Vėl skamba propagandos melas apie Bučos žudynes: ar jos tikrai buvo suvaidintos?

Praėjus 16 mėnesių po Bučos žudynių, vėl platinamas melas, neva jos buvo suvaidintos. Kremliaus propagandą be jokių įrodymų šį kartą skelbia žinomas sąmokslo teorijų platintojas, buvęs Jungtinių Tautų (JT) ginklų inspektorius Scottas Ritteris. Tai nėra tiesa – Rusijos karių ilgiau nei mėnesį okupuotame Kyjivo priemiestyje dėl jų veiksmų žuvo ar mirė daugiau nei 450 žmonių.
Kariai žuvusiuosius Bučoje tempė tikrindami, ar jie neužminuoti, o ne ruošdami vietą filmavimui
Kariai žuvusiuosius Bučoje tempė tikrindami, ar jie neužminuoti, o ne ruošdami vietą filmavimui / Ekrano nuotr. iš AP reportažo / „YouTube“

Britų žvalgybininkas – vadovas?

Ne kartą paneigtą melagieną S.Ritteris pakartojo liepos viduryje pasirodžiusiame dviejų dalių filme „Agentas Zelenskis“. Be kita ko, Ukrainos lyderį Volodymyrą Zelenskį jis vadina britų žvalgybos agentu, tai grindžia kai kurių kalbintų žmonių pateikta informacija.

„Nieko stebėtino, – po vieno iš tokių pasakojimų pirmojoje filmo dalyje pakomentavo S.Ritteris (nuo maždaug 35:05 laiko žymos). – Visų pirma, Jungtinės Karalystės žvalgybos tarnyba greičiausiai padėjo V.Zelenskiui su vaidinimu Bučoje.“

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Melagingame filme aiškinama, neva žudynės Bučoje buvo suvaidintos
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Melagingame filme aiškinama, neva žudynės Bučoje buvo suvaidintos

Kaip tik šią frazę greta legendos apie prezidentą-agentą pasigavo kai kurie socialinių tinklų, pavyzdžiui, „Twitter“, vartotojai.

„S.Ritteris, buvęs JAV žvalgybos agentas, pasakoja apie V.Zelenskį kaip MI-6 agentą. Ar jie planavo Bučos žudynes?“ – ispaniškai klausė viena.

Kitas uždavė tokį pat klausimą: „S.Ritteris apie V.Zelenskį, esantį MI-6 agentu. Ar jie planavo suvaidintas Bučos žudynes?“

Filmas plinta ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, dalijamasi vieno rusakalbio Zaporižios gyventojo „Facebook“ paskelbtu įrašu su filmo pirmąja dalimi. Prie jo nėra jokio komentaro apie turinį, juo labiau apie Bučos žudynes (viena internautė labiau akcentavo pavadinimą), bet jį peržiūrėti ir išgirsti frazę apie „vaidybą“ Bučoje gali kiekvienas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Melagingu filmu apie Volodymyrą Zelenskį dalijamasi ir Lietuvoje
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Melagingu filmu apie Volodymyrą Zelenskį dalijamasi ir Lietuvoje

„Mano nuomone, jo (V.Zelenskio – red. past.) atėjimas į valdžią yra neįtikėtinas manipuliavimas pasaulio nuomone, kuris įeis į istoriją kaip klasikinis socialinės psichologinės inžinerijos pavyzdys: paprastas komikas, atėjęs į valdžią, nes pažadėjo ilgai lauktą taiką, o paskui įtraukęs savo piliečius į kruviną karą, kurį galima pavadinti tik žudynėmis“, – taip savo puslapyje „Substack“ filmą pristato S.Ritteris.

Buvusiam žvalgybos pareigūnui esą kilęs klausimas, kodėl niekas neatliko tyrimo dėl Ukrainos vadovo, todėl ėmėsi jo pats.

Pirmoje dalyje atsakoma į klausimą „apie neįtikėtiną V.Zelenskio atėjimą į valdžią ir apie tai, kaip Ukrainos prezidentas sukaupė savo didžiulius turtus, kurie nuo karo su Rusija pradžios tik dar labiau išaugo“.

Antroje dalyje labiau plėtojama „agento“ tema. Pavyzdžiui, priminta, kad V.Zelenskis 2020 m. rudenį Londone susitiko su Jungtinės Karalystės žvalgybos tarnybos MI-6 vadovu Richardu Mooru. Ukrainos vadovas tuomet paaiškino, jog kalbėta apie šalies suvereniteto gynimą. Taip pat buvo aptartas dezinformacijos ir melagienų platinimas.

Taip pat skaitykite: Apsiskaičiavo: Volodymyro Zelenskio mėnesio pajamos nesiekia 11 mln. dolerių

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

Taip pat skaitykite: Rado naujų Volodymyro Zelenskio „vilų“: pirko tik butą ir dar iki Rusijos puolimo

Šis susitikimas neva parodė, kad tarnybos galva buvo ir „tiesioginis prezidento vadovas“, mat, pagal diplomatinį protokolą, valstybių lyderiai per vizitus kitose šalyse, susitinka su savo lygio, o ne žemesniais pareigūnais.

„Greičiausiai Didžiosios Britanijos saugumo tarnybų atstovai padėjo Kyjivo režimui organizuoti teatro spektaklį Bučoje, kartu kontroliuodami kiekvieną V.Zelenskio žingsnį“, – toks spėjimas pateiktas viename tinklalapyje, pristatant filmą.

Beje, filmas prieš dvi savaites buvo paskelbtas ne tik platformoje „Rumble“, bet ir „YouTube“, bet ketvirtadienį abi dalys iš pastarosios buvo pašalintos (čia, čia) kaip neatitinkančios taisyklių.

Melagienų – visa serija

Kad žudynės Bučoje buvo suvaidintos, yra viena populiariausių ir dažniausiai kartotų, vis pritaikant prie situacijos, propagandos istorijų apie karą. Ji imta platinti vos šiame Kyjivo priemiestyje pamačius, kad Rusijos kariai masiškai žudė civilius gyventojus, ir nepamiršta iki šiol.

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Melagingame filme aiškinama, neva žudynės Bučoje buvo suvaidintos
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Melagingame filme aiškinama, neva žudynės Bučoje buvo suvaidintos

Rusijos pareigūnai, įskaitant prezidentą Vladimirą Putiną, neigia šios šalies kariuomenės dalyvavimą žudynėse ir taip pat vadina jas sufabrikuotomis.

Pernai balandžio pradžioje Bučoje, pasitraukus Rusijos kariams, buvo rasti šimtai nužudytų vietos gyventojų kūnų. Nuo to laiko iki šiol internete dalijamasi įvairiais „įrodymais“, kad žudynių vaizdai yra netikri.

Kai kurie kūnai gulėjo tiesiog gatvėje – ten, kur nuo vasario 27-osios miestą kontroliavę okupantai žmones nušovė. Nepraėjus nė porai dienų nuo pirmųjų pranešimų apie žudynes ėmė plisti tvirtinimai, esą filmuotoje medžiagoje matyti, kaip žuvusieji judina rankas.

Po kelių savaičių legenda buvo pakeista – imta aiškinti, neva palaikus ant žemės išdėliojo kariai, ruošdami sceną filmavimui. Tai irgi buvo netiesa – buvo įamžintas ne pasiruošimas filmavimui, o sprogmenų paieška, mat traukdamiesi okupantai kai kuriuos nužudytuosius užminavo.

Taip pat skaitykite: Rusų propagandininkai pažėrė melagienų apie Bučos skerdynes: prieštarauja patys sau

Bučoje dėl okupantų veiksmų žuvo ar mirė mažiausiai 458 gyventojai, įskaitant 9 vaikus. Tiek kūnų buvo rasta mieste, pasitraukus Rusijos kariams. 419 žmonių buvo sušaudyti, nukankinti, mirtinai sumušti. Likusieji mirė natūralia mirtimi, bet greičiausiai dėl priežasčių, susijusių su okupacija, pavyzdžiui, dėl maisto ar reikalingų vaistų trūkumo.

Taip pat skaitykite: Siaubo dienos Bučoje: kaip Rusijos kariai vykdė taikių gyventojų „valymo“ operaciją

Istorijos, kad žudynės tebuvo vaidyba, – melas. Žmonės pasakojo girdėję, kaip šaudomi žmonės.

Vėliau žurnalistai atkūrė žudynių chronologiją. Liudininkų pasakojimų, stebėjimo kamerų užfiksuotų vaizdų, rusų skambučių artimiesiems ir kitos medžiagos analizė rodo, kad tai buvo ne vien atsitiktinai pasitaikiusių žmonių šaudymas, bet ir tikslingos, suplanuotos žudynės.

Rusijos kariuomenei palikus Bučą, tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ ekspertai apklausė vietos gyventojus, įskaitant gydytojus, avarinės tarnybos ir morgo darbuotojus. Jie taip pat surinko okupacijos metu darytas nuotraukas, telefonų ir vaizdo kamerų įrašus.

Taip pat skaitykite: Rusų propagandininkai apsigavo: panaudojo kadrus iš rusiško serialo užkulisių

Vietos gyventojų liudijimais, Rusijos kariuomenė beatodairiškai šaudė į vietos civilius gyventojus, įsilaužė į jų namus ir žudė žmones, kaltindama juos nacizmo rėmimu, teigiama organizacijos ataskaitoje.

Panašius tyrimus atliko tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ ir tarptautinės žiniasklaidos priemonės, pavyzdžiui, Vokietijos transliuotojas „Deutsche Welle“, JAV dienraštis „New York Times“, kuris, be kita ko, paskelbė Bučos palydovines nuotraukas.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro ataskaitoje taip pat pažymėta, kad Rusijos kariuomenė ne kartą kankino ir žudė Ukrainos civilius gyventojus.

Teistas už seksualinį nusikaltimą

Žinomas dezinformacijos skleidėjas, buvęs JAV jūrų pėstininkas ir JT ginklų inspektorius S.Ritteris jau ne pirmą kartą platina šią legendą apie Bučą.

Pernai balandžio pradžioje, vyrui apkaltinus Ukrainos nacionalinę policiją „nusikaltimais prieš žmogiškumą Bučoje“, o JAV prezidentą Joe Bideną – prie jų prisidėjus įvairia pagalba, jo paskyra „Twitter“ buvo užblokuota. Vėliau – atkurta, bet ir vėl pašalinta.

Ekrano nuotr. iš scheerpost.com/Dvi filmo dalys buvo paskelbtos „YouTube“, bet vėliau pašalintos kaip neatitinkančios standartų
Ekrano nuotr. iš scheerpost.com/Dvi filmo dalys buvo paskelbtos „YouTube“, bet vėliau pašalintos kaip neatitinkančios standartų

Tai davė peno S.Ritteriui skųstis dėl cenzūros, bet nesustabdė nuo aiškinimų, esą ukrainiečiai patys žudo civilius gyventojus. Rudenį, vos susikūręs naują paskyrą „Twitter“, vyras pareiškė, kad už šį karo nusikaltimą atsakinga Ukraina, ir iškart buvo išmestas iš šio socialinio tinklo.

Buvęs JAV jūrų pėstininkų majoras 1991-1998 m. dirbo JT ginklų inspektoriumi Irake, bet atsistatydino protestuodamas, kai organizacija ir JAV esą nesugebėjo imtis veiksmų prieš Bagdadą, kuris atsisakė įsileisti tikrintojus į kai kurias ginklų aikšteles.

2009 m. vyras įkliuvo, kai, bendraudamas su 15-mete Emily, masturbavosi prieš vaizdo kamerą. Vyras buvo tikras, kad paauglė yra pilnametė, tik apsimetinėja, norėdama su juo paflirtuoti. Tiesa buvo dar blogesnė – Emily apsimetė tikras policininkas.

Ekrano nuotr. iš rumble.com/Scottas Ritteris
Ekrano nuotr. iš rumble.com/Scottas Ritteris

S.Ritteris už tai buvo nuteistas kalėti pusšeštų metų, bet paleistas lygtinai nesibaigus šiam laikui.

Beje, paaiškėjo, kad į panašią istoriją jis jau buvo įsivėlęs 2001 m. ir net sulaukęs kaltinimų dėl bandymo susitikti su nepilnamete (tai irgi buvo apsimetusi policininkė).

Amerikietis negaili pagyrų rusams, net yra apgailestavęs dėl SSRS žlugimo, ir prieštarauja Vakaruose dominuojantiems naratyvams apie Ukrainos užpuolimą, užtat yra vienas iš ekspertų, kuriuos nuo pat karo Ukrainoje pradžios mėgsta cituoti Rusijos propagandinė žiniasklaida.

Pernai liepą S.Ritteris buvo įtrauktas į prorusiškų propagandininkų sąrašą, kurį sudarė Ukrainos Kovos su propaganda centras.

15min verdiktas: melas. Tariamas žudynių inscenizavimas Bučoje yra populiarus, bet nepagrįstas Kremliaus propagandos eksploatuojamas naratyvas. Žmogaus teisių organizacijų ir žiniasklaidos surinkti žmonių liudijimai, nuotraukos ir vaizdo įrašai, palydovinės nuotraukos patvirtina, kad tai buvo Rusijos kariuomenės įvykdyti karo nusikaltimai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis