Prieš metus krito ištikimas V.Putino bičiulis, „Rusijos geležinkelių“ vadovas Vladimiras Jakuninas. Prieš kelis mėnesius iš savo posto buvo išmestas Federalinės kovos su narkotikais tarnybos vadovas Viktoras Ivanovas.
Dar vienas netikėtas žingsnis žengtas praėjusią savaitę. Atleistas ilgametis V.Putino bendražygis, ištikimas jo sąjungininkas, Kremliaus administracijos vadovas Sergejus Ivanovas.
Ekspertai pastebėjo, kad tuo pačiu metu Rusijos lyderis pasirašė įsaką suburti 400 tūkstančių narių Nacionalinę gvardiją, kuriai vadovauti paskirtas buvęs V.Putino asmens sargybinis Viktoras Zolotovas, įpratęs klausyti savo vado įsakymų.
V.Putino veiksmai vis labiau primena paranojišką buvusio sovietų lyderio Josifo Stalino susidorojimą su buvusiais bendražygiais ir asmeninės galios stiprinimą. Jis buria asmeninę armiją ir atsikrato artimiausio rato žmonių, kurie žino per daug paslapčių ir gali pakenkti.
„Laikas, kai Putinas valdė kartu su savo draugais, baigiasi“, – tikino politikos analitikas, Oksfordo universiteto dėstytojas Vladimiras Pastuchovas. Jis pabrėžė, kad V.Putinas ne tik atleidžia buvusius bendražygius, bet dar ir pasistengia, kad šie būtų viešai pažeminti.
Gauna menkas pareigas
Dešimtmečius su V.Putinu dirbęs KGB veteranas S.Ivanovas savo laiku užėmė ir gynybos ministro, Saugumo tarybos sekretoriaus, vicepremjero postus. Dabar jis paskirtas į menkos reikšmės ekologijos ir transporto padėjėjo pareigas.
Tiesa, jis bent jau išsaugojo kažkokią darbo vietą. Buvęs Federalinės kovos su narkotikais tarnybos vadovas V.Ivanovas tiesiog išmestas į gatvę, o jo vadovauta tarnyba tapo vidaus reikalų ministerijos dalimi.
Pašalintas iš „Rusijos geležinkelių“ vadovo pareigų V.Jakuninas gavo vietą Federacijos taryboje, aukštesniuosiuose parlamento rūmuose.
Turėdamas galvoje ilgametę draugystę su V.Putinu, V.Jakuninas tikėjosi, kad bičiulis jam suteiks tarybos vadovo ar vicepirmininko pareigas. Paaiškėjo, kad V.Jakuninui netgi nesuteiktas kabinetas pagrindiniame Federacijos tarybos pastate, o vietoje prabangių „Mercedes“ ar „Volvo“ automobilių, skiriamų net vidutinio rango valdininkams, jam teks vairuoti „Ford Focus“.
V.Jakuninas neketino kęsti tokio pažeminimo ir atsisakė siūlomų paprasto tarybos nario pareigų.
Vis plačiau sklinda kalbos, kad savo pareigų gali netekti ir dar nuo V.Putino tarnybos Sankt Peterburgo miesto administracijoje su juo keliaujantis Igoris Sečinas. „Rosneft“ vadovo kėdė kliba vis labiau.
Pagrindinis kriterijus – paklusnumas
Ilgamečių bendražygių, puikiai pažįstančių Rusijos prezidentą vietas užima vidutinio rango beveidžiai biurokratai, kurie laikosi savo pareigose tik dėl V.Putino malonės ir pasiryžę linksėti galva po bet kokio jo sprendimo.
Naujasis Kremliaus administracijos vadovas Antonas Vaino yra puikus šio luomo pavyzdys. Iškilęs iš niekur ir viešai nuomonės nereiškiantis biurokratas puikiai tiko V.Putino renkamam pavaldinių būriui.
„Vietoje princo, kuris valdė su savo bičiuliais, dabar matome carą, kuris valdo su savo tarnais“, – konstatavo V.Pastuchovas.
„Vietoje princo, kuris valdė su savo bičiuliais, dabar matome carą, kuris valdo su savo tarnais“, – konstatavo V.Pastuchovas, teigdamas, kad šalies lyderis vis labiau stiprina valdžios vertikalę, kurioje pagrindinius sprendimus priims tik jis.
Vienas artimųjų ratas kol kas atlaiko V.Putino spaudimą. Tai su valstybės ekonominiais projektais, pinigų plovimu siejami oligarchai, kurie laikomi Rusijos prezidento kišenėmis ir sąskaitų valdytojais.
Borisas ir Arkadijus Rotenbergai, Genadijus Timčenko – šie veikėjai vis dar naudingi naujajai V.Putino sistemai.
Asmeninė V.Putino gvardija
Naujai suburta Nacionalinė gvardija taip pat patvirtina nuogąstavimus, kad V.Putinas seka J.Stalino galios centralizacijos ir totalitarinės valdžios keliu.
Ši gvardija suvienys vidaus reikalų ministerijos pareigūnus, OMON riaušių malšinimo pajėgas, greitojo reagavimo būrius (SOBR) – ir ji bus pavaldi pačiam Rusijos lyderiui.
Pavasarį paskelbus apie tokios gvardijos kūrimą, daugelis manė, kad ji bus skirta staigaus sukilimo malšinimui, tačiau dabar panašu, kad tai ir žinia Rusijos elitui.
Jei kas nors bandys kelti maištą Kremliaus rūmuose – jie susidurs su šimtatūkstantine V.Putino sargyba.