Kiek anksčiau Nikaragvos prezidentas Danielis Ortega taip pat suteikė 30-mečiui IT ekspertui vilties, sakydamas, jog „jeigu aplinkybės leis“, jo vyriausybė bus linkusi suteikti prieglobstį E.Snowdenui, kuris tebėra įstrigęs viename Maskvos oro uoste nuo birželio 23 dienos.
Tačiau kol kas lieka labai neaišku, kaip E.Snowdenas, kurio paso galiojimą Vašingtonas panaikino, galėtų išvykti į kurią nors iš tų šalių, kad pasinaudotų jų pasiūlymais.
E.Snowdenas siekia išvengti kaltinimų dėl šnipinėjimo, kai atskleidė detalių apie didžiulio masto JAV žvalgybos vykdomą sekimo programą, pagal kurią renkami duomenys apie pokalbius telefonu ir privačių asmenų veiklą internete.
Jis pasiprašė politinio prieglobsčio 27 valstybėse, tačiau kelios Europos šalys atmetė jo prašymus anksčiau šią savaitę kartu su Indija ir Brazilija. Tačiau kairiųjų pažiūrų Lotynų Amerikos lyderiai išsakė palaikymą bėgliui amerikiečiui.
„Būdamas Venesuelos Bolivaro Respublikos vadovas, nusprendžiau pasiūlyti humanitarinį prieglobstį jaunajam Snowdenui ... kad apsaugočiau šį jaunuolį nuo persekiojimo, pradėto galingiausios pasaulyje imperijos“, – N.Maduro pareiškė viename renginyje, minint šalies nepriklausomybės dieną.
„Skelbiu draugiškoms pasaulio vyriausybėms, kad nusprendžiau pasiūlyti šią tarptautinę žmogaus teisę apsaugoti šį jaunuolį“, – pridūrė N.Maduro, kuris anksčiau užsiminė, jog svarstys galimybę suteikti prieglobstį E.Snowdenui.
Tačiau Venesuelos URM sakė naujienų agentūrai AFP, kad vyriausybė dar nėra gavusi prašymo suteikti prieglobstį.
D.Ortega, taip pat kalbėdamas per vieną viešą renginį, sakė, kad jo vyriausybė gavo prašymą suteikti prieglobstį savo ambasadoje Maskvoje.
„Atvirai ir pagarbiai vertiname teisę gauti prieglobstį, ir aišku, jog jeigu aplinkybės leis, mielai priimsime Snowdeną ir suteiksime jam prieglobstį čia, Nikaragvoje“, – pažymėjo kairiųjų pažiūrų lyderis.
E.Snowdenui atskridus į Maskvos Šeremetjevo oro uostą iš Honkongo atrodė, kad jis turi daugiausiai galimybių apsistoti Ekvadore, tačiau kairioji Kito vyriausybė dar neišnagrinėjo jo prašymo suteikti prieglobstį.
Tuo tarpu N.Maduro turi daug problemų namuose. Jis buvo išrinktas per prieštaringai vertinamus rinkimu balandžio 14-ąją vos 1,5 proc. persvara, o jo oponentas Henrique Caprilesas tvirtina, kad pergalė buvo iš jo pavogta.
Pasak H.Caprileso, Venesuelos įsitraukimas į skandalą dėl E.Snowdeno yra puiki proga N.Maduro nukreipti visuomenės dėmesį nuo daugybės problemų jo šalyje.
E.Snowdenui suteikus prieglobstį „nebūtų išspręsta ekonomikos katastrofa, rekordinis infliacijos lygis – gresia nauja devalvacija, didėja nesaugumas“; šalyje nebeįmanoma įsigyti kai kurių rūšių maisto ir kitų produktų, H.Caprilesas pažymėjo savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.
Prieglobsčio suteikimas E.Snowdenui taip pat būtų smūgis mėginimams pagerinti santykius su Jungtinėmis Valstijomis: Vašingtonas ir Karakasas nebesikeičia ambasadoriais nuo 2010 metų, nors birželį buvo imtasi pastangų pagerinti ryšius.
E.Snowdeno slapstymasis nuo teisingumo stato į keblią padėtį JAV prezidento Baracko Obamos administracijai ir padidino įtampą tarp Europos bei Lotynų Amerikos šalių po incidento su Bolivijos prezidento lėktuvu.
Bolivija kaltina Prancūzija, Portugaliją, Italiją ir Ispaniją neleidus antradienį prezidento Evo Moraleso lėktuvui praskristi virš jų teritorijos, nes manyta, kad E.Snowdenas skrenda kartu su Bolivijos lyderiu, grįžtančiu iš Rusijos.
Pietų Amerikos šalių kairiųjų pažiūrų lyderiai, tarp jų N.Maduro, Ekvadoro vadovas Rafaelis Correa ir Argentinos prezidentė Cristina Kirchner reiškė palaikymą E.Moralesui per specialų viršūnių susitikimą ketvirtadienį ir pareikalavo, kad Europos valstybės atsiprašytų.
Bolivijos lyderis, kuris kėlė prielaidą, kad Europos šalys jam savo oro erdvę uždarė dėl Vašingtono spaudimo, pagrasino uždaryti JAV ambasadą.
Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Garcia Margallo sakė, kad jo vyriausybė buvo informuota, jog E.Snowdenas yra E.Moraleso lėktuve, tačiau neigė, jog Madridas atsisakė leisti Bolivijos prezidentui įskristi į šalies oro erdvę, taip pat nenurodė, kas pateikė tą akivaizdžiai klaidingą informaciją.
„Dirbu su man pateikta informacija. Mums sakė, kad aišku, jog jis buvo viduje“, – ministras sakė duodamas interviu Ispanijos visuomeninei televizijai.
Prancūzija atsiprašė, kad laikinai buvo uždraudusi E.Moraleso lėktuvui įskristi į jos oro erdvę, o prezidentas Francois Hollande'as sakė, kad buvo gauta „prieštaringos informacijos“ apie to lėktuvo keleivius.