Tik Britanija gali inicijuoti Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį ir tokiu būdu pradėti oficialų išstojimo iš ES procesą.
Premjeras Davidas Cameronas, kuris rengiasi palikti vyriausybės vadovo postą, leido suprasti, jog tam gali prireikti kelių mėnesių. Tuo tarpu dauguma ES šalių lyderių ragina Britaniją kuo greičiau pradėti procesą.
A.Merkel atstovas spaudai Steffenas Seibertas pirmadienį sakė, kad „jei vyriausybei reikia pagrįsto laikotarpio tai atlikti, mes tai gerbiame“, tačiau neapibrėžtumas negali tęstis amžinai.
„Aišku viena: kol Britanija nepateikė oficialaus pranešimo, nebus jokių neformalių preliminarių derybų dėl pasitraukimo sąlygų“, – sakė S.Seibertas.
Stiprins politinę sąjungą
Tuo metu Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai pirmadienį pažadėjo stiprinti Europos Sąjungą (ES) reaguojant į šoką sukėlusį Didžiosios Britanijos sprendimą pasitraukti iš šio bloko.
„Mes imsimės tolesnių žingsnių politinės sąjungos Europoje link ir kviečiame kitas Europos valstybes prisidėti prie šių mūsų pastangų“, – sakoma bendrame Franko-Walterio Steinmeierio ir Jeano-Marco Ayrault pareiškime.
Dviejų iš daugiausiai ES biudžetui skiriančių valstybių diplomatijos vadovai pareiškė, kad „Vokietija ir Prancūzija turi pareigą stiprinti solidarumą ir sanglaudą Europos Sąjungoje“.
Tačiau jie tai pat davė ženklą, kad yra linkę pritarti „skirtingų greičių“ Bendrijai, pridurdami, „mes turime pripažinti, jog valstybės narės turi skirtingo laipsnio integracijos siekius“.
Du centro dešiniųjų stovyklos politikai siūlo didesnę sanglaudą trijose pagrindinėse politikos srityse: vidaus ir išorės saugumo, migrantų ir pabėgėlių krizės bei pinigų ir ekonomikos srityse.