„Duomenimis, gautais suskaičiavus 95 proc. balsų, Caprilesas surinko 1,8 mln. balsų“ – 867 tūkst. balsų daugiau negu jo artimiausias varžovas gubernatorius Pablo Perezas, nurodė rinkimų komisijos pirmininkė Teresa Albanes.
Ji pažymėjo, kad per pirmąkart šalyje surengtus pirminius bendro kandidato rinkimus balsavo 2,9 mln. žmonių.
Analitikai pabrėžė, kad šis balsavimas būtų laikomas sėkmingu, net jeigu jame būtų dalyvavę vos 10 proc. iš 18 mln. balso teisę turinčių rinkėjų (1,8 mln. žmonių), akcentuodami, kad rinkėjai šioje itin poliarizuotoje Pietų Amerikos valstybėje nori, jog jų balsas būtų išgirstas.
Pirminiuose rinkimuose, kuriuos laimėjo 39 metų H.Caprilesas, dalyvavo penki kandidatai.
Trečia liko įstatymų leidėja Maria Corina Machado, surinkusi 103,5 tūkst., o paskutines vietas užėmė diplomatas Diego Arria, užsitikrinęs 35 tūkst. balsų bei profsąjungų organizatorius Pablo Medina, už kurį balsavo 14 tūkst. rinkėjų.
Opozicija suvienijo jėgas, siekdama įveikti karingų kairiųjų pažiūrų prezidentą H.Chavezą – Kubos sąjungininką ir įnirtingą Jungtinių Valstijų kritiką, kuris yra peikiamas dėl politinių priešininkų kalinimo ir opozicijos galimybių opozicijai reikštis žiniasklaidoje suvaržymo.
57 metų H.Chavezas, kuriam pernai Havanoje buvo atlikta onkologinė operacija, tvirtina, jog nuo vėžio jis išsigydė, ir sieks trečios šešerių metų kadencijos per spalio 7 dieną vyksiančius rinkimus.
Tačiau šalies vadovui šiuos planus įgyvendinti gali sutrukdyti dideli iššūkiai – pradedant didėjančiu nusikalstamumu ir korupcija, baigiant naftos, kurios eksportas yra pagrindinis valstybės pajamų šaltinis, kainų sumažėjimu.
Telegeniškas ir energingas H.Caprilesas politikoje dalyvauja nuo 25 metų. Jo rinkimų kampanija sulaukė didelės paspirties praeitą mėnesį, kai iš kovos pasitraukė populiarus buvęs meras Leopoldo Lopezas, pareiškęs palaikymą jaunajam kandidatui.
H.Caprilesas savo politines pažiūras vadina centro kairiosiomis ir tvirtina, kad Venesuela gali „atkartoti“ Brazilijos ekonomikos vystymosi modelį, suteikdama didesnį vaidmenį rinkoms ir pasirinkdama prioritetu socialinę pažangą.
42 metų P.Perezas priklauso partijai „Un Nuevo Tiempo“ (Naujieji laikai) ir yra daugiausiai gyventojų bei turtingiausios Sulijos valstijos gubernatorius.
H.Caprilesas sakė norintis, kad šalyje nebeliktų didelio politinio susipriešinimo, ir žadėjo kovoti su skurdu.
Per rinkimų kampaniją jis skelbė susitaikymo žinią ir vengė tiesiogiai kritikuoti H.Chavezą, kuris yra pagrindinis politinis ir ekonominis Kubos, likusios vieninteliu vienpartiniu komunistiniu režimu Vakarų pusrutulyje, sąjungininkas.
Kitaip nei abu gubernatoriai, kiti trys kandidatai agresyviai puldinėjo H.Chavezą.
Iš pažiūros į kino žvaigždę panašus H.Caprilesas turi teisininko išsilavinimą, o dalis jo šaknų susijusios su žydais imigrantais. Akivaizdu, kad šis kandidatas simbolizuoja ne vien politinę, bet ir kartų kaitą.
H.Caprilesas ir P.Perezas pastaraisiais mėnesiais tapo rinkimų kampanijos favoritais „būtent dėl to, kad siekė sumažinti poliarizaciją šalyje ir susilaikė nuo konfrontacijos su Chavezu“, – sako istorikė Margarita Lopez Maya.
Sausį opozicijos partijos pristatė vienybės platformą, sutelkdamos dėmesį į laisvosios rinko ekonomiką ir akcentuodamos visuomenės saugumą.
Šioje opozicijos programoje raginama atsisakyti kainų reguliavimo, vykdomo nuo 2003 metų; nustatyti konkurencingą valiutos kursą; iš naujo įvertinti H.Chavezo pastangas kurti socialistinę valstybę; taip pat grąžinti autonomiją centriniam bankui.