Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Volodymyras Zelenskis pakvietė Švediją prisijungti tiriant lainerio sudužimą Irane

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį telefonu aptarė su Švedijos ministru pirmininku Stefanu Lofvenu ankstesnę dieną Teherane įvykusį ukrainiečių oro bendrovės keleivinio lėktuvo katastrofą, per kurią žuvo dešimtys abiejų valstybių piliečių.
Irane sudužo Ukrainai priklausantis keleivinis lėktuvas „Boeing 737“
Irane sudužo Ukrainai priklausantis keleivinis lėktuvas „Boeing 737“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak prezidentūros Kijeve, V.Zelenskis pareiškė užuojautą ir palaikymą dešimties žuvusių švedų artimiesiems.

„Ukrainą pribloškė ši tragedija. Ačiū už jūsų solidarumą ir užuojautą“, – pabrėžė jis.

V.Zelenskis pridūrė, kad Ukraina yra pasirengusi aktyviai dalyvauti tyrime dėl katastrofos priežasčių, laikydamasi tarptautinės teisės, ypač Čikagos civilinės aviacijos konvencijos. Jis priminė, jog išvakarėse į Iraną atvyko ukrainiečių ekspertų grupė, prisidėsianti prie tyrimo.

„Dedame visas reikiamas pastangas, kad išsiaiškintume šios aviakatastrofos priežastis; esame pasirengę glaudžiai bendradarbiauti su Švedija šiuo klausimu. Mūsų užduotis – išsiaiškinti tiesą“, – pareiškė Ukrainos prezidentas ir, kaip teigiama pranešime, „pakvietė Švediją prisijungti prie tyrimo“.

S.Lofvenas savo ruožtu Švedijos vardu pareiškė užuojautą savo kolegai, pabrėždamas, kad Stokholmas yra pasirengęs padėti užtikrinti tyrimo skaidrumą.

„V.Zelenskis pažymėjo, kad Ukraina visą parą palaiko ryšius su specialistų grupe Teherane, ir kad informuos partnerius apie tyrimo eigą“, – nurodoma pranešime.

Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) reiso PS752 laineris „Boeing 737-800“, turėjęs skristi į Kijevą, trečiadienį anksti ryte sudužo vos pakilęs iš Teherano tarptautinio oro uosto. Žuvo visi 176 juo skridę žmonės – 167 keleiviai ir devyni įgulos nariai.

VIDEO: Paviešinti vaizdai, užfiksuoti iš įvykio vietos po Ukrainos oro linijų lėktuvo aviakatastrofos

Katastrofa įvyko tvyrant itin didelei įtampai tarp Irano ir Jungtinių Valstijų po praeitą savaitę Vašingtono organizuoto karinio smūgio Irako sostinėje, per kurį buvo nukautas įtakingas iraniečių generolas.

Kelios valandos prieš sudūžtant ukrainiečių laineriui Iranas paleido virtinę balistinių raketų į karines bazes Irake, kuriose laikoma JAV karių. Vis dėlto kol kas nebuvo jokių ženklų, kad katastrofa kaip nors susijusi su šiuo konfliktu.

V.Zelenskis anksčiau perspėjo „nespekuliuoti“ dėl katastrofos, papildžiusios amerikiečių bendrovės „Boeing“ pastarojo meto nesėkmių virtinę, priežasčių.

Irano civilinės aviacijos organizacijos vadovas Ali Abedzadeh savo ruožtu sakė, kad šiitiška respublika bendradarbiaus su Ukraina, bet neperduos lainerio savirašių prietaisų Jungtinėms Valstijoms, nepalaikančioms diplomatinių santykių su Teheranu.

VIDEO: Irane sudužus Ukrainos keleiviniam lėktuvui žuvo 176 žmonės

Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO), kuriai priklauso Iranas, Ukraina ir JAV, taisyklės skelbia, kad aviacijos katastrofų tyrimui vadovauja šalis, kurios teritorijoje įvyko incidentas.

Tačiau, pasak aviacijos ekspertų, yra nedaug šalių, pajėgių išanalizuoti juodųjų dėžių informaciją. Tarp tokių minima Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija ir Jungtinės Valstijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai