Visame pasaulyje rengiamos demonstracijos už vis labiau puolamas moterų teises

Moterys trečiadienį visame pasaulyje pradeda masiškai eiti į gatves ginti vis labiau puolamų savo teisių.
Solidarumo akcijos dalyvė Tokijuje: „Mano kūnas priklauso man“
Solidarumo akcijos dalyvė Tokijuje: „Mano kūnas priklauso man“ / „AFP“/„Scanpix“

Minint Tarptautinę moters dieną, mitingai ir demonstracijos rengiami sostinėse visame pasaulyje, įskaitant Madridą, kur plačius prospektus reguliariai užlieja violetinė spalva, dažnai siejama su moterų teisėmis.

Demonstracijos trečiadienį taip pat vyko Tailande ir Indonezijoje, kur kelios dešimtys moterų susirinko priešais parlamentą raginti priimti seniai laukiamą įstatymą dėl namų darbininkų apsaugos. Kai kurios dalyvės skandavo „Tegyvuoja Indonezijos moterys“.

Priežasčių protestuoti yra daug – Afganistano Talibano vyriausybės draudimas moterims studijuoti universitetuose, Irano represijos prieš protestus dėl Mahsos Amini mirties, Jungtinėse Valstijose priimti nauji teisės į abortą suvaržymai, Rusijos karo Ukrainoje poveikis moterims.

Pasaulinė pažanga užtikrinant moterų teises „nyksta mūsų akyse“, pirmadienį įspėjo Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas. Pasak jo, vis labiau tolstančiam lyčių lygybės tikslui pasiekti prireiks dar trijų šimtmečių.

„Visame pasaulyje piktnaudžiaujama moterų teisėmis, joms grasinama ir jos pažeidžiamos“, – sakė jis ir išvardijo kai kurias iš daugelio problemų: gimdyvių mirtingumas, mergaičių išstūmimas iš švietimo sistemos ir ankstyvas jų tekinimas.

Jis atkreipė dėmesį į ypač sunkias sąlygas Talibano valdomame Afganistane, kur „moterys ir mergaitės buvo išstumtos iš viešojo gyvenimo“.

„Zuma press“/„Scanpix“/Moterų solidarumo akcija Sevilijoje, Ispanijoje
„Zuma press“/„Scanpix“/Moterų solidarumo akcija Sevilijoje, Ispanijoje

Afganistano universitetai pirmadienį po žiemos atostogų vėl buvo atidaryti, bet į auditorijas sugrįžo tik vyrai.

Tarptautinės moters dienos išvakarėse Europos Sąjunga paskelbė sankcijas fiziniams ir juridiniams asmenims, kaltinamiems dėl smurto prieš moteris ir jų teisių pažeidimų.

Talibano aukštojo mokslo ministras Neda Mohammadas Nadeemas į sankcijų sąrašus buvo įtrauktas dėl draudimo moterims siekti universitetinio išsilavinimo.

Sankcijos taip pat taikomos penkių kitų šalių – Irano, Rusijos, Pietų Sudano, Mianmaro ir Sirijos – pareigūnams.

„AFP“/„Scanpix“/Moterų solidarumo akcija Berlyne, Vokietijoje
„AFP“/„Scanpix“/Moterų solidarumo akcija Berlyne, Vokietijoje

Mobilizavimasis dėl teisės į abortą

Europoje demonstracijos rengiamos daugelyje šalių. Prancūzijoje dalyviai maždaug 150 miestų ir miestelių reikalaus „lygybės darbe ir gyvenime“, sako organizatoriai. Pasak jų, šiemet demonstracijų bus daug daugiau nei ankstesniais metais.

Per protestus daugiausiai dėmesio bus skiriama kovai su itin nepopuliaria Prancūzijos pensijų reforma. Kritikai sako, kad ji yra nesąžininga moterų atžvilgiu.

Londone „Madame Tussauds“ muziejus šią dieną paminės pristatydamas naują vaškinę figūrą, vaizduojančią sufražisčių lyderę Emmeline Pankhurst. Ji prieš 120 metų pradėjo intensyvią kovą už moterų teisę balsuoti.

Kai kuriose šalyse demonstracijos buvo uždraustos.

Pakistane, kur demonstracijos kritikuojamos dėl liberalių vakarietiškų vertybių propagavimo ir nepagarbos opiems religiniams bei kultūriniams dalykams, organizatoriai už teisę rengti eitynes turėjo kovoti teismuose.

„AP“/„Scanpix“/Afganistaniečių moterų solidarumo akcija Islamabade, Pakistane
„AP“/„Scanpix“/Afganistaniečių moterų solidarumo akcija Islamabade, Pakistane

Komunistų valdomoje Kuboje aktyvistai, siekę leidimo demonstracijai, anksčiau šiais metais buvo areštuoti. Feministinės organizacijos dabar ragina žmones prisidėti prie „virtualaus žygio“ socialiniuose tinkluose, rengiamo siekiant šviesti visuomenę apie smurtą dėl lyties ir moterų nužudymus.

Trečiadienį feministės mobilizuosis pirmiausia dėl teisės į abortą, JAV Aukščiausiajam Teismui pernai birželį panaikinus sprendimą 1973 metų byloje „Roe prieš Wade'ą“ („Rou prieš Veidą“), kuriuo buvo nustatyta federalinė teisės į abortą apsauga.

Europoje ši teisė taip pat neseniai buvo apribota Vengrijoje ir Lenkijoje.

„Kovojame su patriarchatu... iki koktumo kovojančiu prieš teises – tokias, kaip teisė į abortą – kurias iškovojome per vargus“, – sakoma 18 val. Grinvičo (20 val. Lietuvos) laiku prasidėsiančios Madrido demonstracijos manifeste.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis