Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš homofobišku laikomą įstatymą

Vengrijos pilietinės organizacijos protestavo prieš ketvirtadienį šalyje įsigaliojusį „homofobišką“ kovos su pedofilija įstatymą, dėl kurio nepasitenkinimą išreiškė ir Europos Sąjunga.
Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš homofobišką įstatymą
Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš homofobišką įstatymą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ministro pirmininko Viktoro Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ inicijuotu įstatymu iš pradžių buvo siekta sugriežtinti bausmes už vaikų išnaudojimą.

Tačiau vėliau į jį įtrauktais pakeitimais uždraustas homoseksualumo ir lyties keitimo „propagavimas“ jaunesniems nei 18 metų žmonėms; jame sakoma, kad tik vyriausybės patvirtintiems instruktoriams leidžiama vesti lytinio švietimo pamokas mokyklose, taip pat taikomi apribojimai žiniasklaidos turiniui ir reklamai, kurie gali paveikti nepilnamečius.

„Šis įstatymas nedorai ir apgaulingai susieja nusikaltimus prieš vaikus su LGBT bendruomene“, – sakė tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ skyriaus Vengrijoje direktorius Davidas Vigas, kalbėdamas su žurnalistais prie simboliškos 10 metrų aukščio vaivorykštės spalvų širdies Budapešte.

„Mes nekeisime jokių savo LGBT šveitimo programų ar kampanijų dėl kažkokio homofobiško ar transfobiško įstatymo“, – sakė jis.

Luca Dudits, LGBT teises ginančios grupės „Hatter Society“ tarybos narė, kaltino V. Orbaną „atėmus teises“ iš savo piliečių, nors užsienyje jis esą dedasi „kovotoju už laisvę“.

„Gėda“

Praėjusį mėnesį 17 ES valstybių lyderiai taip pat pasmerkė šį įstatymą kaip diskriminuojantį lytinės orientacijos pagrindu. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį vykusių Europos Parlamento debatų metu pavadino jį „gėda“.

Jis „prieštarauja Europos Sąjungos vertybėms“, sakė U. von der Leyen ir perspėjo Budapeštą, kad šis privalo „pataisyti“ šį teisės aktą, jei nenori sulaukti pasekmių.

V. Orbanas šį įstatymą pristato kaip užtikrinantį „vaikų apsaugą“. Pasak jo, ES Sutartis nenumato Briuseliui teisės kištis į Vengrijos vaikų auklėjimą.

„Europos Parlamentas ir Europos Komisija nori, kad LGBT aktyvistai būtų įleidžiami į mokyklas ir vaikų darželius, bet mes to nenorime“, – sakė jis ketvirtadienį.

Nors šis Vengrijos įstatymas yra lyginamas su 2013 metais Rusijos priimtu teisės aktu, draudžiančiu „gėjų propagandą“ nepilnamečiams, teisininkai sako, kad jiems lieka neaišku, kokios nuobaudos numatytos už šio įstatymo pažeidimą.

Televizijos kanalas „RTL Klub“ jau uždengė gėjų porą vaizduojančius plakatus viešajame transporte, reklamuojančius populiarią muilo operą.

„Mes esame susirūpinę, kad šis įstatymas rimtai pažeidžia žodžio laisvę ir diskriminuoja ne heteroseksualius visuomenės narius“, - sakoma lipduke, uždengiančiame originalią serialo reklamą.

„Mokytojai dabar bijos mus kviesti į mokyklas“, – naujienų agentūrai AFP sakė LGBT aktyvistė Dorottya Redai, rengianti diskusijas apie homofobiją ir psichologinį priekabiavimą.

Nuo praėjusio mėnesio, kai buvo priimtas šis įstatymas, vietos žiniasklaida taip pat pranešė apie keletą homofobiškų išpuolių, verčiančių LGBT lyderius baimintis dėl fizinio ir žodinio smurto atvejų, skaičiaus augimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų