymėjo agentūros pašnekovai.

Vienas aukšto rango diplomatas, susipažinęs su Teherano pozicija, agentūrai „Reuters“ sakė, kad Iranas žino apie „užkulisinius kai kurių arabų šalių bandymus izoliuoti Iraną“. Diplomatas pridūrė, kad šios pastangos susijusios su Vašingtono pasiūlymais dėl galimo sankcijų sušvelninimo.

Tačiau būtent „Hezbollah“ ir grupuotės globėjas Iranas 2012 m. įsikišo į reikalus Sirijoje, kad apsaugotų B.al Assadą nuo sunitų sukilėlių. Pasak „Reuters“, Izraelis, siekdamas susilpninti Iraną visame regione, ne kartą smogė jų bazėms ir ginklų siuntoms per Siriją.

Paskutiniais mėnesiais „Hezbollah“ išvedė kovotojus iš Sirijos, įskaitant šiaurinę jos dalį, kad galėtų sutelkti dėmesį į kovą su Izraeliu pietų Libane. Šią savaitę į Alepą įsiveržę sukilėliai nurodė, kad „Hezbollah“ pasitraukimas yra viena iš priežasčių, kodėl jie nesulaukė didelio vyriausybės pajėgų pasipriešinimo.

Puolimas Sirijoje / AAREF WATAD / AFP
Puolimas Sirijoje / AAREF WATAD / AFP

Su šiuo klausimu susipažinęs JAV šaltinis pažymėjo, kad Baltųjų rūmų pareigūnai aptarė uvertiūrą su Emyratų pareigūnais, nurodydami JAE interesą finansuoti Sirijos atstatymą ir „susilpnėjusią B.al Assado padėtį“ po Izraelio puolimo prieš „Hezbollah“.

Irano pajėgos skuba į pagalbą

Sekmadienį „Reuters“ pranešė, kad Irano remiamos ginkluotos grupės iš Irako kirto sieną su Sirija, kad padėtų vyriausybinėms pajėgoms kovoti su Alepo miestą užėmusiais kovotojais.

Du šaltiniai Irako saugumo pajėgose teigė, kad sekmadienio vakarą sieną kirto mažiausiai 300 kovotojų, daugiausia iš „Badr“ ir „Nujaba“ grupuočių. Aukšto rango Sirijos kariuomenės pareigūnas nurodė, kad kovotojai sieną kirto mažomis grupėmis, kad išvengtų oro antskrydžių.

Irako ir Sirijos šaltiniai patvirtino papildomų kovotojų perkėlimą. Irano užsienio reikalų ministras sakė, kad Teheranas „suteiks bet kokią reikalingą paramą“ ir kad „pasipriešinimo grupės“ ateis į pagalbą B.al Assadui.

Kadras iš vaizdo įrašo/Irano pajėgos
Kadras iš vaizdo įrašo/Irano pajėgos

Kaip pažymėjo „Reuters“, Irano sąjungininkų regioninių ginkluotų grupių tinklas atliko svarbų vaidmenį provyriausybinėms pajėgoms sėkmingai kovojant su sukilėliais.

Padėtis Sirijoje paaštrėjo lapkričio pabaigoje, kai sukilėlių kovotojai pradėjo puolimą prieš vyriausybines pajėgas ir užėmė antrą pagal dydį šalies miestą – Alepą. Šiuo metu šalies šiaurės vakaruose pirmą kartą nuo 2020 m. vyksta intensyvios kovos.

Sukilėlių puolimui vadovauja „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), kurią JAV ir Rusija įtraukė į teroristinių organizacijų sąrašą. Šiuo metu ji yra dominuojanti jėga šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje, iš kurios prieš ketverius metus vyriausybės pajėgos, remiamos Rusijos ir Irano, išstūmė apie 2 mln. civilių gyventojų ir opozicijos kovotojų grupių, įskaitant islamo ekstremistus.

Tiesa, HTS, kuri Idlibe iš dalies vykdo valstybines funkcijas (pavyzdžiui, veikia kaip policijos pajėgos), stengiasi vaizduoti save kaip nuosaikesnę ir į šalies vidaus reikalus orientuotą islamistų grupuotę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų