„Paprašyčiau mūsų draugų Briuselyje, mano asmeninių gerų draugų Europos Komisijoje susilaikyti nuo griežtų posakių. Negi dėl to, kad jiems patiktų, reikia pasmaugti ištisas mūsų ekonomikos šakas?“ – retoriškai klausė V.Putinas per spaudos konferenciją Trieste po derybų su Italijos lyderiais.
Rusijos vadovas paaiškino, kad Ukrainai sudarius sutartį su ES, Rusija turi teisę atsisakyti lengvatinio prekybos režimo su Ukraina.
„Jeigu Ukraina pasirašo sutartį su ES dėl laisvosios prekybos zonos, ji įsipareigoja per du mėnesius po šio susitarimo ratifikavimo 85 procentais sumažinti muito tarifus, o per trejus metus – iki 95–98 proc.“, – pažymėjo V.Putinas.
Vadinasi, jeigu mes išlaikysime laisvos prekybos su Ukraina zoną, mes turime pagrindo manyti, kad Europos kilmės prekės tiesiai, tranzitu per Ukrainos teritoriją, keliaus į mūsų rinką. Tai būtų didžiulė grėsmė mūsų ekonomikai, – sakė Vladimiras Putinas.
„Vadinasi, jeigu mes išlaikysime laisvos prekybos su Ukraina zoną, mes turime pagrindo manyti, kad Europos kilmės prekės tiesiai, tranzitu per Ukrainos teritoriją, keliaus į mūsų rinką. Tai būtų didžiulė grėsmė mūsų ekonomikai“, – pabrėžė Rusijos prezidentas.
Šia proga V.Putinas priminė, kad Rusija veda derybas su ES dėl naujo bazinio susitarimo. „Čia dar yra daug nesuderintų pozicijų. Štai taip atverti iki galo savo vartus europinėms prekėms mes kol kas nepasirengę“, – pabrėžė jis.
Pasak V.Putino, tuo pačiu metu Rusija nori plėtoti ryšius su ES ir darys tai.
„Mes suprantamame, kad bendradarbiavimas su ES teikia mums tam tikrų vilčių struktūrinei mūsų ekonomikos pertvarkai, modernizavimui, ir mes ketinam panaudoti šią sąveiką būtent taip“, – sakė V.Putinas.
Tačiau, pasak jo, tam reikia laiko ir investicijų. „Štai taip, per du mėnesius atverti savo rinką mes negalėsime“, – dar kartą pabrėžė Rusijos prezidentas.
Rusiją „suglumino ir nuvylė“ ES kritika dėl Ukrainos
Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį pareiškė, kad ją suglumino ES kaltinimai, esą Maskva daro spaudimą Ukrainai, kad ši atsisakytų prekybos ir partnerystės sutarties su 28 šalių Bendrija.
„Maskva atkreipė dėmesį į bendrą ES prezidento Hermano Van Rompuy ir Europos Komisijos vadovo Jose Manuelio Barroso pareiškimą dėl Ukrainos, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Tokie pastarojo meto Europos politikų ir ES lyderių pareiškimai glumina ir kelia nusivylimą.“
J.M.Barroso ir H.Van Rompuy pirmadienį pareiškė, kad jie „griežtai nepritaria Rusijos pozicijai ir atitinkamiems veiksmams“ dėl Ukrainos.
Tuo metu Rusijos prezidento V.Putino atstovas anksčiau antradienį sakė, kad ES elgiasi neteisingai, kritikuodama Maskvą dėl Ukrainos sprendimo nepasirašyti asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Bendrija.
„Prezidentas jau ne kartą dėstė mūsų poziciją – ji skambėjo įvairiausiu lygiu. Šiuo atveju nedera kalbėti apie kokį nors spaudimą“, – sakė atstovas Dmitrijus Peskovas.
Šis pareiškimas buvo pirmasis viešas Rusijos atsakas į pirmadienį paskelbtą ES lyderių pranešimą, kuriame reiškiamas nepritarimas Maskvos veiksmams.
D.Peskovas pažymėjo, kad Rusija gerbia ir yra pasiruošusi pasveikinti bet kokį Ukrainos pasirinkimą, kuris yra tos suverenios šalies vidaus reikalas.
Pirmadienį paskelbtame ES prezidento ir Europos Komisijos vadovo pranešime griežtai kritikuojamas Rusijos spaudimas Ukrainai atsisakyti istorinės bendradarbiavimo sutarties su Bendrija, kurią ketinta pasirašyti šios savaitės pabaigoje, ir sakoma, kad susitarimas dar galimas.