Nors Šventojo Sosto pranešime JAV tiesiogiai neminimos, jame sakoma, kad „pastarieji sprendimai... grasina dar labiau susilpninti Izraelio ir palestiniečių taikos procesą, taip pat jau dabar trapų regiono stabilumą“.
„Šventasis Sostas pakartoja savo nuostatą, kad dviejų valstybių sprendinių abiem tautoms yra vienintelis būdas visiškai išspręsti šį amžiaus senumo konfliktą“, – pridūrė Vatikanas.
Pirmadienį JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo paskelbė, kad izraeliečių nausėdijos „nėra per se prieštaraujančios tarptautinei teisei“, nors tokia pozicija kertasi su Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis, skelbiančiomis šias gyvenvietes neteisėtomis, nes jos statomos okupuotose palestiniečių žemėse.
M.Pompeo paskelbtas politikos pakeitimas supriešino Jungtines Valstijas beveik su visa likusia tarptautine bendruomene. Antradienį Vašingtoną kritikavo Europos Sąjunga, JT ir Arabų Lyga.
Izraelio teismai daugumą stambiųjų nausėdijų yra pripažinę teisėtomis.
Gyvenvietėse Izraelio aneksuotoje Rytų Jeruzalėje ir okupuotame Vakarų Krante gyvena daugiau kaip 600 tūkst. izraeliečių, kurių kaimynai yra daugiau kaip 3 mln. palestiniečių. Nausėdijų klausimas yra vienas opiausių per dešimtmečius besitęsiantį Izraelio ir palestiniečių konfliktą.
Šventasis Sostas nurodė palaikantis Izraelio teisę taikiai ir saugiai gyvuoti teritorijoje, kurios sienas pripažįsta tarptautinė bendruomenė. Tačiau Vatikanas pabrėžė remiąs nuostatą, kad „tokia pati teisė priklauso Palestinos žmonėms; ji turi būti pripažįstama, gerbiama ir įgyvendinama“.
Izraelis sveikino naujausią JAV sprendimą. Premjeras Benjaminas Netanyahu sakė buvęs „labai sujaudintas“ M.Pompeo pareiškimo.
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija „ištaisė istorinį neteisingumą ir palaikė tiesą ir teisingumą“, pabrėžė B.Netanyahu.
Popiežius Pranciškus, trečiadienį atvykęs į Tailandą prieš vizitą Japonijoje, šio klausimo asmeniškai nekomentavo.