Protestai Vengrijoje prasidėjo gruodžio mėnesį. Ši besitęsianti protesto kampanija tapo rimtu iššūkiu ilgamečio premjero V.Orbano valdžiai.
„Atsistatydinkite! Atsistatydinkite!“, – skandavo vengrai. Šeštadienio popietę minia užpildė aikštę prie parlamento.
V.Orbano valdžia Vengrijoje paprastai yra neginčijama, politinė opozicija susiskaldžiusi, pilietinė visuomenė apgaubta įstatyminių draudimų, o didžioji dalis žiniasklaidos yra V.Orbano kišenėje, rašo „The Washington Post“.
Tačiau protestai parodė, kad V.Orbanas, kuris paprastai yra įsitikinęs, kad visuomenė jo pusėje, galėjo padaryti klaidą. Neseniai priimti įstatymai paskatino nepasitenkinimą.
Vienas iš pavyzdžių – priimtas įstatymas, leidžiantis padidinti viršvalandžių skaičių nuo 250 iki 400 valandų per metus. Be to, buvo prailgintas apmokėjimui už juos apskaičiuoti skirtas laikotarpis: nuo vienerių iki trejų metų. Vengrai šį įstatymą praminė vergų įstatymu.
„Po rinkimų pas mus buvo apatija, bet kažkas pasikeitė. Tai yra netikra demokratija ir žmonėms tai jau atsibodo“, – sakė teisininkas Bernadette'as Szelas, kuris padėjo organizuoti protestus.
„Bloomberg“ skelbia, kad šeštadienio protestas buvo didžiausias iš visos jau antrą mėnesį vykstančios protestų serijos Vengrijoje.
„Aš atėjau čia, kad parodyčiau savo vaikams, kad yra toks dalykas kaip demokratija ir mes negalime tiesiog pasiduoti“, – sakė ekonomistė ir trijų vaikų motina Julia Nagy.
Vyriausybė protestuotojus pavadino Vengrijoje gimusio filantropo George'o Soroso atstovais.
„Protestas yra George'o Soroso rinkiminės kampanijos dalis į Europos parlamentą. Jis visur aktyvuoja savo šalininkus“, – sakė „Fidesz“ partijos atstovas Balazsas Hidveghis.