Tai dar vienas netikėtas posūkis, atsiradęs po praėjusį mėnesį įvykusio trumpai gyvavusio „Wagner“ maišto, kuris, vykstant karui Ukrainoje, sukėlė didžiausią grėsmę 23 metus trunkančiam V.Putino valdymui.
„Na, taigi PMC „Wagner“ neegzistuoja! Mes neturime įstatymo dėl privačių karinių organizacijų! Ji paprasčiausiai neegzistuoja! Vadinasi, jei nėra įstatymo, nėra ir privačios karinės organizacijos. (...) Grupė yra, bet teisiškai neegzistuoja! Tai atskiras klausimas, susijęs su realiu įteisinimu. Bet tai klausimas, kuris turėtų būti svarstomas Valstybės Dūmoje, vyriausybėje. Tai nėra lengvas klausimas“, – citavo jį Rusijos dienraštis „Kommersant“.
V.Putinas dienraščiui „Kommersant“ papasakojo savo versiją apie birželio 29-osios susitikimą Kremliuje, kuriame dalyvavo 35 „Wagner“ vadai, įskaitant grupės bosą Jevgenijų Prigožiną. Šis suvažiavimas įvyko praėjus vos penkioms dienoms po to, kai J.Prigožinas ir jo kariai surengė netikėtą, bet trumpą maištą prieš Maskvos valdžią.
Apie susitikimą anksčiau šią savaitę pranešė vienas Kremliaus pareigūnas.
V.Putinas sakė, kad derybose „Wagner“ atmetė pasiūlymą palikti savo karius Ukrainoje, kur jie atliko svarbų vaidmenį mūšio lauke, vadovaujant J.Prigožinui.
„Visi jie galėjo susirinkti į vieną vietą ir toliau tarnauti, – laikraščiui sakė V.Putinas. – Ir niekas jiems nebūtų pasikeitę. Jiems būtų vadovavęs tas pats asmuo, kuris visą laiką buvo jų tikrasis vadas.“
V.Putinas anksčiau yra sakęs, kad „Wagner“ kovotojai turėjo pasirinkti, ar pasirašyti sutartis su Rusijos gynybos ministerija, ar persikelti į kaimyninę Baltarusiją, ar pasitraukti iš tarnybos.
Pasak V.Putino, nors daugelis pritarė jo pasiūlymui, J.Prigožinas šią idėją atmetė, atsakydamas, kad „vaikinai tokiam sprendimui nepritars“.
V.Putinas sakė, kad tai buvo viena iš susitikime pateiktų įdarbinimo galimybių.
Per mažiau nei 24 valandas trukusį sukilimą J.Prigožino samdiniai įžengė į Rostovą prie Dono Rusijos pietuose, nepaleidę nė vieno šūvio užėmė karinį štabą ir priartėjo prie Rusijos sostinės per mažiau nei 200 kilometrų.
J.Prigožinas pareiškė, kad rengia „teisingumo žygį“, kurio tikslas – nušalinti kariuomenės vadus, reikalavusius, kad „Wagner“ iki liepos 1 dienos pasirašytų sutartis su Gynybos ministerija.
J.Prigožino likimas ir susitarimo, kuriuo buvo nutrauktas ginkluotas sukilimas pasiūlant jam ir jo samdiniams amnestiją bei leidimą persikelti į Baltarusiją, sąlygos tebėra miglotos.
Trečiadienį Gynybos ministerija pranešė, kad „Wagner“ samdiniai baigia perduoti savo ginkluotę Rusijos kariuomenei.
„Wagner“ nuginklavimas atspindi Rusijos valdžios pastangas sumažinti jų keliamą grėsmę ir, regis, taip pat pranašauja, kad baigiasi samdinių grupės veikla mūšio lauke Ukrainoje, ukrainiečių pajėgoms tęsiant kontrpuolimą.