V.Nuland JAV Senato politikams pabrėžė, kad Rusija vis dar nesilaiko ar vengia laikytis tarptautinių susitarimų, tarp jų ir 1987 metais susitarto branduolinio ginklo pajėgumų reguliavimo.
Jos komentarai davė savotišką toną liepos mėnesio NATO viršūnių susitikimui Lenkijoje, kur, kaip manoma, viena centrinių temų bus Rusijos keliama grėsmė Rytų ir Centrinėje Europoje.
Sankcijų naštos neišvengs
Prieš NATO susitikimą Lenkijoje Europos Sąjungos valstybių atstovai turėtų nuspręsti ir dėl sankcijų Rusija pratęsimo. Šios ES sankcijos, kaip ir Vašingtono atsakas Rusijai, buvo pritaikytos po Krymo aneksijos 2014 metų kovo mėnesį.
JAV pareigūnų teigimu, šios sankcijos ir smukusi naftos kaina sudavė triuškinantį smūgį pasitikėjimą savimi demonstravusiems Rusijos lyderiams – Vladimirui Putinui ir Dmitrijui Medvedevui.
„Manau, kad didžiausią įtaką turėjo ir didžiausios kainos iš Rusijos pareikalavo plačios ir kompleksinės JAV ir Europos šalių sankcijos“, – teigė V.Nuland Senato užsienio reikalų komitete.
„Būtent todėl mes siūlome, nes Minsko susitarimai nėra įgyvendinti, kad tai būtų tęsiama“, – griežtai kalbėjo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja.
Taikėsi į Kijevą
Tiesa, sankcijų veiksmingumu viešai suabejojo buvęs respublikonų kandidatas į JAV prezidento postą Marco Rubio, kurio manymu, į Rusijos agresiją žiūrima per švelniai.
„Mes atbaidėme juos nuo tolesnių teritorijų užgrobimo, nes prieš sankcijų paskelbimą buvo reali grėsmė, kad bus einama iki pat Kijevo ar Charkovo“, – sakė V.Nuland.
„Pasakysiu jums daugiau. Rusai jau atvirai kalba apie sankcijų keliamą skausmą. Net ir tada, kai kalbame dėl Minsko susitarimų. Tad jie žino, ką privalo padaryti, kad sankcijos būtų panaikintos“, – pridūrė diplomatė.
Prarado galimybę
Ji atmetė ir JAV viešojoje erdvėje sklindančius kaltinimus, kad Rusijos pyktį sukėlė NATO ekspansyvi politika, prasidėjusi praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje.
„Aš visiškai atmetu šiuos kaltinimus, kad tai kažkokiu būdu yra mūsų kaltė“, – griežtai atrėžė V.Nuland.
„Tiesą sakant, manau, kad Rusija nepasinaudojo mūsų siūlymu bendradarbiauti. Mes išties galėjome turėti kitokius santykius, jei Kremlius būtų demonstravęs kitą požiūrį“, – aiškino JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Europos ir Eurazijos politikos klausimais.