2017 05 02 /18:03

A.Merkel nekeičia pozicijos: sankcijos Rusijai bus panaikintos tik įgyvendinus Minsko susitarimus

Padėtis Ukrainoje kelia rimtą nerimą, pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per spaudos konferenciją po derybų Sočyje su Vokietijos kanclere Angela Merkel. Tačiau ši dar kartą pabrėžė, kad įsipareigojimų reikia laikytis ir Rusijai, bei pridūrė, jog dėl Ukrainos esama „esminių nuomonių skirtumų“.
Angelos Merkel ir Vladimiro Putino susitikimas Sočyje
A.Merkel ir V.Putino spaudos konferencija / „Scanpix“/AP nuotr.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį pareiškė, kad norėtų panaikinti Rusijai taikomas sankcijas, kai bus įgyvendinti Minsko susitarimai, ir atkreipė dėmesį į Vokietijos ir Rusijos ryšius ekonomikos bei kitose srityse.

„Norėčiau, kad mes pasiektume galimybę panaikinti sankcijas, įgyvendinus Minsko susitarimus“, – sakė A.Merkel po derybų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu surengtoje spaudos konferencijoje.

„Tačiau mes mezgame dvišalius kontaktus ekonomikos, jaunimo mainų, mokslo srityse“, – kalbėjo kanclerė.

A.Merkel taip pat pavadino Rusiją konstruktyvia partnere, organizuojant Didžiojo dvidešimtuko viršūnių susitikimą Hamburge liepos mėnesį.

„Pasaulio įvykiai rodo, kad daugiašalis bendradarbiavimas yra naudingas visiems – tai yra būtent tai, ko mums reikia, ir mes toliau dirbsime šioje dvasioje“, – pareiškė A.Merkel.

„Tik ką siaurame rate vykusiame susitikime, kaip jau minėjau, mes kalbėjomės ir apie padėtį Ukrainoje, kuri kelia rimtą nerimą. Mes su ponia Merkel nuolat palaikome kontaktą ir su kitais „Normandijos ketverto“ dalyviais“, – pridūrė V.Putinas.

„Scanpix“/AP nuotr./Angelos Merkel ir Vladimiro Putino susitikimas Sočyje
„Scanpix“/AP nuotr./Angelos Merkel ir Vladimiro Putino susitikimas Sočyje

„Per derybas su A.Merkel mes patvirtiname, kad būtina laikytis Minsko susitarimų“, – pažymėjo jis.

Vokietijos kanclerė A.Merkel sakė norinti, kad Ukraina galėtų prieiti prie savo valstybinės sienos Donbase.

Vokietijos kanclerė A.Merkel sakė norinti, kad Ukraina galėtų prieiti prie savo valstybinės sienos Donbase.

Ji taip pat sakė paprašiusi V.Putino padėti užtikrinti gėjų teises Čečėnijoje, iš kur gauta pranešimų apie jų persekiojimus.

„Paprašiau prezidento Putino panaudoti savo įtaką šių mažumų teisėms ginti“, – kalbėjo ji.

„Aš sakiau, kad esu gavusi itin neigiamų pranešimų apie tai, kas darosi su homoseksualais Čečėnijoje, paprašiau pono prezidento, kad pasinaudotų savo įtaka šių mažumų teisėms ginti“, – kalbėjo A.Merkel.

V.Putinas padėties dėl gėjų teisių Čečėnijoje nekomentavo.

Žiniasklaidoje medžiagos apie homoseksualų pagrobimus, kankinimus ir žudymus Čečėnijoje pasirodė praėjusį mėnesį. Čečėnijos valdžia tokius kaltinimus neigia. Tyrimų komitetas ir vietinė prokuratūra nurodė, kad pradėtas atitinkamas tyrimas.

V.Putinas taip pat pareiškė, kad be tiesioginio dialogo tarp Kijevo ir Donbaso neįmanoma sureguliuoti konflikto Ukrainos pietryčiuose.

„Reikia, galų gale, pasiekti, kad Kijevo valdžios atstovai ir tų nepripažintų respublikų atstovai atsidurtų prie vieno derybų stalo. Neįmanoma pasiekti konflikto sprendimo be tiesioginio konfliktuojančių šalių dialogo“, – sakė V.Putinas, atsakydamas į žurnalisto klausimą.

Jis išreiškė viltį, kad kada nors tai bus pasiekta.

Apie naujus planus nekalba

V.Putinas kalbėjo, kad būtina nuosekliai realizuoti anksčiau pasiektus susitarimus, nors Kijevui tam esą lieka vis mažiau galimybių.

„Esu visiškai įsitikinęs, kad šiandieninė Kijevo valdžia praleido, galbūt, galimybę realizuoti šios Minsko susitarimus tada, kai ji turėjo tokias vidaus politikos galimybes. Šiandien jų jau yra mažiau. Viršutinio politinio ešelono galimybės, švelniai kalbant, yra žymiai kuklesnės“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.

Jis pabrėžė, kad pastangas būtina tęsti „Normandijos“ formatu būtent Minsko susitarimų plotmėje.

„Dar kartą noriu pabrėžti: negalima kurti planų, nepasiekus ankstesniųjų realizavimo“, – pažymėjo V.Putinas.

A.Merkel irgi pareiškė, kad būtinybės paruošti naują susitarimą dėl taikaus Ukrainos konflikto sureguliavimo nėra.

„Nemanau, kad būtų tikslinga sudaryti naują susitarimą“, – sakė A.Merkel, kuri teigė, kad taip pat yra nepatenkinta augančia rytinių Ukrainos regionų atskirtimi.

„Scanpix“/AP nuotr./Angelos Merkel ir Vladimiro Putino susitikimas Sočyje
„Scanpix“/AP nuotr./Angelos Merkel ir Vladimiro Putino susitikimas Sočyje

„Įmonių ekspropriacijos, transporto blokados ir kitus klausimus būtina labai nuodugniai išanalizuoti ir padaryti viską, kas įmanoma, kad būtų pasukta atgal“, – pridūrė ji.

„Mes, žinoma, norime užtikrinti, kad Ukraina gautų prieigą prie savo valstybinės sienos – tai taip pat yra Minsko susitarimų dalis – ir po to užtikrinti politinį konflikto sprendimą, siekiant ateityje surengti vietos rinkimus“, – kalbėjo A.Merkel.

„Mes to dar nepasiekėme, bet tai nereiškia, kad galime užmiršti esamus susitarimus ir turime pereiti prie naujų sutarčių sudarymo“, – pridūrė kanclerė.

V.Putinas: „Dar kartą noriu pabrėžti: negalima kurti planų, nepasiekus ankstesniųjų realizavimo.“

Pasak jos, problema dabar yra ne naujos sutarties dėl Ukrainos sudarymo būtinybė, o esamos sutarties įgyvendinimas.

„Maloniai prašau Rusijos prezidento padaryti viską, kad būtų užtikrintas jos įgyvendinimas“, – sakė A.Merkel.

Pasak kanclerės, taip pat nėra būtinybės keisti dabartinės Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų Ukrainoje misijos Jungtinių Tautų (JT) misija.

V.Putinas savo ruožtu pabrėžė, kad Donbaso įmonių „niekas neatėmė iš teisėtų šeimininkų“.

„Tačiau, kadangi šios įmonės yra nepripažintų respublikų teritorijoje, jos yra netekusios galimybės – noriu tai pabrėžti – gauti žaliavų iš Ukrainos teritorijos, išvežti savo prekes į Ukrainos teritoriją, tose įmonėse dirbantiems žmonėms, norint nelikti be pragyvenimo lėšų, neliko nieko kita, kaip įvesti laikiną valdymą“, – sakė Rusijos prezidentas.

„Ten niekas nieko neatėmė“, – pareiškė jis.

V.Putinas per spaudos konferenciją taip pat pasisakė apie Rusijai ir šios šalies programišiams metamus – ne be pagrindo – kaltinimus dėl kišimosi į kitų šalių – JAV, Prancūzijos, Vokietijos – rinkimus.

„Į mūsų galvas niekada neateitų mintis kištis į kitų šalių politinius procesus“, – teigė Rusijos prezidentas.

Be to, V.Putinas pakartojo, kad Rusija smerkia cheminio ginklo naudojimą ir siekia „nešališko tyrimo“ dėl praėjusį mėnesį Sirijoje surengtos cheminės atakos. Ekspertai teigia, kad zarino dujas prieš civilius panaudojo Basharo al Assado režimas.

„Kaltieji turi būti surasti ir nubausti. Bet tai gali būti padaryta tik surengus nešališką tyrimą. Sprendimą Sirijoje galima surasti tik taikiai ir prižiūrint Jungtinėms Tautoms“, – teigė Rusijos lyderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų