2023 01 25 /08:17

Vokietija žada greitą atsakymą dėl kovinių tankų Ukrainai

Tikimasi, kad trečiadienį Berlynas paskelbs sprendimą dėl galingų vokiečių gamybos kovinių tankų „Leopard“, kurių seniai siekia Kyjivas, eksporto.
„Leopard 2“ tankas
„Leopard 2“ tankas / „Scanpix“ nuotr.

Vokietija taip pat paragino sąjungininkus pradėti mokyti Ukrainos pajėgas jais naudotis.

Pastarosiomis savaitėmis Vakarų šalys žadėjo ukrainiečiams padėti atremti Rusijos invaziją vis sudėtingesne karine technika, o Kyjivas labiausiai nori kovinių tankų.

Antradienį Berlynas sutikimo dar nedavė, tačiau Vokietijos žiniasklaida, įskaitant laikraštį „Der Spiegel“ ir naujienų kanalą NTV, pranešė, kad kancleris Olafas Scholzas jį suteiks.

Pranešimas turi pasirodyti trečiadienį, o kartu turėtų būti paskelbtas leidimas kitoms šalims, įskaitant Lenkiją, Ukrainai perduoti savo tankų „Leopard“, pranešė leidiniai.

Vašingtonas taip pat linksta link sprendimo nusiųsti Ukrainai nemažai tankų „Abrams M1“, laikraščiui „The Wall Street Journal“ teigė JAV pareigūnai.

Laisvųjų demokratų partija (FDP), Vokietijos valdančiosios koalicijos narė, antradienio vakarą tviteryje parašė: „Vokietija siunčia „Leopard“ [ir] „Panzer“ į Ukrainą!“

Kyjivas ir kelios jo sąjungininkės jau kelias savaites ragina Berlyną leisti pristatyti „Leopard“, tačiau praėjusią savaitę Vokietijoje vykusiame, JAV vadovautame Ukrainos sąjungininkių susitikime sprendimas nebuvo priimtas.

Naujasis Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius sakė, kad jis „aiškiai paragino šalis partneres, kurios turi parengtų dislokavimui tankų „Leopard“, apmokyti Ukrainos pajėgas dirbti su šiais tankais“.

„Tikiuosi, kad sprendimas bus priimtas netrukus“, – pridūrė jis po Berlyne įvykusių derybų su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

„Privalome aprūpinti Ukrainą sunkesnėmis ir pažangesnėmis sistemomis ir turime tai padaryti greičiau“, – teigė B.Pistorius.

„Ilgalaikė žymė“

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas perspėjo, kad tankų pristatymas „neatneš nieko gero būsimiems santykiams“ tarp Berlyno ir Maskvos.

„Jie paliks ilgalaikę žymę“, – sakė jis.

Pagal Berlyno karo ginklų kontrolės taisykles šalys, naudojančios Vokietijoje pagamintą ginkluotę, privalo prašyti Berlyno leidimo, jei nori ją perduoti trečiajai šaliai.

Varšuva, viena iš šalių, aktyviausiai raginančių leisti perduoti Ukrainai „Leopard“, šio mėnesio pradžioje pareiškė, kad yra pasirengusi pristatyti Kyjivui 14 tokių tankų kaip tarptautinės koalicijos narė.

Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas antradienį pareiškė, kad jo šalis jau išsiuntė oficialų prašymą.

Tuo metu Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai patvirtino, kad toks prašymas gautas, ir teigė, kad jis bus išnagrinėtas „skubos tvarka“.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis sakė, kad tikisi „greito“ vokiečių atsakymo, ir apkaltino juos „vilkinimu, dvejojimu ir sunkiai suprantamu elgesiu“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo vakariniame kreipimesi pareiškė, kad diskusijos dėl tankų perdavimo „turi baigtis sprendimais“ ir kad „sąjungininkės turi reikiamą tankų skaičių“, kurio reikalauja jo šalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis