Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vokietija atlyžo: Ukraina iš sąjungininkų gaus iki 178 senesnių vokiškų tankų

NATO sąjungininkių spaudimą dėl vokiškų tankų perdavimo Ukrainai patyręs Berlynas atlyžo ir kartu su Nyderlandais bei Danija priėmė sprendimą perduoti kariaujančiai šaliai iki 178 senesnės gamybos vokiškų tankų „Leopard 1“.
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius / „DPA“/„Picture-Alliance“/„Scanpix“

Antradienį Berlynas paskelbė, kad Vokietija, Nyderlandai ir Danija perduos Ukrainai iki 178 senesnės kartos tankų „Leopard 1“, kad padėtų Kyjivui apsiginti nuo Rusijos agresijos, pranešė leidinys „Financial Times“ („FT“).

Planas tiekti daugiau tankų, nei tikėtasi, paskelbtas Vokietijos gynybos ministrui Borisui Pistoriui netikėtai apsilankius Ukrainoje, kur jis susitiko su prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

V. Zelenskis išreiškė padėką, tačiau dar kartą paragino Vokietiją ir kitas Vakarų sąjungininkes paspartinti tiekimą.

„Neseniai priimti sprendimai dėl tankų koalicijos ir mūsų Europos draugų iniciatyva... tikrai gali suteikti mums paritetą mūšio lauke, – sakė V.Zelenskis. – Reikia suprasti, kad tai priklauso nuo laiko, nuo tankų koalicijos įrangos kiekio ir modernumo“.

Antradienį vykusio vizito Kyjive metu B.Pistorius, duodamas interviu leidiniui „Bild“, patvirtino Vokietijos įsipareigojimą suteikti Ukrainai 14 tankų „Leopard 2A6“ iki kovo pabaigos.

Gynybos ministras pripažino, jog išlieka pavojus, kad tankų pristatymas gali vėluoti, tačiau užtikrino, jog „daro viską, kad taip nenutiktų“.

Jau beveik metus trunkantį karą Ukrainoje B.Pistorius pavadino „išsekimo karu“ ir pabrėžė, jog Ukraina yra verta susižavėjimo bei „tvirtos ir visapusiškos paramos“.

Vertindamas Ukrainos galimybes laimėti karą ir atsiimti okupuotas teritorijas Kryme ir Donbase gynybos ministras spėliojimą apie galimą karo baigtį prilygino žiūrėjimui į „krištolinį rutulį“ būrėjos salone.

Žurnalistui paklausus, ar pasaulis būtų geresnis be Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Vokietijos diplomatas atsakė: „Manau, kad taip, tai galima pasakyti be dvejonių ar kompromisų, taip“.

Vokietijos ekonomikos ministerija dar antradienį pranešė, kad išdavė licencijas šalies ginkluotės bendrovėms eksportuoti į Ukrainą iki 178 tankų „Leopard 1“, informavo „FT“.

„AFP“/„Scanpix“/Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius ir Ukrainos kolega Oleksijus Reznikovas pozuoja su tanko „Leopard 2“ modeliu
„AFP“/„Scanpix“/Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius ir Ukrainos kolega Oleksijus Reznikovas pozuoja su tanko „Leopard 2“ modeliu

Šiuos tankus, kurių Vokietijos kariuomenė atsisakė prieš du dešimtmečius, reikės modernizuoti.

Transporto priemonių skaičius priklausys nuo to, kiek „Leopard 1“ tankų bus galima suremontuoti, ir bus siekiama pristatyti mažiausiai 100 tankų, teigiama bendrame Vokietijos, Nyderlandų ir Danijos valdžios institucijų pareiškime.

Jame priduriama, kad prie iniciatyvos gali prisijungti ir kiti partneriai, o Belgija taip pat parodė „pradinį susidomėjimą dalyvauti“ šioje schemoje.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas teigė, kad pagal susitarimą numatoma „iki vasaros gauti 20-25 šiuos tankus, iki metų pabaigos – apie 80, o iki 2024 m. – daugiau kaip 100 Leopard 1 tankų“.

Vokiečių leidinys „Der Spiegel“ pranešė, kad Vokietijos ginklų gamintojas „Rheinmetall“ taip pat prisijungs prie šios schemos: bendrovė užsitikrino galimybę įsigyti 88 sandėliuose laikomus tankus „Leopard 1“ ir pradės jų parengimo kovai darbus.

„AFP“/„Scanpix“/Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius Kyjive
„AFP“/„Scanpix“/Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius Kyjive

„FT“ atkreipė dėmesį, jog Berlyno sprendimas perduoti daugiau tankų Ukrainai žymi reikšmingą politikos pokytį. Dar neseniai Vokietija po kelias savaites trukusio NATO sąjungininkų spaudimo nusprendė atsiųsti 14 pažangesnio modelio „Leopard 2“ tankų, kurie yra greitesni ir turi galingesnes patrankas. Kancleris Olafas Scholzas ilgai abejojo, ar aprūpinti šalį sunkiaisiais šarvuočiais, baimindamasis, kad tai padidins tiesioginės Rusijos ir NATO konfrontacijos riziką.

Buvęs Ukrainos gynybos ministras ir dabartinis vyriausybės patarėjas saugumo klausimais Andrijus Zagorodniukas leidiniui „FT“ teigė, kad labai svarbu „kuo greičiau“ užtikrinti daugiau tankų.

Jis pabrėžė, kad labai svarbi tinkama techninė parama, įskaitant atsarginių dalių tiekimą ir mokymus.

„Nėra nieko blogiau, kai pamatai, kad kažkas sugenda, o tada turi tai pristatyti į Vokietiją taisyti“, – sakė A.Zagorodniukas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais