Virš didžiausios Irako naftos perdirbimo gamyklos – juodos kovotojų vėliavos

Sunitų kovotojai iškėlė savo juodas vėliavas virš stebėjimo bokštelių didžiausioje Irako naftos perdirbimo gamykloje, ketvirtadienį sakė liudininkas, kurio žodžiai rodytų, kad ši gyvybiškai svarbi gamykla pateko į sukilėlių, kontroliuojančių dideles šiaurės Irako teritorijas, rankas.
Dūmai virš Baidžio naftos perdirbimo gamyklos Irake
Dūmai virš Baidžio naftos perdirbimo gamyklos Irake / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Sunitai

Tačiau vienas Irako aukšto rango saugumo pareigūnas sakė, kad gamyklą vis dar kontroliuoja vyriausybė.

Kovos Beidžio gamykloje, esančioje 250 km į šiaurę nuo Bagdado, vyko Irakui paprašius JAV smogti iš oro „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) kovotojams.

Nors JAV prezidentas Barackas Obama neatmetė galimybės surengti antskrydžius, tokie veiksmai artimiausiu metu neplanuojami, iš dalies dėl to, kad žvalgybos agentūros negalėjo nustatyti aiškių taikinių, sakė pareigūnai.

Liudininkas Irake, kuris važiavo pro Beidžio gamyklą, sakė, kad kovotojai taip pat budėjo patikrinimo postuose aplink ją. Jis sakė, kad tuo metu vyko didelis gaisras – degė viena cisterna.

Liudininkas nesutiko skelbti savo pavardės, nes baiminosi keršto.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baidžio naftos perdirbimo gamykla Salah ed Dino provincijoje į šiaurę nuo Bagdado.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baidžio naftos perdirbimo gamykla Salah ed Dino provincijoje į šiaurę nuo Bagdado.

JAV – ne šiitų oro pajėgos kovoje su sunitais

Kariškis, vadovavęs JAV karių antplūdžiui Irake prieš Vašingtono pajėgoms pasitraukiant iš tos šalies po brangiai kainavusio aštuonerių metų karo, pareiškė, kad Jungtinės Valstijos netgi neturėtų suteikti palaikymo iš oro, jeigu neįvyks esminių pokyčių Bagdade.

Bagdado politika pirmiausiai turi radikaliai pasikeisti, kad atspindėtų mišrią etninę ir religinę šalies sanklodą – tik tuomet būtų galima svarstyti bet kokią pakartotinės JAV intervencijos galimybę, sakė D.Petreusas.

Šie generolo Davido Petraeuso, per savo ilgą karjerą kariuomenėje ir žvalgyboje vienu metu vadovavusio JAV pajėgoms Mosule – antrajame didžiausiame Irako mieste, kuris praeitą savaitę buvo užimtas džihadistų, buvo išsakyti tuo metu, kai šiitų vadovaujama Bagdado vyriausybė oficialiai paprašė Jungtinių Valstijų aviacijos pagalbos.

D.Petraeusas reputacija sustiprėjo per sunitų arabų sukilimą, prasidėjusį po JAV vadovaujamų pajėgų invazijos 2003 metais, kai jis reiškė abejones dėl politikos, galinčios pakurstyti religinės mažumos, dominavusios nuversto diktatoriaus Saddamo Husseino režime ir visose ankstesnėse Bagdado vyriausybėse, nepasitenkinimą.

D.Petraeusas perspėjo, kad Vašingtonas rizikuoja tapti „šiitų sukarintų grupuočių oro pajėgomis“, jeigu patenkins šiito premjero Nuri al Maliki pagalbos prašymą.

Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas sakė, kad Bagdado politika pirmiausiai turi radikaliai pasikeisti, kad atspindėtų mišrią etninę ir religinę šalies sanklodą – tik tuomet būtų galima svarstyti bet kokią pakartotinės JAV intervencijos galimybę.

„Jeigu bus palaikymas Irakui, jis turėtų būti palaikymas tokiai Irako vyriausybei, kuri būtų visų žmonių vyriausybė ir atstovaujanti bei atsakinga už visus Irako elementus“, – pabrėžė jis.

„Negali būti taip, kad Jungtinės Valstijos taptų šiitų sukarintų struktūrų arba šiitų kovos su sunitais arabais oro pajėgomis“, – pridūrė D.Petraeusas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų