Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Vladimiras Putinas pasmerkė sovietinės nuosavybės privatizacijos neteisingumą

Kandidatas į Rusijos prezidentus trečiajam laikotarpiui, ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pasmerkė sovietinės nuosavybės privatizacijos neteisingumą pirmajame dešimtmetyje ir pasiūlė užbaigti temą įnašais tų, kurie praturtėjo epochų sandūroje.
Vladimiras Putinas taisosi akinius nuo saulės žiūrėdamas lakūnų pasirodymą
Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Likus mažiau nei mėnesiui iki rinkimų ir šimtams tūkstančių susirinkusiųjų Maskvos centre bandant užkirsti kelią V.Putino pergalei pirmajame rate, prezidento rinkimų kampanijos kandidatas dalija dosnius pažadus.

Sociologai pagrindiniu V.Putino elektoratu vadina paternalistiškai nusiteikusią 142 mln. gyventojų turinčios šalies daugumą, pritariančią raginimams perskirstyti turtus, atitekusius apsukriausiems verslininkams, kuriuos dešimtajame dešimtmetyje rėmė valdžia.

„Teiginys „laukinis dešimtasis dešimtmetis“, kurio fone naudingą kontrastą sudarė „sotus naujo tūkstantmečio pirmasis dešimtmetis“, esant V.Putinui, tapo nebeaktualus milijonams pasiturimai gyvenančios vidurinės klasės atstovų, kurių jau nebetenkina lyderio sukurtos valdžios vertikalės mažas efektyvumas ir aukštas korupcijos lygis.

Tarp populiariausių pretenzijų premjerui ir kandidatui į prezidentus – blogas investicinis klimatas ir spaudimas verslui. Tačiau V.Putinas atmeta pretenzijas ir problemų priežasčių ieško praeityje, laikotarpyje iki jo valdymo.

„Visuomenės požiūris į verslininkystę, į privačios nuosavybės institutus, yra ne tik dabarties aplinkybė – tai, be abejo, atėjo iš praeities, kai verslas apsiribojo paprastu pyrago gabalų pasigriebimu. Šį puslapį taip pat reikia užversti“, – pasiūlė premjeras ketvirtadienį Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjungos nariams.

Į susitikimą atėjo nemažai turtuolių, tarp jų milijardieriai iš turtingiausių Rusijos žmonių „auksinio šimtuko“, pagal Amerikos žurnalo „Forbes“ versiją.

Į susitikimą atėjo nemažai turtuolių, tarp jų milijardieriai iš turtingiausių Rusijos žmonių „auksinio šimtuko“, pagal Amerikos žurnalo „Forbes“ versiją.

V.Putinas pasirėmė žinomu ekonomistu Grigorijumi Javlinskiu, kurį, nepaisydama opozicijos pasipiktinimo, Centrinė rinkimų komisija pašalino iš prezidento rinkimų kampanijos, o Aukščiausiasis teismas patvirtino šį sprendimą, pavadindamas tai „eksperto nuomone“.

„Aš su Grigorijumi Javlinskiu kalbėjau apie tai, čia jis teisus, aš su juo sutinku – reikia tai užbaigti“, – sakė V.Putinas.

Jis pasiūlė svarstyti su visuomene įvairius variantus.

„Bet taip, kad visuomenė priimtų šiuos dešimtojo dešimtmečio nesąžiningos, tiesiai sakant, privatizacijos variantus. Tai turi būti vienkartinis įnašas arba dar kažkas. Mes drauge su jumis turime apie tai pamąstyti.“.

Savo prezidentavimo pradžioje naujo tūkstantmečio pirmajame dešimtmetyje V.Putinas žadėjo nuo valdžios atitolinti oligarchus, praturtėjusius jo pirmtakui Borisui Jelcinui suteikus jiems išskirtinę prieigą prie nacionalinių išteklių. Praėjus 12 metų V.Putinas susilaukė tokių pačių kaltinimų sau: kritikai sako, kad nuo to laiko turtėjo daugiausia šalies lyderiui artimi verslininkai.

Savo prezidento kampanijos pradžioje 2011 metų rudenį V.Putinas pasiūlė prabangos mokestį, kuris susilauktų atgarsio kenčiančių dėl socialinės nelygybės neturtingųjų širdyse.

Ketvirtadienį jis paaiškino, kuo vertingas projektas turtingiesiems. „Itin brangių pirkinių mokestis turi tapti savotišku atlygiu už atsisakymą investuoti į plėtotę, siekiant pernelyg didelio vartojimo ir garbės troškimo“, – sakė jis.

„Įnašų už grobikiška privatizaciją“ idėją gali paremti žinomo V.Putino varžovo rinkimuose, į parlamentą patekusių komunistų lyderio Genadijaus Ziuganovo rinkėjai. Komunistų partijos tinklalapis, remiasi J.Levados sociologijos centro apklausos rezultatais.

„Plataus masto dešimtojo dešimtmečio privatizacija vertinama gana neigiamai: 42 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad reikia grąžinti valstybei visą nuosavybę, kurios ji tais metais neteko“, – sakoma RFKP tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Bet virtinėje rinkimams skirtų programinių straipsnių V.Putinas apeliuoja į tai, kad būtų tęsiama privatizacija ir išvalstybinimas kaip būdas išjudinti buksuojančią ekonomiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos