Tik atšokęs vestuves su jaunėle V.Putino dukra, K.Šamalovas prabilo apie dujų ir naftos produktų perdirbimu užsiimančios „Sibur“ kompanijos įsigijimą. Jau po metų jo sąskaitoje atsirado keistomis aplinkybėmis pasiskolintas 1 milijardas dolerių.
Paskola gauta iš Rusijos banko, kuriam vadovauja senas V.Putino bičiulis, o už šiuos pinigus įsigytos milžiniškos „Sibur“ kompanijos akcijos iškart pradėjo nešti pelną K.Šamalovui.
Pasak Rusijos opozicijos atstovo Vladimiro Milovo, K.Šamalovo turtai ėmė plaukti ryšių su Kremliui pavaldžiu „Gazprombank“ dėka. „Jis neįtikėtinai uždaras, tad labai sunku gauti detales apie susitarimus dėl paskolų. Kremlius šį banką laiko savo kišene“, – kalbėjo V.Milovas.
Kremlius griežtai atsisako komentuoti K.Šamalovo sėkmės istoriją ir jo ryšius su V.Putino dukra Katerina, kuri prieš kelis metus tapo jauno verslininko žmona.
„Putino dukros nėra įsitraukę nei į verslą, nei į politiką“, – aiškino Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. „Ponas Šamalovas yra gerai žinomas verslininkas. Jis veikia Rusijos federacijos įstatymų ribose. Jis daug metų buvo „Sibur“ kompanijos valdybos narys, o dabar akcininkas“, – dėstė D.Peskovas.
Tėvas – senas V.Putino bičiulis
Kai mažasis Kirilas dar tik lakstė pastalėje, jo tėvas Nikolajus jau mezgė vertingas politines pažintis. Jis buvo vienas iš „Ežerų“ kooperatyvo į šiaurę nuo Sankt Peterburgo vadovų. Šiame vasarnamių komplekse namus turi nusipirkęs beveik visas Kremliaus elitas. Tarp jų – pats Vladimiras Putinas.
N.Šamalovas greitai tapo ir vienu iš „Rossija“ banko dalininkų, kuris per 15 metų tapo vienu stambiausių Rusijos bankų.
Po 2014 metų kovo mėnesio Krymo aneksijos JAV sankcijos palietė būtent šį banką, kurį JAV valstybės departamento pareigūnai vadino „asmeniniu Rusijos elito banku“.
Sėkmė aplankė ne tik 1982 metais gimusį N.Šamalovo sūnų Kirilą, tapusį paties V.Putino žentu. Sėkmingu verslininku save gali tituluoti ir 1970 metais gimęs Jurijus Šamalovas.
Karinę jūrų inžineriją ir tarptautinę prekybą studijavęs Jurijus staiga šoktelėjo karjeros laiptais. V.Putinui vadovaujant Sankt Peterburgo miesto tarybos užsienio prekybos komitetui, šis, ką tik iš universiteto suolo atėjęs jaunuolis tapo tarybos nariu.
2000-aisiais metais V.Putinui atėjus į valdžią Kremliuje ir susirūpinus stambiausio dujų koncerno „Gazprom“ veikla būtent broliai Šamalovai tapo patikimais vyrukais, kurie padėjo tvarkyti reikalus.
2003 metais Jurijus tapo „Gazfond“, nuo „Gazprom“ atskirto finansinio fondo nariu. Šis fondas buvo skirtas „Gazprom“ darbuotojų pensijų kaupimui. Vėliau iš šio fondo susikūrė ir „Gazprombank“ bankas, kurio vadovo pavaduotoju taip pat tapo J.Šamalovas.
Kartu su broliu kilo ir jaunėlis Kirilas. Dar net nebaigęs universiteto, būdamas 20 metų jis jau buvo įdarbintas „Gazprom“ užsienio prekybos skyriuje. Jis ten dirbo iki 2008 metų. O tada tapo „Sibur“ viceprezidentu, atsakingu už verslo administravimą.
Turtai pasipylė po vestuvių
2014 metų kovo mėnesį K.Šamalovas paliko „Sibur“ valdybą, pasilikdamas savo akcijų dalį. Po keturių mėnesių naujai iškeptas V.Putino žentas jau užregistravo savo kompaniją „Yauza 12“, kuriai vadovavo tik jis pats.
Netrukus „Yauza 12“ nusipirko 17 proc. „Sibur“ akcijų, kurias iki tol valdė V.Putino bičiulis Genadijus Timčenko. Tai reiškia, kad V.Putino žento rankose atsidūrė 21,3 proc. stambiausios Rusijos naftos ir dujų produktų parengimo įmonės akcijų.
Kaip 32 metų vyrukas, iki tol dirbęs tik kompanijos valdyboje, staiga sugebėjo sukaupti tokį turtą, kad įsigytų milžinišką dalį stambios kompanijos akcijų?
Tyrimas rodo, kad „Yauza 12“ pasiskolino net 1,3 mlrd. JAV dolerių. Iš kur? Iš banko, kurio vadovo pavaduotoju dirba K.Šamalovo brolis Jurijus – „Gazprombank“. Pats J.Šamalovas susilaikė nuo bet kokių komentarų.
Ekspertai skaičiuoja, kad K.Šamalovo turimų akcijų dalis „Sibur“ jau verta maždaug 2 mlrd. dolerių.
Tiesa, gruodžio mėnesį Kinijos kompanija „Sinopec“ nusipirko 10 proc. „Sibur“ akcijų už 1,34 mlrd. JAV dolerių. Tai reiškia, kad V.Putino žento turimų akcijų rinkos vertė jau siekia 2,85 mlrd. JAV dolerių.