Kaip praneša „EUobserver“, pirmasis teisminius procesus pradėjo buvęs V.Janukovyčiaus patarėjas Andryjus Portnovas, kuris kreipėsi į ES Teisingumo teismą Liuksemburge balandžio 29 dieną.
Buvęs Ukrainos premjeras Mykola Azarovas ir jo sūnus Oleksejus dokumentus pateikė gegužės 12 dieną. Gegužės 14 dieną teismas gavo skundus iš V.Janukovyčiaus ir dviejų jo sūnų. Kitą dieną buvo gauti dar trys skundai.
Visuose juose prašoma atšaukti sąskaitų įšaldymą.
ES teismas niekada nėra priteisęs finansinės kompensacijos už įšaldytas sąskaitas dėl sankcijų
Dar keturi ukrainiečiai, tarp jų – ir buvęs generalinis prokuroras Viktoras Pšonka, kreipėsi į ES Tarybą prašydami įrodymų dėl sankcijų pagrįstumo.
ES sankcijas 18 ukrainiečių paskelbė kovo 6 dieną.
Naujasis Ukrainos generalinis prokuroras teigia, kad senasis elitas – vadinamoji šeima – per ketverius metus valdžioje pagrobė iki 70 mlrd. eurų.
Paprastai ES teismas sprendimą sankcijų bylose priima per 18–30 mėnesių. Jeigu kuris nors pusė pateikia apeliaciją, galutinio verdikto paskelbimas gali užtrukti dar 18 mėnesių.
Pagal ES teisę, sankcijų susilaukę asmenys gali naudoti įšaldytus pinigus tam, kad sumokėtų teisininkams kovoje su ES.
Tačiau „EUobserver“ pažymi, kad net jei V.Janukovyčiaus klanas ir laimėtų teisme, tai būtų tik dalinė pergalė.
ES teismas niekada nėra priteisęs finansinės kompensacijos už įšaldytas sąskaitas dėl sankcijų.
Jeigu V.Janukovyčius su savo „šeima“ ir laimėtų, ES galėtų jiems visiems dar kartą paskelbti sankcijas pataisę procedūrinius netikslumus, dėl kurių Teismas galėtų atšaukti jau paskelbtąsias.