Virdžinija tapo pirmąja JAV Pietų valstija, panaikinusia mirties bausmę

Virdžinija trečiadienį tapo pirmąja JAV Pietų valstija ir 23-ąja šalyje, panaikinusia mirties bausmę.
Nuodų injekcijų patalpa San Kventino kalėjime, Kalifornijoje
Nuodų injekcijų patalpa JAV / „Scanpix“/AP nuotr.

Demokratų gubernatorius Ralphas Northamas pasirašė įstatymo pataisą, kuria valstijoje panaikinama mirties bausmė ir sakė, kad tai buvo „moraliai teisingas sprendimas“.

Virdžinija mirties bausmę panaikino pirmoji iš Pietų valstijų, 1861–1865 metų JAV pilietinio karo metu sudariusių Amerikos Valstijų Konfederaciją.

Nuo pat Virdžinijos kolonijos įkūrimo XVII amžiaus pradžioje šioje valstijoje įvykdyta beveik 1 400 egzekucijų – daugiau nei bet kurioje kitoje iš 50 JAV valstijų.

R.Northamas įstatymą, panaikinantį mirties bausmę, pasirašė Džarato miestelyje esančiame Grinsvilio pataisos centre, kuriame yra valstijos egzekucijų kamera.

Nuo Grinsvilio pataisos centro atidarymo 1991-aisiais šioje įstaigoje mirties bausmė įvykdyta 102 asmenims, vėliausia iš jų – 2017 metais.

„Pasirašyti naująjį įstatymą yra teisingas sprendimas, – sakė R.Northamas. – Panaikinti mirties bausmė Virdžinijos valstijoje yra moraliai teisingas sprendimas.“

„Turime kuo didžiuotis Virdžinijos istorijoje, tačiau ne mirties bausmės istorija“, – sakė jis.

Valstijos gubernatorius mirties bausmės naudojimą Virdžinijoje pavadino „ydingu iš esmės“ ir šališku rasiniu atžvilgiu.

„Virdžinija keliskart buvo priartėjusi prie mirties bausmės įvykdymo nekaltiems žmonėms, o juodaodžiams kaltinamiesiems mirties bausmė būdavo skiriama neproporcingai dažnai“, – taip pat sakė jis.

„Žinome, kad sistema ne visuomet būna teisi, – pabrėžė gubernatorius. – Negalime bausti mirties bausme, jei nesame 100 procentų įsitikinę, kad esame teisūs.“

R.Northamas sakė, kad XX a., 296 iš 377 žmonių, kuriems Virdžinijoje buvo įvykdytos egzekucijos už žmogžudystes, buvo juodaodžiai.

Jis paminėjo tyrimus, kuriuose teigiama, kad yra tris kartus labiau tikėtina, kad kaltinamasis bus nuteistas mirties bausme, jei jo auka yra baltaodis, negu juodaodis.

Europos Sąjunga pagyrė šį sprendimą ir vadino jį naujausiu žingsniu pasaulyje išgyvendinant mirties bausmę.

„Mirties bausmė nesuderinama su žmogiškuoju orumu ir teise į gyvybę, yra nehumaniškas ir žeminamas elgesys, taip pat nedaro jokio įrodyto atgrasomojo poveikio“, – sakoma bloko pranešime.

Įkalinimas iki gyvos galvos

Praėjusį mėnesį Virdžinijos Delegatų Rūmai 57 balsais prieš 41 nubalsavo už mirties bausmės panaikinimo. Šis balsavimas įvyko dvi dienos po to, kai valstijos Senatas patvirtino panašią įstatymo pataisą.

Laikotarpiu nuo 1976-ųjų, kai JAV Aukščiausiasis Teismas sugrąžino mirties bausmės taikymą, pagal įvykdytų egzekucijų skaičių Virdžinija buvo antra po Teksaso.

JAV Pilietinio karo metu šioje valstijoje buvo vergiją palaikančių pietinių valstijų sostinė. Virdžinijoje taip pat buvo surengtas nė vienas linčo teismas juodaodžiams.

Egzekucijos Virdžinijoje laukusiems dviem kaliniams bausmės bus pakeistos į įkalinimą iki gyvos galvos.

Dabar mirties bausmė buvo panaikinta 23 valstijose, o dar trys – Kalifornija, Oregonas ir Pensilvanija – yra įvedusios moratoriumą mirties bausmės vykdymui.

Praėjusiais metais šalyje valstijų lygiu įvykdytos septynios egzekucijos, bet daugelis valstijų nusprendė sustabdyti mirties bausmių vykdymą dėl COVID-19 pandemijos.

Be to, buvusio prezidento Donaldo Trumpo administracija 2020-ųjų liepą atnaujino federalinių mirties bausmių vykdymą ir iki jo kadencijos pabaigos šių metų sausį įvykdė 13 egzekucijų.

D.Trumpo įpėdinis Joe Bidenas pažadėjo federalinę mirties bausmę panaikinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis