Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vyno karas Prancūzijoje: vyndariai gatves užliejo raudonu vynu, naikino verslininkų biurus

Pietų Prancūzijoje buvo vėlus kovo mėnesio vakaras. Grupė vyndarių, dėvinčių juodas kaukes, pateko į vieno didžiausių Prancūzijos vyno brokerių įmonės patalpas ir uždegė tris Molotovo kokteilius. Verslas per kelias minutes paskendo liepsnose.
2016 metais ispaniškas vynas užtvindė greitkelį Prancūzijoje
2016 metais ispaniškas vynas užtvindė greitkelį Prancūzijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ta pati grupė anksčiau užpuolė du didelius vyno platintojus Langedoko regione, Prancūzijoje, suniokojo jų biurus ir išpylė raudono vyno upę į gatves, skelbia nytimes.com.

Užpultos bendrovės turėjo vieną bendrą bruožą – jos sudarė sandorius, siekdamos importuoti nebrangų vyną iš Ispanijos į Prancūziją. Tai sukėlė neigiamą vietos vyndarių reakciją, kurie baiminosi, kad jų pragyvenimo šaltinis yra puolamas.

„Aš buvau priblokštas. Viskas buvo sunaikinta“, – sakė Rene Vergnesas, kuris valdo užpultą vyno brokerių verslą 35-erius metus ir yra iš Langedoko.

R.Vergnesas buvo naujausias taikinys „vyno kare“, kuris vyksta viename didžiausių Prancūzijos vynuogynų regione. „Karas“ vyksta dėl nepriklausomų vyno gamintų, kurie kovoja prieš importuojamą vyną iš Europos sąjungos šalių ir verslą, kuris su tuo susijęs.

123RF.com nuotr./Raudonas vynas
123RF.com nuotr./Raudonas vynas

Šis judėjimas sukėlė pasipiktinimą Ispanijoje, kur vyriausybė reikalavo imtis griežtų priemonių dėl Europos Sąjungos laisvosios prekybos taisyklių pažeidimo. Ispanijos gamintojai taip pat teigia, kad šie veiksmai kelia grėsmę Europos vyno pramonei. Žinant, kad Didžioji Britanija ketina palikti Europos Sąjungą, tai gali sulėtinti eksportą į šalį, kuri yra didžiausia Europos vynų pirkėja.

Protestuodami „vyno maištininkai“ įvykdė dešimtis išpuolių, įskaitant pasienyje esančių ispaniškų vilkikų, su vyno kroviniais, užėmimą ir išpylimą jų krovinių greitkelyje.

Taip pat Europos vyndariai gali susidurti su išaugusia konkurencija iš kitų valstybių, pavyzdžiui, Australijos, nes Europos Sąjunga siekia sudaryti naujus prekybos sandorius.

Prancūzijos regiono vietiniai vyndariai teigia, kad susiduria su nesąžininga konkurencija, ypač iš Ispanijos, kur išnykusi ekonomikos krizė sumažino vyno kainas. Nuo praeitos vasaros protestuodami „vyno maištininkai“ įvykdė dešimtis išpuolių, įskaitant pasienyje esančių ispaniškų vilkikų, su vyno kroviniais, užėmimą ir išpylimą jų krovinių greitkelyje.

Agresyviausių maištininkų taikinys yra tokios įmonės kaip R.Vergneso valdoma bendrovė, kuri tarpininkavo sudarant sutartis tarp Ispanijos vyno gamintojų ir Prancūzijos klientų.

Nei vienas iš maištininkų dar nesulaukė baudžiamojo nuosprendžio.

Prancūzija siekia sušvelninti situaciją. Praėjusį mėnesį Prancūzijos vyriausybė surengė susitikimą tarp Ispanijos ir Prancūzijos vyno gamintojų atstovų, taip pat ministrų. Jie pasmerkė smurtą ir sutarė stiprinti santykius.

Langedoko regiono teritorijoje, kur vynuogynai tęsiasi iki pat Ispanijos sienos, tokie teiginiai nedaug ką keičia.

Vida Press nuotr./Vynuogyne
Vida Press nuotr./Vynuogyne

Nors prancūzai žinomi dėl savo gero vyno ir kai kurie vyndariai investuoja į kokybiškus produktus, nemažai regiono vyndarių gamina pigų stalo vyną. Ir tiesiogiai konkuruoja su pigių vynų pasiūla iš Ispanijos.

Mokesčiai Prancūzijoje yra beveik dvigubai didesni nei Ispanijoje, taigi vyndariams sunku konkuruoti dėl žemesnės kainos. Prancūzija taip pat turi griežtas vynuogių auginimo taisykles, kurias įgyvendinti kainuoja brangiau nei įgyvendinti Ispanijoje ar kitose Europos šalyse galiojančias taisykles.

Ispaniškas vynas neatitinka mūsų taisyklių, tačiau Europos Sąjunga reikalauja, kad mes jį priimtumėm, – teigė Lionelis Puechas.

„Ispaniškas vynas neatitinka mūsų taisyklių, tačiau Europos Sąjunga reikalauja, kad mes jį priimtumėm“, – teigė Lionelis Puechas, kuris valdo nedidelį vynuogyną kaime, šiaurės Nimo regione.

Ispanijos vyno gamintojai šį argumentą laiko pateisinimu protekcionizmui. „Mes galime pagaminti vyną už mažesnę kainą, nes mūsų atlyginimai yra mažesni. Bet tai nereiškia, kad mes nesąžiningai konkuruojame“, – sakė Juanas Corbalanas Garcia, kuris atstovauja žemės ūkio kooperatyvams Briuselyje.

Tačiau iš tiesų dažnai Langedoko regiono vyndariams lieka suma, kuri yra šiek tiek didesnė nei Prancūzijos minimalus mėnesinis atlyginimas. Suma gali greitai sumažėti, jei yra prastas derlius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vynuogynas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vynuogynas

Regionas tik pradeda atsigauti po dešimtmetį trukusios produkcijos krizės, kuri kai kuriuos vyno gamintojus privedė iki bankroto, keletą – net iki savižudybės. Krizė buvo susijusi ir su tuo, kad rinką užpildė ispaniškas vynas ir vietiniai vyndariai liko su dideliais kiekiais neparduoto vyno. Pasak Prancūzijos žemės ūkio agentūros, praėjusiais metais Prancūzija tapo didžiausia neišpilstytų į butelius, o vežamų dideliais kiekiais, vynų iš Ispanijos importuoja.

Langedoko vynininkai sukilo.

Žmonės protestavo, prašydami vyriausybės sumažinti mokesčius arba reguliacijos kainas. Profesinės sąjungos dalyvavo derybose ir siekė, kad ant vyno butelio aiškiai ir pastebimai matytųsi vyno kilmės šalis.

Kai susitikimai nedavė rezultatų, „vyno maištininkai“ viską perėmė į savo rankas. Prasidėjo agresyvios atakos.

Pigus vynas iš Ispanijos dažnai yra parduodamas siekiant sudaryti įspūdį, kad jis yra prancūziškas. Pavyzdžiui, ant butelio puikuojasi levandų laukų ar pilių vaizdai.

Kai susitikimai nedavė rezultatų, „vyno maištininkai“ viską perėmė į savo rankas. Prasidėjo agresyvios atakos. Vienas iš neįvardintų asmenų, dalyvavusių grupėje, žurnalistams teigė, kad tai daro dėl to, kad žmonės patiria didelių finansinių sunkumų, jis pats matė šeimas, kurios nemenkai prasiskolino.

„Aš nedarau to dėl malonumo. Mes tiesiog norime būti išgirsti“, – sakė neįvardintas grupės dalyvis.

Užpuolikų taikinyje atsidūrusios įmonės vadovas R.Vergnesas teigė, jog supranta, kad žmonės patiria sunkumus: „Aš galiu suprasti, kad jie yra krizėje.“

Grupė teigia, kad kol kas savo išpuolius sustabdė, tačiau jei padėtis nepasikeis, jie gali pasikartoti ateityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs