Po to, kai vienas čekas karys, apmokytas Didžiojoje Britanijoje, susprogdino R.Heydrichą, kai šis važiavo automobiliu, naciai sulygino su žeme Lidicės ir Ležakų kaimus; per baudžiamąją operaciją iš viso 15 tūkst. žmonių buvo suimti, nužudyti arba išvežti į koncentracijos stovyklas.
„Mintys apie pasibjaurėtinus teroro veiksmus Lidicėje ir Ležakuose pripildo mane liūdesio ir gėdos“, – rašoma J.Gaucko laiške, kuris penktadienį buvo atsiųstas Čekijos prezidentui Vaclavui Klausui.
„Vokietija suvokia savo istorinę atsakomybę“, – pridūrė jis, likus kelioms dienoms iki šių žudynių 70-ųjų metinių.
R.Heydrichas, kuris buvo vienas iš žydų Holokausto sumanytojų ir aukščiausias nacių pareigūnas Bohemijos ir Moravijos protektorate, apėmusiame dabartinės Čekijos teritoriją, mirė 1942 metų birželio 4 dieną nuo žaizdų, patirtų per išpuolį.
Birželio 10-ąją naciai sušaudė visus vyrus Lidicės kaime, buvusiame už maždaug 20 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Prahos. Šiame kaime gyveno apie 500 žmonių.
Kaimo moterys buvo išsiųstos į koncentracijos stovyklas. Dalis vaikų buvo perduoti auginti Vokietijos šeimoms, o kiti nužudyti Chelmno mirties stovyklos dujų kamerose.
Birželio 24-ąją naciai nužudė per 30 žmonių Ležakų kaime, buvusiame už maždaug 100 kilometrų į rytus nuo Pragos.
„Niekada neužmiršime šių negailestingų nusikaltimų ir neapsakomų kančių, kurias vokiečiai sukėlė vyrams, moterims ir vaikams Lidicėje ir Ležakuose“, – pažymėjo J.Gauckas.
„Noriu patikinti jus ir čekų tautą, kad mes dalijamės skausmu dėl šių aukų ir užjaučiame išsigelbėjusius, kurių dalis tebegyvena“, – pridūrė jis, pavadinęs R.Heydricho nužudymą „narsiu“ veiksmu.
V.Klausas padėkojo J.Gauckui už šį laišką, kuris yra „teigiamas ženklas mūsų šaliai“ ir „stiprus pranešimas apie tragišką okupacijos laikotarpį bei nacių nusikaltimus“.
Septyni čekų oro desantininkai, dalyvavę išpuolyje prieš R.Heydrichą, buvo nukauti arba nusižudė 1942 metų birželio 18 dieną vienoje Prahos bažnyčioje po kelias valandas trukusio susirėmimo su nacių specialiosiomis pajėgomis.
Tų pačių metų spalį naciai taip pat nužudė 254 šiems kariams padėjusius žmones ir jų šeimos narius per devynias valandas trukusias egzekucijas Mauthauzeno koncentracijos stovykloje Austrijoje.