Epidemiologinę padėtį Vokietijoje stebintis Roberto Kocho institutas (RKI) pranešė, kad užkrečiamumo rodiklis padidėjo iki 1,1, – tai reiškia, kad 10 žmonių, sergančių COVID-19, užkrečia vidutiniškai 11 kitų žmonių.
Dar prieš kelias dienas šis rodiklis siekė 0,65, o RKI yra perspėjęs, jog užkrečiamumo rodiklis turi neviršyti 1, jei protrūkį siekiama kontroliuoti ir apskritai laikyti lėtėjančiu.
Kas vyksta? Nemažai apžvalgininkų iškart pastebėjo, kad užkrečiamumo rodiklis pradėjo didėti kelios dienos po to, kai daugelis Vokietijos žemių pranešė apie suvaržymų švelninimą – pamažu atidaromi restoranai, sporto salės, parduotuvės, vaikų žaidimų aikštelės.
Tačiau ne viskas taip paprasta – laiko nuo apribojimų sušvelninimo tiesiog praėjo per mažai, kad būtų galima daryti niūrias išvadas.
Protestai ir alus parke
Kaip pastebi „The Guardian“, Vokietija, kuri pirmaisiais naujojo koronaviruso protrūkio mėnesiais su krize tvarkėsi kur kas geriau nei kitos Vakarų Europos šalys, dabar ima suvokti, kad net kompetentingi sprendimai gali tapti našta.
Kadangi Vokietijoje ligoninės taip ir nebuvo užkištos pacientais, politikams čia daug sunkiau įtikinti visuomenę, kad reikia griežtai laikytis socialinio atstumo.
O dabar šis fenomenas, kurį šalies kovos su epidemija veidas, virusologas Christianas Drostenas vadina „prevencijos paradoksu“, jau skatina nuogąstavimą dėl antrosios infekcijų bangos.
Kanclerė Angla Merkel apie naujausią socialinių apribojimų švelninimo etapą pranešė praėjusį trečiadienį. Kitaip pasielgti jai nebuvo lengva: federalinę vyriausybę spaudė ir 16 Vokietijos žemių lyderiai, ir bulvarinis leidinys „Bild“, ir, žinoma, į protestus išėję sąmokslo teorijų šalininkai.
Aišku, daugelis taisyklių dėl higienos išliko, o buvo paskelbta ir naujų. Tačiau atrodo, kad labai nemažai vokiečių tiesiog nusprendė: karantinas baigėsi.
Vietos žurnalistai skelbia, kad beveik visą praėjusią savaitę vokiečiai šalies miestų gatvėse elgėsi pastebimai laisviau nei anksčiau – žmonės rinkosi į saulėtus parkus, kur būriais gurkšnojo alų ar tiesiog mėgavosi pavasariu.
Labai nemažai vokiečių tiesiog nusprendė: karantinas baigėsi.
Miunchene, Štutgarte, Berlyne ir kituose miestuose į protestus prieš suvaržymus rinkosi tūkstantinės minios, o tarp šių žmonių buvo daug kraštutinių dešiniųjų ir antivakserių.
Be to, nors kaukes Vokietijoje privaloma dėvėti parduotuvėse ir viešajame transporte, policija baudų už tokio nurodymo nesilaikymą beveik nedalina, tad beveik niekas kaukių jau ir nedėvėjo.
Skambios išvados – skubotos
Turbūt logiška, kad daug kas nė nenustebo, kai RKI savaitgalį pranešė apie padidėjusį užkrečiamumo rodiklį.
Apribojimų švelninimo priešininkai iškart sujudo – juk esą tai įrodymas, kad net tik iš dalies grįžti prie įprasto gyvenimo dar anksti.
Bet iš tiesų išvados būtų skubotos. Visų pirma, COVID-19 užkrečiamumo rodiklis apskaičiuojamas specialiai ignoruojant trijų pastarųjų dienų duomenis ir atsekant patvirtintus atvejus iki tikėtinos užsikrėtimo dienos. Kitaip tariant, informacija maždaug savaitės senumo.
Tad būtent savaitgalį padidėjęs užkrečiamumo rodiklis neatspindi, kokią įtaką viruso plitimui padarė naujausi apribojimų sušvelninimai. Tiesa, pirmųjų atpalaidavimų būta ir anksčiau – nuo balandžio 20-osios.
Pats RKI ragina atsargiai vertinti naujausius duomenis. Juk kadangi naujų infekcijų Vokietijoje užfiksuojama gerokai mažiau nei protrūkio piko metu, naujausia informacija labai priklausoma nuo iš tiesų menkų statistinių svyravimų.
Lokalizavo kovą su virusu
Vis dėlto yra matematikų, kurie analizuoja pandemijos plitimą ir mano, kad jau galima įžvelgti „naują dinamiką“.
„Yra ženklų, kad reprodukcijos rodiklis vėl didėja, – teigė Ilmenau technologinio universiteto profesorius Thomas Hotzas. – Ir jei įvertintume, kaip žmonės pradėjo elgtis didžiuosiuose miestuose, tokia tendencija manęs visai nestebina.“
Kita vertus, yra ir teigiamų naujienų. Aktyvių infekcijos atvejų skaičius Vokietijoje sekmadienį sumažėjo iki 17,4 tūkst., o tai reiškia, kad tokie užsikrėtimai tesudaro 10 proc. visų patvirtintų užsikrėtimų šalyje.
Tikimasi, kad nauja lokalizuota „avarinio stabdžio“ sistema efektyviai pakeis strategiją, kai buvo taikomas nacionalinis užsidarymas.
Antraip tariant, net jei virusas iš tiesų ir vėl įsibėgėja, startinės jo pozicijos kur kas kuklesnės nei prieš, pavyzdžiui, mėnesį. Be to, naujausius duomenis dėl užkrečiamumo galėjo iškreipti tai, kad buvo atrasti židiniai mėsos perdirbimo priemonės ir globos namuose.
Pagal A.Merkel paskelbtą nutarimą, Vokietijos institucijos turi įjungti „avarinį stabdį“ ir pakartotinai įvesti socialinius draudimus, jei užsikrėtimo rodiklis padidės daugiau kaip 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų per septynias dienas.
Iki savaitgalio šį limitą šalyje buvo peržengę vos trys municipalitetai. Vienas – šiaurinėje Šlėzvigo-Holšteino žemėje, kitas – rytinėje Tiuringijoje, o trečiasis – vakarinėje Šiaurė Reino-Vestfalijos žemėje.
Tikimasi, kad nauja lokalizuota „avarinio stabdžio“ sistema efektyviai pakeis strategiją, kai buvo taikomas nacionalinis užsidarymas. Viliamasi, kad tokia tvarka taip pat padės sulėtinti viruso plitimą ir sumažins antrąją jo bangą rudenį.