Daugelis Vokietijoje tikėjosi, kad Donaldo Trumpo pergalė JAV rinkimuose privers koaliciją laikytis kartu, nes baimintasi, kad būsimasis prezidentas sudrausmins didžiausią Europos ekonomiką – prekybos karas bus nukreiptas prieš jai itin svarbią automobilių pramonę.
Tačiau galiausiai net ir iškilusios D.Trumpo grėsmės nepakako, kad susiskaldžiusios partijos užmirštų savo nesutarimus.
Olafo Scholzo socialdemokratų partijos, Žaliųjų ir Ch.Lindnerio Laisvosios demokratų partijos (FDP) koalicijos krizinės derybos užvirė po to, kai FDP paskelbė dokumentą su reikalavimais dėl liberalių ekonominių reformų, kuriems kitoms dviem partijoms buvo sunku pritarti.
Trečiadienio vakarą per dramatišką trijų partijų lyderių susitikimą kanceliarijoje Ch.Lindneris pareiškė O.Scholzui, kad nemato galimybių tęsti koaliciją, ir paragino jį sudaryti sąlygas pirmalaikiams rinkimams.
Tai privertė O.Scholzą paskelbti, kad jis atleidžia Ch.Lindnerį iš pareigų, POLITICO sakė du su diskusijomis susipažinę asmenys.
Nors O.Scholzas gali siekti toliau valdyti mažumos vyriausybėje, jis neturi daugumos, kad galėtų priimti biudžetą, todėl didėja nepasitikėjimo balsavimo ir pirmalaikių rinkimų tikimybė, kurie gali įvykti kovo pradžioje.
FDP yra mažiausia koalicijos partija ir šiuo metu jos rinkėjų balsai tesiekia 4 proc., t. y. nesiekia ribos, reikalingos norint patekti į Vokietijos parlamentą per rugsėjį vyksiančius federalinius rinkimus, o tai reiškia, kad jos lyderiai svarsto galimybę nutraukti koaliciją, kad išsaugotų savo politinę ateitį.
Praėjusią savaitę žiniasklaidai nutekintame Ch.Lindnerio politikos dokumente raginama mažinti mokesčius ir mažinti klimato politiką, kad būtų skatinamas ekonomikos augimas – dėl šių dviejų pozicijų partija nesutaria su savo koalicijos partneriais.
Vyriausybės derybose svarbiausia, kad parlamentas patvirtintų 2025 m. biudžetą, kuriame trūksta mažiausiai 2,4 mlrd. eurų, o galbūt ir kur kas daugiau, taip pat kad būtų susitarta dėl priemonių, skirtų šalies ekonomikai atgaivinti.
Tikimasi, kad D. Trumpo pergalė darys didelį spaudimą didžiausiai Europos ekonomikai. Vokietijos ekonomikos instituto (IW) atliktoje analizėje apskaičiuota, kad naujas prekybos karas per ketverius D. Trumpo valdymo metus Vokietijai gali kainuoti 180 mlrd. eurų.